Domů
Energetika v ČR
Fiala: Urovnání sporu o Turów umožní ČR zapojit se do evropských iniciativ
Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska. Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

Fiala: Urovnání sporu o Turów umožní ČR zapojit se do evropských iniciativ

Urovnání sporu o těžbu hnědého uhlí v polském dole Turów u české hranice umožnilo podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česku zapojit se do iniciativ, které zvýrazní jeho mezinárodní roli v době, kdy se bude nově koncipovat energetická politika a v souvislosti s vývojem na Ukrajině jednat o světovém řádu. Řekl to v dnešním rozhovoru pro server Blesk.cz . Vymezil se tak proti politice svého předchůdce Andreje Babiše (ANO), jehož vláda k dohodě ve sporu před loňskými sněmovními volbami nedospěla.

„Polsko hraje velkou roli svou velikostí, historií i tím, že je nejzasaženější uprchlickou krizí,“ uvedl Fiala.

Dodal, že severní soused Česka představuje spolu s pobaltskými státy lídra politiky EU vůči Rusku. Tím, že Fiala uzavřel na začátku února se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým dohodu o dole Turów, se podle premiéra otevřel prostor pro iniciativy, které jsou důležité pro budoucnost, a to v době, kdy se bude jednat v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině o novém světovém uspořádání i koncepci energetiky.

Fiala v rozhovoru podpořil také dnešní cestu senátorů na Ukrajinu v čele s šéfem horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Uvedl, že mise má smysl, protože je třeba mluvit s ukrajinskými kolegy, dávat jim najevo podporu.

Fiala podnikl cestu do Kyjeva před měsícem společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu. Dnes odmítl blíže komentovat slova expremiéra Andreje Babiše, že se tehdy pouze připojil k polské iniciativě.

rem rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Vojvodik Petr
14. duben 2022, 14:41

Spanilé výlety za peníze poplatníků.

maly jarda
14. duben 2022, 16:06

Mne tedy ani Fiala ani Vystrčil nereprezentují ,stejně tak jako nereprezentují většinu naší země a společnosti .

Rejpal
14. duben 2022, 23:45

Česko bude jednat o světovém řádu...... hlavně aby instrukce, které Fiala dostane z Washingtonu a Bruselu nešly proti sobě , to by pak nevěděl co má za "ČR" říkat....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se