Domů
Rychlé zprávy
Laboratoř pro výzkum ukládání jaderného odpadu v Rožné zahájí provoz již letos

Laboratoř pro výzkum ukládání jaderného odpadu v Rožné zahájí provoz již letos

V jediném aktivním uranovém dole na území ČR (Rožná) vzniká v současné době unikátní laboratoř – podzemní výzkumné pracoviště Bukov (PVP Bukov). Toto pracoviště bude v následujících desetiletích sloužit Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v oblasti výzkumu ukládání radioaktivního opadu.

Dnes do míst, kde laboratoř vzniká, zavítali i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Ministr Mládek se při příležitosti návštěvy Rožné rovněž zúčastnil besedy se starosty z Kraví hory, která je jednou ze sedmi potenciálních lokalit pro budoucí hlubinné úložiště.

Ministr Mládek konstatoval, že se vládě podařilo do konce minulého roku schválit vyplacení příspěvků obcím v lokalitách průzkumu za rok 2015. Vláda v loňském roce rovněž rozhodla o navýšení příspěvku pro obce skladující jaderný odpad z původních třech milionů na čtyři.

„Atomový zákon přiznává obcím v lokalitách téměř 72 milionů korun ročně jako určitou kompenzaci za nepohodlí spojené s průběhem geologických průzkumů v jejich blízkosti. První etapy průzkumů si leckde ani nevšimnou, takže svým způsobem je to i forma poděkování státu obcím za to, že pomáhají řešit celospolečenský problém.“

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Výzkumné pracoviště má úřadu poskytnout dostatek informací a dat, které poslouží k prokázání bezpečnosti konceptu budoucího hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo, které by mělo v Česku v budoucnu vzniknout.

„Tento typ výzkumu je pro nás naprosto klíčový, bez něj bychom bezpečnost budoucího úložiště jen těžko obhajovali. Podobné laboratoře pro tyto účely mají i ve Francii, Švýcarsku, Švédsku. Předpokládáme vzájemnou mezinárodní spolupráci a sdílení klíčových poznatků,“ zdůraznil důležitost budoucího výzkumu ředitel SÚRAO Jiří Slovák.

Úlohu pracoviště Bukov hodnotí kladně i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Podle jeho slov je kraj Vysočina s jadernou energetikou historicky spjat a špičkovým výzkumem v oblasti radioaktivních odpadů se důležité Know—how z kraje nevytratí, nýbrž přesune do jiných oblastí.

Vznikající pracoviště, jež by mělo být zprovozněno již v průběhu letošního roku, plánuje Správa úložišť radioaktivních odpadů v budoucnu zpřístupnit i zájemcům z řad veřejnosti. V plánu je vybudování prohlídkového okruhu a informačního střediska.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA Imagebank

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se