Domů
Energetika v ČR
Hladík: Pavel má k ochraně klimatu diametrálně jiný přístup než Zeman a Klaus
Klimatické cíle

Hladík: Pavel má k ochraně klimatu diametrálně jiný přístup než Zeman a Klaus

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ocenil, že prezident Petr Pavel má k ochraně klimatu diametrálně jiný přístup než předchozí dvě hlavy státu Miloš Zeman a Václav Klaus. Řekl to dnes po jednání s Pavlem na Hradě. Při více než hodinové schůzce řešili ochranu klimatu, přírody a krajiny, energetiku, dotační tituly nebo oběhové hospodářství.

„Jsem především rád, že pan prezident Pavel má k ochraně klimatu zásadně a diametrálně jiný přístup než předchozí dva prezidenti. Že ho téma nejen aktivně zajímá, ale že zdůrazňuje otázku prezentace, vysvětlování, popularizace tématu,“ poznamenal Hladík.

Klaus je dlouhá léta známý například tím, že popírá globální oteplování a podíl lidské činnosti na něm. Zeman zase mimo jiné v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu hovořil o zeleném fanatismu.

Pavlova mluvčí Markéta Řeháková České televizi řekla, že nejvíce otázek prezident měl k dotačnímu programu Oprav dům po babičce. Ten ministerstvo představilo v polovině července, kritizuje jej opozice i část koaličních partnerů. Program nabízí lidem až milion korun ve formě zálohy na zateplení a rekonstrukci starších domů.

Pavel podle Řehákové apeloval na lepší vysvětlení podmínek čerpání dotací, resort by se na tuto agendu měl podle hlavy státu více zaměřit. „Zdůraznil, že by si představoval, pokud se lidé rozhodnou k opravám svých domů, aby jim tento krok nebyl komplikován tím, že mají problémy se získáním stavebního povolení,“ uvedla mluvčí.

Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že s ním dotační program nebyl konzultován a že vnímá sporné body, které jsou nyní veřejně kritizovány. Proti zacílení programu se vyjádřila i TOP 09, na dotaci by podle nich měli dosáhnout jen potřební. S programem, na který by mělo jít 40 miliard korun z Modernizačního fondu, není spokojený ani ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Hladík by měl na koaličním jednání program představit v celém kontextu. Program, který spadá pod Novou zelenou úsporám, se má spustit v září.

Pavel se podle ministra dále zajímal o to, v jakém stavu je vyhlašování Národního parku (NP) Křivoklátsko a Chráněných krajinných oblastí (CHKO) Soutok a Krušné hory. Podle Hladíka se na podzim prezident sejde se zástupci státní ochrany přírody a krajiny v Lánské oboře.

V případě NP Křivoklátsko se nyní podle ministra vypořádávají poslední připomínky a námitky, legislativní proces by měl začít na podzim. CHKO Krušné hory je podle ministra ve fázi informování a diskuse především s místními samosprávami.

Hodnotili společně i dotační programy určené na úsporu energií v domácnostech. „Pan prezident zmínil, že je to velmi dobře nastaveno a provázáno, že právě úspory energií jsou dobře. Teď je jenom potřeba vysvětlovat ty věci, protože byly zřejmě ne úplně pochopeny, což se teda velmi intenzivně snažím teď to vysvětlovat a dál budu samozřejmě vysvětlovat a informovat o těchto záležitostech,“ řekl Hladík.

Podle ministra je potřeba snížit výdaje na energie ze dvou důvodů. Prvním je to, aby lidé ušetřili, druhým dosažení klimatických cílů Česka. V domácnostech se spotřebovává více než jedna třetina energií.

Pavel a Hladík hovořili také o využívání Fondu spravedlivé transformace na pomoc uhelným regionům, urychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie nebo oběhovém hospodářství. Prezident se také zajímal o problematiku zálohování například plastů či plechovek, dodal Hladík.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Zdeves Pavel
1. srpen 2023, 16:59

Typické pro jedince, který nedosahuje intelektuální úrovně předchozích presidentu.

Petr prochaska
1. srpen 2023, 18:47

Petr Pavel má IQ 107, alespoň se tím chlubil ve svých dokumentech.

Petr Hariprasad Hajič
8. srpen 2023, 08:13

To máte pravdu. Intelektuální úrověň předchozích prezidentů, pokud se týče životního prostředí, byla tak nízko, že by musel sáhnout hodně hluboko, aby se jim vyrovnal. V podstatě se říci, že byla nulová, u pana Klause občas dokonce záporná. :-)

energetik
1. srpen 2023, 18:18

To je sice pozitivní, ale nic to zatím neznamená, špína je v tomto blbákově dost zažraná.

https://www.uken.cz/blog/cesku-hrozi-pokuta-od-evropske-komise-kvuli-komunitni-energetice

Baton David
1. srpen 2023, 18:45

přístup jako papoušek

Roman Čejka
1. srpen 2023, 22:25

Dotace na obnovu domu jsou dle nařízení EK podmíněny splněním energetické třídy B. Předělat staré domy na nízkoenergetické béčka znamená takové domy zbourat. Slíbený milion je tam na demolici a likvidaci různých materiálů, které zde najdete. Evropská komise jde ještě dál a požaduje omezení vlastnických práv pro domy nesplňující třídu B od roku tuším 2033 a od roku 2027 třídu G. Už to nebudete moci prodat ani pronajímat. V podstatě je to demolice České republiky a dalších zemí EU. Lze to označit za zelené šílenství. Vztah Petra Pavla k zelené mantře nikoho nepřekvapí. Každému říká, co chce slyšet. Žádné názory nemá.

Honza
2. srpen 2023, 07:13

Dobrý den, prosím vás, to máte odkud, s tím vlastnickým právem na domy nesplňující třídu B?

energetik
2. srpen 2023, 07:22

Je to čerstvé, v databázi hoax.cz to ještě nevidím.

Daniel Poslt
2. srpen 2023, 11:03

pokud chápu správně, pan Čejka se odkazuje na tzv "trigger points" které představují určité limity a podmínky nutné při prodeji nebo pronájmu nemovitosti

https://www.eesc.europa.eu/sites/default/files/files/qe-05-22-310-en-n.pdf

Jan Kopecký
2. srpen 2023, 18:24

Takové zákony nebudou lidi dodržovat a pokud by se vlády pokusily vymáhat, tak skončí (povstání, pád EU). Občané nejsou firmy které pod hrozbou zrušení zatím EU donutí k kdečemu.

Petr Hariprasad Hajič
8. srpen 2023, 08:10

Konečně prezident, který má věcné připomínky a staví se proaktivně k ochraně životního prostředí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se