Domů
Energetika v ČR
Koalice vidí budoucnost energetiky v kombinaci jádra a OZE, chce udržet centrální teplárenství
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Koalice vidí budoucnost energetiky v kombinaci jádra a OZE, chce udržet centrální teplárenství

Nová vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) vidí budoucnost energetiky v kombinaci jaderné energie a obnovitelných zdrojů a ve zvyšování energetické účinnosti. Limity těžby uhlí jsou pro novou koalici konečné a neprolomitelné, uhelné elektrárny se budou odstavovat s podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit. Vyplývá to z koaličního programu, který má ČTK k dispozici.

„Nadcházející energetickou transformaci k obnovitelným zdrojům bereme vážně, ale odmítáme rezignovat na energetickou bezpečnost, soběstačnost a nezávislost. Budoucnost české energetiky vidíme v kombinaci jaderné energie, decentralizovaných obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích, a ve zvyšování energetické účinnosti,“ uvádí nová koalice ve svém programu.

Tzv. Green Deal, neboli zelená dohoda pro Evropu, je podle koaličních stran příležitost, jak investicemi do udržitelného rozvoje, čistých a obnovitelných zdrojů a cirkulárního hospodaření výrazně modernizovat českou ekonomiku, zvýšit kvalitu života a zlepšit životní prostředí. „Při vyjednávání konkrétních opatření bude vláda v EU zohledňovat možné sociální dopady a specifické podmínky České republiky,“ uvádí koalice.

Nová koalice nechce prolamovat limity na těžbu uhlí, uhelné elektrárny se ale budou odstavovat s podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit. „Nepřipustíme rozpad centrálního zásobování teplem, využijeme kombinovanou výrobu elektřiny a tepla a narovnáme podmínky na trhu. Přechod teplárenství k nízkoemisním zdrojům připravíme tak, aby se skokově nezvýšily ceny,“ stojí v koaličním programu.

Nová vládní koalice podporuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy. Vláda bude v EU prosazovat, aby jádro získalo statut bezemisního zdroje a plyn statut přechodného zdroje. „Podpoříme výzkum a vývoj menších modulárních reaktorů a zapojení České republiky do mezinárodní spolupráce,“ uvádí koalice. Chce také posílit práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště.

Fotovoltaika je podle koalice v geografických podmínkách České republiky klíčový obnovitelný zdroj. „Nová fotovoltaická zařízení na minimálně 100.000 střech do roku 2025. Připravíme nový energetický zákon, který bude obsahovat principy a požadavky na komunitní energetiku, vlastníkům se zjednoduší instalace zařízení na domech, získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat,“ uvedla koalice.

Legislativně chce budoucí vláda vylepšit fungování dohledu státu při prodeji a distribuci elektrické energie. Chce také podpořit efektivnější nakládání s energiemi ve státních budovách. „Zjednodušíme dotace pro malé a střední firmy, budeme pokračovat v programu Zelená úsporám,“ uvedla koalice. Zavést chce také tzv. uhlíkové clo jako nástroj na evropské úrovni, který ochrání české firmy proti konkurenci mimo EU.

Současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) se dnes ke koaličnímu programu nevyjádřil. „Vše si chceme nejdříve prostudovat, máme to teprve chvíli,“ napsal dnes Havlíček ČTK v SMS.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(66)
Jiří
10. listopad 2021, 21:08

To je kopec srandy tady. U článku Budoucnost energetiky v kombinaci jádra a OZE je diskuze budoucnost energetiky v kombinaci NE-jádra a NE-OZE :-D

Daniel
23. listopad 2021, 18:55

Pro LHÁŘE hlpb - v roce 2020 bylol globálně vyrobeno 855 TWh pomocí fotovoltaiky, 1591 TWh pomocí větru, 4297 TWh pomocí jádra, což jsou vše romocné a marginální zdroje. PROTOŽE.....ropa dodala energetický tok 47 921 TWh - neplést s výrobou elektrické energie z ropy, uhlí 41827 TWH, a plyn 38 120 TWh - zdroj Statistical review of world energy.

petr
9. listopad 2021, 10:00

Dobrý den, je to velmi hezká myšlenka, ale pokud v SRN odstaví v následujících 2 letech 9000 MW výkonu v JE, pak díky propojitelnosti trhu bude stejně cena elektřiny vysoká a nestabilní i kdyby dostavěla naše nová vláda Temelín, Dukovany a možná ještě jeden zdroj třeba Tetov...

Dokud SRN nepřehodnotí svoji sebevražednou energetickou politiku, tak to všichni odskáčeme.

Konečně průběh výroby elektřiny z různých zdrojů posledních cca 10 dnů v SRN a současně skoky ceny až k 300 euro/MWh jsou toho jen důkazem...

Martin Prokš
9. listopad 2021, 10:16

Dobrý den,

Souhlasím, jen bych zpřesnil k většímu pesimismu :(

Kompletní odstavení jádra v Německu bude znament asi 4GW k 31.12.2021 a zbylé asi 4GW k 31.12.2022. Takže do roka a necelých dvou měsíců kolem 8GW. Spolu s tím je ale naplánováno v obdobném objemu odstavování i uhelných zdrojů ke stejným termínům jestli se nepletu.

Takže ten problém bude dvojnásobný a v polovičním čase.

Včas nic postavit již nelze. Na to máme jako Evropa již tak 10 let skluz, ne jen ČR.

Lukáš Brandejs
9. listopad 2021, 13:41

Lehce optimistický náhled - 2x EPR, 2x VVER 440. Cca 4200 MWe se do konce 2022 připojí v jádru ve Francii, Finsku a Slovensku.

Alespoň v to doufám/skoro se i modlím.

Josef
9. listopad 2021, 10:04

Jak jsem říkal hloupé přesvědčení lidí, že energetická transformace je o FV el. na střechách. Nastupující vláda tyto názory přejímá a tím jen dokazuje , že je v oblasti energetiky naprosto nekompetentní. A co se týče teplárenství , pak teplárny na plyn vyrobí teplo v ceně , která bude pro část populace příliš vysoká. Vláda by měla zajistit alespoň rozvod tepla ze stávajících JE a zajistit tím levné teplo pro Střední a Jižní Čechy a Jižní Moravu. To by šlo stihnout už na příští topnou sezónu. Pak už zbývá jen vhodné naplánování umístnění nových jaderných bloků aby šlo podobným způsobem zásobovat většinu velkých měst v ČR, dále pak zjednodušit legislativní proces tak ,aby povolení výstavby JE netrvalo déle než 1 rok. Tím by šlo zahájit výstavbu nových bloků během 2-3 let a jejich zprovoznění nejpozději okolo roku 2033. Spolu s rozvojem elektromobility by pak došlo k energetickému k zásadnímu odklonu od využívání fosilních paliv už ve 30 tých letech. Ale vláda nemá nic takového v úmyslu bude podporovat zelenou ideologii a přechod na zemní plyn.

Richard Vacek
9. listopad 2021, 10:14

Nastupující politici nám přece zajistí elektřinu z těch nových malých reaktorů, které jsou už už na spadnutí a k tomu budou podporovat fotovoltaiku s těmi novými bateriemi, které se rovněž brzy objeví.

Josef
10. listopad 2021, 10:57

Malé reaktory jsou podle mě huba budoucnosti, jeden z možných směrů budoucího vývoje teplárenství. Osobně jim moc nevěřím, protože původní koncepty byly známy už v 80 tých letech a neprosadily se. Velké bloky jsou výhodnější.

Martin Požár
9. listopad 2021, 12:40

Vaše myšlenky jsou sice podnětné, ale neprošly oponenturou pana Vaněčka, tudíž jsou k ničemu :).

FVE nás "určitě" od zimy ochrání. Jsme přece potomci husitů: Nepřátel se nebojme, na množství a ceny nehleďme.

MP

Pavel
9. listopad 2021, 13:30

Konecne smysluplna koncepce namisto jaderneho a uhelneho blouzneni. FV je jiz dnes konkurenceschopna i bez dotaci, nejvetsi prekazkou je nesmyslna byrokracie, zamerne prekazky v pristupu k siti a na trh. Dosavadni CEZko delalo vse proto, aby energetika zustala v rukou jenom velkych kluku, aby se penizky kutalely jen do jejich kapes. Tak snad se to ted zmeni. Budoucnost je v malovyrobe a komunitnich projektech. A samozrejme v energeticke ucinnosti.

Milan
9. listopad 2021, 13:36

Vy žijete asi na jiné planetě! Jestli tady někdo blouzní, tak jsou to OZE aktivisti jako vy, kteří si myslí, že energetika může být založena jen na OZE. Je to vidět na green dealu, nesmyslný projekt EU, který nás táhne ke dnu. Budoucnost v malovýrobě? - zpátky na stromy?

Pavel
9. listopad 2021, 16:14

Já žiju na planetě, kde výroba z oze v posledních letech raketově roste ve všech koutech světa a to bez ohledu na státní zřízení či ideologii a již dostihla výrobu JE. Zato jádro stagnuje již několik desetiletí a pokud nedojde k jadernému technologickému průlomu, tak je zcela bez šance a bloky se budou odstavovat před vypršením technické životnosti nebo dokonce před dokončením. To je čistě váš problém, že jste si z oze vytvořil ideologického nepřítele a bojujete s ním. Musí to být hrozný pocit vidět jak vývoj dává za pravdu těm zaslepenym zeleným co popírají fyzikální zákony a ničemu nerozumí :) na druhou stranu máte tady dost souvěrců se kterými si můžete zahartusit jak se svět řítí do propasti, protože není po vašem. A to je tak jediný váš přínos.

Daniel
23. listopad 2021, 18:44

Fakt jo??? A že sám bydlíte v nezatepleném domě s vysokými stropy, spotřebováváte elektřinu vyrobenou výhradně v uhelných elektrárnách, a topíte plynem, že? Nějak ty Vámi propagované panely na Vaší střeše nejsou vidět.

Emil
9. listopad 2021, 17:25

Tak to asi opravdu žijete na nějaké jiné planetě, protože na planetě Zemi výroba OZE výrobu JE nedostihla, vždycky byla větší než výroba z JE, a to díky vodě a biomase. Potenciál dalšího zvyšování výroby z vody je ale poměrně malý a výroba energie z biomasy má někdy ještě horší dopady na životní prostředí než z fosilních paliv, natož z jádra.

Pokud jde o vítr a slunce, tak ty zatím kvůli své intermitentní povaze nemohou být ničím větším než zdrojem šetřícím palivo fosilních elektráren v obdobích kdy jsou zrovna vhodné podmínky. "Že energetika může být založena jen na OZE" se tedy nejen že neprokázalo, naopak se prokázalo, že by k tomu byl potřeba zásadní technologický průlom, který zatím není na obzoru.

hlpb
10. listopad 2021, 06:57

Jen pro pořádek, Pavel má pravdu, že rok 2021 se stane rokem, kdy FVE+VTE překonaly JE. A už nikdy JE zdroje FVE+VTE nepřekonají, ten rozdíl bude už jen růst.

Ještě v roce 2020 JE mírně vyrobily víc:

JE = 2616 TWh

FVE + VTE = 2434 TWh

V roce 2021 už to bude jednoznačně pro VTE+FVE:

JE = cca 2650 TWh

FVE+VTE = cca 3000 TWh

To jsou fakta. TEČKA. Pro místní atomfiliky není potřeba o tom diskutovat je to prostě realita.

V roce 2030 bude ten rozdíl už obrovský:

JE = cca 2700 TWh

FVE+VTE = cca 10.000 TWh

Emil
10. listopad 2021, 07:27

Bláho, jen pro pořádek, Pavel nic takového nepsal, zkuste si znovu přečíst, co napsal doopravdy, o FVE+VTE tam nic není. A nějaká vaše neozdrojovaná čísla, natož věštby co bude letos nebo v roce 2030 píšete úplně zbytečně.

hlpb
10. listopad 2021, 09:02

Emile jasně jsem napsal, že reálná fakta nejsou pokyn pro atomfiliky (všichni to pochopili až na tebe) k diskuzi. Data jsou samozřejmě reálná a snadno ověřitelná viz např. ourworldindata. Ale pro tebe máme další přelomový rok, tak ti je tady opět napíšu:

1. ROK 2017 BYL ROKEM KDY SE PRODALO VE SVĚTĚ NEJVÍCE SPALOVACÍCH AUT

2. ROK 2019 BYL ROKEM VRCHOLU SPOTŘEBY BENZÍNU A NAFTY V EVROPĚ

3. ROK 2021 JE ROKEM KDY SVĚTOVÁ VYROBA Z FVE+VTE PŘEKONÁ NATRVALO VÝROBU Z JADERNÝCH ELEKRÁREN

Emil
10. listopad 2021, 09:19

Bláho, vy jste ten poslední, kdo tu bude rozhodovat o tom, co je a co není k diskusi, takže si pište co chcete a já si taky budu psát co budu chtít, a ne to co vy mi dovolíte psát.

Fakt je ten, že Pavel napsal další nesmysl, který jsem mu vyvrátil. Že vy se to snažíte okecávat překrucováním jeho výroku tak, aby se z toho stal menší nesmysl, na tom nic nemění.

hlpb
10. listopad 2021, 09:50

Emile, jestli chceš diskutovat o faktu, že letos FVE+VTE překoná výrobou JE, tak si diskutuj, ale nic na tom nezměníš, i kdyby jsi se upsal. Nevím co k tomu chceš dodat. Ale jinak si tady placej nesmysly klidně dál, děláš to tady v každém příspěvku, tak se stejně nic nezmění, že?

Další fakt:

Aktuálně FVE+VTE roste rychlostí + 500 TWh/rok, jen pro představu atomfiliků, je to tak velká rychlost, že by muselo být světě spuštěno každý rok cca 60 nových reaktorů, aby JE nezaostávala. Bídnou realitu není potřeba zmiňovat a vzhledem k stáří většiny JE ve světě, to bude jen horší.

Do pěti let se JE proti FVE+VTE stane pidi zdrojem v poměru roční výroby:

FVE+VTE = 6000 TWh/rok

JE = 2600 TWh/rok

Tak pá Emčo, klidně můžeš doma mlátit ručičkama do stolu a dupat nožičkama, ale na realitu to nemá žádný vliv.

Emil
10. listopad 2021, 09:57

Bláho, fakta jsou fakta a předpovědi zase předpovědi. Vím že je to pro vás těžké odlišit, stejně jako je pro vás těžké pochopit, že o předpovědích skutečně diskutovat nechci. Já diskutoval jen o faktech, a to ještě o úplně jiných faktech než vy se mi neustále snažíte podsouvat.

hellokitty
10. listopad 2021, 10:42

jozka, vy mate tiez elektrarnu, ze vam chodi faktura kazdy mesiac? lebo nestastnikom co su 100% zavisli na distributorovi chodi vacsinou akurat raz za rok vyuctovanie zaloh

ja som za rijen zaplatil na elektrike o 36 korun viac ako za srpen, to ma zas tolko neboli, este keby som si vedel vyrobit ten plyn co mi nastrelili takmer o 100% to by bolo bajo

Pavel Veselý
10. listopad 2021, 12:42

A co je těch cca 43 mld. Které jdou do OZE u nás každý rok? To by zaplatilo 1 blok cca 1000 MWe každé čtyři roky. A bez dalších dotaci.

Emil
10. listopad 2021, 13:36

Jednak se o tom přesvědčit nemůžu, protože ta data to neukazují, a za druhé jste nic o slunci a větru nepsal, milý Pavle.

Jakub
10. listopad 2021, 17:21

Jak mohlo dostihnout jádro, které stabilně generuje proud den co noc (např. 1GW), zatímco slunce a vítr, jak se to sejde (aktualně hodně fouká o víkendech, což se moc nehodí).

Kde jsou ty GW zásobníky energie?

Pavel Lukavsky
9. listopad 2021, 18:28

Emile, že vás to baví se takto ztrapnovat. Všichni dobře víme, že raketově rostoucí oze je pouze slunce a vítr. Obecně se rozlišuje oze jako hydro, a oze jako FV a vítr a oze ostatní. Takže polopaticky speciálně pro vás. OZE ze slunce a větru dostihlo stagnující jádro a to napříč planetou. Což je na něco tak nepoužitelného docela výkon, co říkáte?

jozka
9. listopad 2021, 20:24

Taky na tu castku za ten vykon koukam kazdy mesic na fakture.

A.O
9. listopad 2021, 20:40

Já bych Vám minimálně na území EU předvedl takový růst jádra. Stačí, když mi do začátku dáte stejné dotace, jako měly a mají fotovoltaiky a větrné elektrárny.

Jenom na území ČR bych to viděl na +/- 10 GW v jádru.

Emil
9. listopad 2021, 20:48

A na to jste přišel kde, že "OZE ze slunce a větru dostihlo stagnující jádro a to napříč planetou"?

Já jsem nikde nepsal, že OZE ze slunce a větru je "něco tak nepoužitelného", tak si podobné sugestivní otázky laskavě zkoušejte na někoho jiného.

Pavel
9. listopad 2021, 22:47

O tom že slunce a vítr společně dostihlo jádro se můžete přesvědčit třeba tady.

https://ourworldindata.org/grapher/electricity-production-by-source

Richard Vacek
9. listopad 2021, 16:00

Pravdu máte v tom, že budoucnost Evropy je v samozásobování elektřinou - tak, jak to je v řadě rozvojových zemí. Kdo bude chtít stabilní dodávku, pořídí si elektrocentrálu + pár fv panelů.

A asi to tak nebude jenom s elektřinou. Už několik let přibývá i těch, co si začínají pěstovat brambory.

Arimatejský
10. listopad 2021, 08:24

Kdo má kus pozemku, není líný jak veš a má mozek v hlavě, tak s pěstováním brambor nikdy nepřestal. A kdo pozemek nemá, tak pěstuje alespoň rajčata na balkoně.

Daniel
23. listopad 2021, 18:58

A jak tu elektrocentrálu bude pohánět? Třít oocas ebonitovou tyčí?

pave69
9. listopad 2021, 21:22

Víte, proč je v zimě zima? Protože slunce u nás v zimě skoro nesvítí. A víte, z čeho dělá FV tu elektřinu? Ze svícení slunce. Takže v zimě nám bude vaše FV na 2 věci:

1. na nic

2. na ho*no

A.O
10. listopad 2021, 16:27

No a hlavně sluneční svit dopadá pod úplně jiným úhlem než v létě.

Pavel
9. listopad 2021, 16:27

Jedna z největších výhod fotovoltaiky je její neuvěřitelná škálovatelnost. Díky této vlastnosti porazí na hlavu všechny ostatní technologie a to po celém světě. To je můj názor. Navíc zvyšuje soběstačnost a nezávislost států i jednotlivců. A to se mi líbí. Rád se spoléhám sám na sebe.

richie
10. listopad 2021, 10:04

to Pavel

"..Jedna z největších výhod fotovoltaiky je její neuvěřitelná škálovatelnost. .."

ano presne ako pisete, fotovoltiku je potrebne dobre skalovat preto ak potrebujem dodavat do siete 1GW tak musim postavit 5GW FVE a k nej este plynovu elektraren s vykonom 1GW .. tomu sa hovori pekne skalovanie

Jakub
10. listopad 2021, 16:39

V noci nesvítí .

Tahat GW dráty přes několik států je extrémně drahé .

Daniel
23. listopad 2021, 18:59

Ale vy sám píšete, že neporazí. Vy něco jiného píšete, a něco jiného děláte. Vy ostatním kážete o fotovoltaice, a sám pálíte plyn a plýtváte ve velkém.

Tomáš
9. listopad 2021, 18:36

Mořžná žijete někde na jihu, ale v ČR se na FVE spoléhat opravdu nejde, zaprvé je den krátký a taky slunce pokud svítí, tak v takovém úhlu, že toho FVE moc nevyrobí. Takže tady máme zase nutnost zálohovat buď vodou, jádrem nebo uhlím.

Daniel
23. listopad 2021, 19:01

Nežije na Jihu, žije v Brně, žádné panely sám nemá, bydlí v nezatepleném domě, a pálůí plyn ve velkém. Von, tak nějak hraje na to, že když budou mít ostatní hlupáci FV panely, že na něj toho plynu více zbude.

Pavel
9. listopad 2021, 19:14

Tak to přece víme, že slunce a vítr bude vždycky nutné zálohovat plynem, uhlím nebo biomasou. Do budoucna doufejme že také zeleným vodíkem nebo jiným syntetickým palivem. Rozhodně ne jádrem, to je právě naprosté nepochopení, jádro je absolutně nevhodné jako záloha intermitentních zdrojů. To je přece fakt, o kterém snad není nutné diskutovat.

Vlado
9. listopad 2021, 19:33

Ať mu napíšete cokoliv, pořád si bude mlít to to svoje OZE. Je to prostě tibetský modlitební mlýnek, který se musí točit, jinak by přišel konec světa. Mám-li být i trochu věcný, pak zásadně nemohu souhlasit s tím, že "jádro je absolutně nevhodné jako záloha". Je to přece základ, který pracuje naprosto stejnoměrně (nepočítám plánované odstávky), který mohou OZE doplňovat!

jozka
10. listopad 2021, 08:13

Ano. Zaloha plynem, ktera ceka na vypadek FV a VtE. A naklady na to budeme pocitat k plynu, v zadnem pripade k FV a VtE. Aneb fakta...

Omega
10. listopad 2021, 09:41

No u firem se běžně "cena zálohy" počítá do ceny celého řešení.

Naprosto nechápu, proč se u OZE používá účetní trik, kdy rozdělíme cenu OZE od ceny záloh. OZE bez záloh není funkční řešení.

Pavel
9. listopad 2021, 20:42

Záloha je přece něco, co je v pohotovosti a čeká na výpadek primárního zdroje. V případě OZE čeká na nevhodné meteorologické podmínky. A to je přece něco, co jaderná elektrárna dělat z principu nemůže. Takže ano, jaderná elektrárna není vhodnou zálohou pro nestálé oze či cokoliv jiného. Tak jste si to v hlavě trošku ujasněte, přehodnoťte a můžete si u toho klidně odříkat nějakou tibetskou modlitbu. Bude to zřejmě trochu delší proces.

Emil
9. listopad 2021, 19:58

Naprosté nepochopení tu předvádíte spíš vy. Technicky není vůbec žádný důvod, proč by jádro nemohlo fungovat s OZE. Ekonomicky to samozřejmě bude mnohem levnější než to dělat vodíkem. Plyn a biomasa zase nejsou považované za udržitelné způsoby výroby elektřiny, takže ty budou dříve nebo později také ze hry venku.

energetik
10. listopad 2021, 20:46

Zálohu nemůže dělat tak drahý a nespolehlivý zdroj jako je jádro. Jádro samo o sobě je velmi náročné na zálohu. Aby ji dělalo jinému zdroji je nesmysl.

Pavel
9. listopad 2021, 20:48

Technický důvod, proč jádro nemůže fungovat jako záloha oze je přece ten, že snížení výkonu jaderného zdroje ani nešetří palivo, ani neprodlužuje životnost reaktoru, právě naopak. Jako záloha se nikde na světě nepoužívá a používat nebude. Nevím co je na tom nepochopitelného. A jelikož jádro nedokáže konkurovat fotovoltaice v létě, tak je prostě ze hry venku. Zima ho nezachrání, pokud budete provozovat jádro jenom v zimě, tak bude snad i ten obnovitelny vodik levnější.

Emil
9. listopad 2021, 21:04

Snížení výkonu palivo samozřejmě šetří a provozovatelé vědí jakým způsobem mohou snižovat výkon tak, aby tím životnost reaktoru netrpěla, takže to žádné technické překážky pro snižování výkonu nejsou. Zvlášť když v zemích jako Francie ke snižování výkonu podle potřeby pravidelně dochází a žádné problémy s tím nejsou, navzdory tomu že se tak úporně snažíte nějaké vytvořit.

Jádro ani není potřeba používat jako zálohu, bohatě ho stačí provozovat v režimu load-following, na který bývají reaktory certifikované, a může krásně s OZE spolupracovat, stejně jako to dělají třeba uhelné elektrárny. Nevím co je na tom nepochopitelného.

Na hloupý argument "jelikož jádro nedokáže konkurovat fotovoltaice v létě, tak je prostě ze hry venku" by se dal napsat stejně hloupý a stejně "validní" argument "jelikož fotovoltaika nedokáže konkurovat jádru v zimě, tak je prostě ze hry venku".

Jestli něco může vytlačit jádro, tak to musí být schopno nabízet levnější baseload po celý rok než nabízí jádro, a to pochopitelně z principu nemůže být fotovoltaika, ani fotovoltaika s bateriemi, ani fotovoltaika s větrem a bateriemi, a do budoucna to nemůže být ani fotovoltaika s větrem a plynem, takže do budoucna technicky zbývá jedině fotovoltaika s větrem, bateriemi a vodíkem, což už z principu bude pekelně drahé. A pokud se žádné takové řešení nenajde, tak dál může jet jádro i v létě, protože tu svou elektřinu bude mít dál prodanou na dlouho dopředu.

pave69
9. listopad 2021, 21:28

Jádro je jako záloha OZE ideální. Oproti jiným zdrojům energie má totiž tu výhodu, že pokud máte jako zálohu JE, tak vůbec nemusíte budovat ty OZE, čímž se strašně ušetří - konkrétně minimálně ta suma, co je vždy na vyúčtování v rubrice "podpora OZE".

energetik
10. listopad 2021, 00:44

Škoda jen že "ta suma, co je vždy na vyúčtování v rubrice "podpora OZE" z největší části na skutečné OZE vůbec nejde. A nejvíce z této sumy jde státu na daně který pod záminkou podpory OZE tyto sumy vybírá.

hellokitty
10. listopad 2021, 10:46

a co budete robit s tou elektrinou z JE v noci, ked nie je taka potreba? a ako budete vykryvat spicky vykonu? reaktor sa nevie v priebehu milisekund prepnut z 50% vykonu na 100%

leda to cpat do bateriek alebo nejakych vyrobnikov vodiku/syngasu

Xoor
10. listopad 2021, 13:34

Tak třeba můžeme k elektrárně připojit výrobnu umělých paliv. V době nadbytku se vyroby nějaký plyn a vdobě potřeby se přemění na elektřinu. Tím se tad už roky ohání všichni OZAci.

Nebo postavíme bateriové uložiště, budou zachvíli levná jako cvičky.

Nebo třeba postupné zavádění EV, že?

Raději budu řešit levně rešitelný problém s nadbytkem 2-4GW, než se spoléhat nato, že xGW vyrobí kdesi v tramtárii a modlit se, aby to po cestě neodpálilo trafačku nebo elektrárnu.

Ale každý to máme jinak.

Richard Vacek
9. listopad 2021, 17:22

To znám od mých prarodičů. Škálovatelné políčko, škálovatelný počet slepic a králíků, tepla měli kolik dřeva si nařezali a vody kolik si napumpovali.

Nízká produktivita, dřina. Dnes to jde provozovat jako koníček když člověk peníze vydělá jinde.

A fotovoltaika? Tu mám, ale škálovatelnost je v zimě a v noci naprd.

Pavel
9. listopad 2021, 17:41

Přirovnávat fotovoltaické panely na střeše ke slepicím v kurníku je sice poetické, ovšem k tématu ani trochu přínosné a je zřejmé, že vám docházejí jakékoliv argumenty. Takže jsem se vlastně dozvěděl jen obligátní, že v noci slunce nesvítí. To jsme všichni potřebovali vědět díky :)

Jakub
10. listopad 2021, 16:52

Menší perlička, ať je to kompletní, ve Španělsku mají solární elektriku i v noci, když svítí úplněk :-))) (přes den až 11GW, v noci zhruba 0.9GW, zcela jasno bez mlhy)

Galipoli
11. listopad 2021, 18:30

To nic není.. :-). Ve Španělsku mají panely, které umí vyrábět i v noci: citace z HN (15. 4. 2010): „Španělský audit solárních elektráren od listopadu 2009 do letošního ledna ukázal, že v době od půlnoci do sedmé hodiny ranní dodaly solární panely do energetické sítě celkem 4500 megawatthodin elektrické energie." A to se vyplatí....

Dalibor
9. listopad 2021, 19:11

Letošní podzim ukázal, že plyn jako záloha je krátkozrakost. Záloha jako plyn, kde využití bude malé, jen když nebude svítit a foukat. Pro naše podmínky by jako záloha mohlo fungovat spolehlivě uhlí (máme již zainvestováno). Ještě bych jeho využití zakázal v letních měsících. Tedy od dubna září. Využití uhlí jako tepelný sezóní zdroj. Pak se uvidí jak to bude dále probíhat. V současné době se potýkáme s drahou energií ale pokud bude v létě a na jaře za hubičku díky vysoké výrobě, třeba průměrná cena zas tak špatně vycházet nebude, třeba to bude v pohodě.

Pavel
9. listopad 2021, 19:16

Aktuální cena emisní povolenky je v podstatě takový malý zákaz využívání uhlí v létě. Proto očekávám velký rozvoj fotovoltaiky, za předpokladu, že cena emisní povolenky nebude klesat.

Jakub
10. listopad 2021, 16:55

A za předpokladu, že neporoste cena silové elektriky. :-(

Emil
9. listopad 2021, 20:04

Škoda že se tím zákazem využívání uhlí v létě neřídí výrobci elektřiny, protože letos v každém letním měsíci došlo meziročně k nárůstu výroby elektřiny z uhlí, zákazu a dvojnásobné ceně povolenky navzdory. Až by jeden řekl, že aktuální cena povolenky je druhořadý faktor.

jozka
9. listopad 2021, 20:26

Jo jo a proto jedou v Nemecku uhelky jako o zivot.

A.O
9. listopad 2021, 20:47

Predikce odpovědi:

A) to se Ván jenom zdá, ve skutečnosti jedou na plno FVE a VTE

B) potřebují spálit naskladněné uhlí než je zavřou, aby je mohly nahradit FVE a VTE

C) emisní povolenky jsou stále levné. Emisní povolenky musí zdražit a být nahrazeny FVE a VtE, protože to je nejlepší zdroj.

Můžete si vybrat. Garantovaně to bude jedna z výše uvedených možností, nebo jejich kombinace :-D

jozka
10. listopad 2021, 08:25

Aha, oni meli naskladnene uhli na rok dopredu. Jste ve fazi jedna.

A.O
10. listopad 2021, 16:26

Ach jo. Tady to zřejmě nikdo nepochopil...

Dalibor
9. listopad 2021, 21:05

Elektřinu nahradíte z OZE, ale čím nahradíte výrobu tepla, aby cena pak byla akceptovatelná? Na plyn zapomeňte. Ta spotřeba tepla je značná v zimních měsících a ta nelze jen tak nahradit, a to je oč tu běží.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se