Domů
Energetika v ČR
Distributoři: Teplá zima snižuje spotřebu elektřiny a plynu v ČR

Distributoři: Teplá zima snižuje spotřebu elektřiny a plynu v ČR

Dosavadní ráz zimy, kdy kvůli nadprůměrně vysokým teplotám často padají dlouhodobé teplotní rekordy, snižuje spotřebu elektřiny a plynu v Česku. Shodli se na tom distributoři energií, které oslovila ČTK. Spotřeba podle nich logicky klesá především zákazníkům, kteří daným typem energie topí.

„Pokles ve spotřebě u zemního plynu v těchto dnech proti běžnému zimnímu období určitě vnímáme. Za leden zatím předběžný odhad poklesu spotřeby plynu zhruba deset procent proti dlouhodobému průměru. V aktuální topné sezoně už listopad a prosinec 2019 přinesly díky teplému počasí pokles spotřeby zemního plynu okolo pěti procent,“ řekl ČTK Pavel Zajíc, mluvčí společnosti GasNet, která je největším distributorem plynu v ČR.

Pokles spotřeby zaznamenal také největší tuzemský distributor elektřiny, společnost ČEZ. „Elektřinou se u nás příliš netopí, elektřinou topí jen zhruba sedm procent domácností. Hojně se však využívá k přitápění, jako dodatkové topení v méně nebo občas využívaných prostorách, například na chatách. A pak jde o přitápění ve skladových halách, podnicích. Zde všude je třeba letos méně přitápět,“ uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Z předběžných dat ČEZ podle něj vyplývá, že v některých lednových dnech je spotřeba elektřiny zhruba o deset, v extrémních případech až o 15 procent nižší, než na území zásobovaném firmou v lednu loňského roku. „Rozdíl teploty na průměrném diagramu byl v extrémním případě až 12 stupňů Celsia,“ doplnil.

Mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec ilustroval nižší spotřebu na hodnotě takzvaného průměrného špičkového zatížení. Jde o maximální momentální příkon, který je v daný den potřeba. Ve všední dne se tak podle něj děje kolem 13:00, o víkendech kolem 16:00 a 17:00.

„V lednu dosahovalo průměrné špičkové zatížení v Praze zatím 996 megawattů (MW), zatímco loni to bylo 1031 MW. Takže se dá říci, že je špičková spotřeba v Praze o přibližně čtyři procenta nižší, což je způsobeno především nižší spotřebou elektřiny pro vytápění,“ dodal.

Například ve středu překonaly teploty rekordy na 15 meteorologických stanicích v Česku, které měří déle než 30 let. Největší teplo bylo na Šumavě. Na Churáňově meteorologové naměřili 14,8 stupně Celsia, na Horské Kvildě 14,6 stupně.

Zatímco na Šumavě panovalo díky slunečním paprskům jaro, na velké části Moravy a v jižních Čechách byly teploty pod nulou. Rekordy přepisovaly teploty i před Vánocemi nebo po Novém roce. Druhý den letošního roku padly rekordy na 20 stanicích, v Hejnicích bylo 13,5 stupně.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.