Domů
Energetika v ČR
Karlovarský kraj vypsal výzvu na projekty na podporu transformace
Uhelný lom
Uhelný lom. Zdroj: EPS

Karlovarský kraj vypsal výzvu na projekty na podporu transformace

Energetika v ČR
8 komentářů
31. březen 2021, 17:10
ČTK

Karlovarský kraj vypsal výzvu na strategické projekty, které by mohly čerpat evropské dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci. Ze 42 miliard korun určených pro Českou republiku by mohli získat žadatelé z Karlovarského kraje – kraj, obce či podnikatelé, až 13 miliard, polovina by měla jít do strategických projektů, které by měly region zmodernizovat a pomoci při odklonu od uhlí a ekonomické přeměně kraje. Návrhy mohou předkladatelé projektů poslat do konce dubna, řekl dnes novinářům hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

„V průběhu dubna bychom měli dodělat plán spravedlivé transformace, který bychom měli poslat na ministerstvo pro místní rozvoj, to znamená ucelená strategie s vizí toho, kam se Karlovarský kraj má po transformaci posunout,“ řekl náměstek hejtmana Vojtěch Franta (Piráti).

Podle předběžných údajů je o evropské dotace v kraji zájem, během roku předložilo projektový záměr 221 subjektů asi za 67 miliard. Mezi projekty jsou například ty, které mají posílit systém oběhového hospodářství.

Karlovarský kraj je spolu s Moravskoslezským a Ústeckým krajem jedním z regionů, které čeká odklon od těžby uhlí. V souvislosti s útlumem těžby výrazně ubývá pracovních míst. Právě strategické projekty mají přijít s novými pracovními místy v nových odvětvích.

„Cíl chceme měřit počtem nových pracovních míst v nových oborech, které sem přijdou. Dalším měřítkem bude třeba počet lidí, kteří budou pracovat ve vědě a výzkumu, nyní jsme na tom nejhůř z celé republiky, a vytvoření nových oborů, které mohou generovat další pracovní místa. Dalším kritériem bude nové podnikatelské prostředí, ideálním výsledkem transformace bude třeba navýšení počtu živnostenských oprávnění,“ řekl Kulhánek.

Zatím podle hejtmana není jasné, kolik peněz tři uhelné regiony získají. Karlovarský kraj navrhl rozdělení peněz podle výpočtu ministerstva pro místní rozvoj, podle kterého by mohl získat na své projekty 13 miliard korun, podobně jako Ústecký a Moravskoslezský. O výši financí pro jednotlivé kraje by mohlo být rozhodnuto do konce dubna.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Miloslav Černý
1. duben 2021, 18:15

Na těchto projektech se údajně již má pracovat a měl by být v dohledné roční době předložen. Jestli nebude předložen života schopný všestranný projekt, tak jim to veřejnost rozcupuje. S přivaděčem s Ohře se počítá. Rovněž tak s odklonem časti řeky Bíliny, která by musela projít důkladnější žádoucí očistou zlepšením technologií ČOV před jezerním přítokem.

Radas
2. duben 2021, 21:37

To Carlos:

Jezero Medard je připojené k Ohři, ale vodu neodebírá, protože není dostatečně čistá (řasy, sinice...) Je dostatečně hluboké, aby mělo přiměřenou samočistící schopnost.

Za pár let se stalo ptačím rájem. Plovoucí fotovoltaická elektrárna mi přijde POUZE jako dobrý byznys, protože jezero je soukromé a z takové plochy jinak peníze nevykřešete.

Co takhle plovoucí fotovoltaika na Orlíku, Lipně, Gabčíkovu a na Vltavě pod Hradem? Že by to nebylo dostatečně daleko od bydliště?

ijn
31. březen 2021, 17:27

KV Kraj by mohl podpořit výstavbu akumulační PVE s 4GWh kapacitou, Krušné Hory a jejich ploché hřebeny jsou ideální lokalitou.

Miloslav Černý
31. březen 2021, 19:37

Jenom souhlasné stanovisko navíc s doplněním VE s plovoucími FE se to dá ještě zefektivnit a to neberu potřebné zadržení vody v krajině. Všechno na jednom místě. Zástupcům JE se to moc líbit nebude, neboť jim to bude snižovat význam dostavby JEDU. A není to jenom tento kraj, ale i sousední Ústecký s podobným výkonem. Bylo by to do nebe volající, kdyby se tato příležitost nevyužila.

Lukas
31. březen 2021, 19:45

Ten napad s plavajucou fotovoltaikou je super na takom mieste, lebo ta vodna plocha nieje nijak inak vyuzivana, ale kedze bude hladina kolisat hore a dole a taka nadrz sa vacsinou smerom nadol zuzuje, nebol by to problem napr. pri vypisteni velkeho mnozstva vody, ze by cast Fve panelov nezostala na brehu...

Carlos
31. březen 2021, 20:46

Pokud se podaří elektrárny, po dráze druhé nejkonzervativnější společenství v zemi (už SŽ vypadá akčnější než distributoři), dokopat k tlaku na elektrifikaci nových oborů a podporu využívání elektřiny, tak se jim to nepožere.

V podkrušnohoří bude hlavně třeba spíš najít způsob jak z rekultivačních jezer, která jsou pasivními jímkami, udělat součást vodních toků, která bude regulovat jejich průtok.

Miloslav Černý
1. duben 2021, 09:40

Ta potřebná průtočnost by rozhodně byla žádoucí. Zcela jistě by se našel způsob, který by nevylučoval výrobu energie těmi navrženými způsoby. K tomu by se dokázalo najít řešení i se zarybněním.

Carlos
1. duben 2021, 14:05

Problém je že se na ni zapomenulo a u jam vedle Bíliny by mohl být problém s vodou. Na druhou stranu jámy při Ohři by problém neměly.

mapy. cz/s/bazuhajaco

Tady by bylo třeba jenom buď udělat kanál a jezero mít k Ohři paralelně jako neprůtočné, ale volně spojené, s tím že se udělá i nový pohyblivý jez. Nebo by se dala Ohře do něj přeložit kompletně, opět s náhradou současného jezu za pohyblivý. V obou případech by ale bylo třeba zjistit jakou bude mít dynamiku proudění v jezeře. Jinak by v něm mohlo být využitelných asi 18 milionů kubíků prostoru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se