Domů
Energetika v ČR
Někteří dodavatelé zvýší cenu elektřiny, za plyn si lidé nepřiplatí

Někteří dodavatelé zvýší cenu elektřiny, za plyn si lidé nepřiplatí

Energetika v ČR
3 komentáře
27. listopad 2019, 12:28
ČTK

Někteří dodavatelé zvýší v příštích měsících cenu elektřiny pro část domácností, za plyn si lidé naopak nepřiplatí. Vyplývá to z vyjádření většiny prodejců, které oslovila ČTK. Firmy upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. U plynu je podle nich situace stabilizovanější a změna ceníků není nutná.

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek zveřejní regulovanou část ceny energií, která tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

„Do konce prvního čtvrtletí roku 2020 plánujeme u vybraných produktů nárůst ceny silové elektřiny v průměru kolem deset procent, což v celkovém účtu za elektřinu, včetně regulované složky, znamená zhruba čtyřprocentní navýšení,“ řekla ČTK mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Zákazníkům, kteří používají elektřinu běžným způsobem, tj. na svícení a běžné spotřebiče, vzroste podle ní celkový účet za elektřinu zhruba o 480 Kč za rok. „Ti, kdo elektřinou navíc i topí, si pak v celkovém účtu ročně připlatí v průměru 2250 Kč,“ uvedla. Podotkla, že firma však i nadále garantuje výhodnější cenu proti dominantním dodavatelům, mezi které patří ČEZ, E.ON a Pražská energetika (PRE).

Situace na trhu snižování cen elektřiny nepřeje také podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka. „Ceny elektřiny jsou nyní nahoře zejména kvůli emisním povolenkám, které jsou pětkrát dražší než před dvěma roky. Pokud bychom některé ceníky upravovali, půjde o jednotky procent na faktuře,“ sdělil.

E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové upravoval ceny elektřiny naposledy nyní v listopadu, od Nového roku další změny neplánuje. „Zmiňovaná úprava ceny se týká pouze některých tarifů a klientů, kteří nemají fixované ceny energie. Obecně se dá říct, že kdo používá elektřinu pro běžnou spotřebu – svícení, standardní domácí spotřebiče, zaplatí několik desítek korun měsíčně navíc. Zvýšení ceny se kvůli vysoké spotřebě nejvíc dotkne těch, kteří elektřinou topí,“ uvedla.

Mluvčí PRE Petr Holubec uvedl, že během prvního pololetí příštího roku firma žádné navýšení cen elektřiny a plynu nechystá. „U jediné položky může dojít k mírnému navýšení, a to u produktu PREekoproud, tedy u elektřiny z obnovitelných zdrojů. Týkat se bude pouze nových zákazníků,“ řekl.

Lucie Ďuriník, mluvčí dodavatele epet z Energetického a průmyslového holdingu míní, že jednotliví prodejci budou muset promítnou růst velkoobchodních cen elektřiny i do cen pro konečné zákazníky. „Rozptyl může být od deseti do 30 procent. U cen za plyn zdražení nepovažujeme za nezbytné,“ dodala. Podobný postoj k ceníkům plynu pro domácnosti mají i další prodejci, ceny tak zůstanou na letošních úrovních.

Řada dodavatelů – mimo jiné innogy, epet nebo E.ON, doporučují lidem, aby si ceny elektřiny zafixovali a možnému růstu cen se vyhnuli. Podle Novotné z Bohemia Energy je však i tento postup dvojsečný. „V případě, že cena již pouze poroste, tak po uplynutí doby fixace se ani tito zákazníci vyšší ceně nevyhnou a navíc mohou čelit třeba i skokovému zvýšení ceny,“ podotkla.

Podle mluvčího Centropolu Aleše Pospíšila mohou lidé ušetřit například výměnou starého plynového kotle za nový nebo instalací tepelného čerpadla. „Potenciál úspor v sobě nese také kombinace odběru elektřiny a plynu. Dále samozřejmě doporučujeme provádět standardní opatření typu zateplení rodinných domů,“ doplnil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Firmy pro podobná řešení nabízí nejrůznější akční nabídky.

„Lidem naopak nedoporučujeme, aby se účastnili aukcí. Ať už formou on-line aukce nebo přihlášení se k aukci v podobě formuláře. V případě, že se zákazníci rozhodnou k novému dodavateli nepřejít, jim totiž často hrozí od zprostředkovatelů vysoké sankce za odstoupení od aukce,“ dodal mluvčí innogy Pavel Grochál.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ondřej
27. listopad 2019, 14:37

Cenu elektřiny jsem si přesně před rokem zafixoval. To že za mi za rok skokově vzroste je fakt na který se musím připravit, ale logicky jsem ušetřil. Což asi paní Novotné z Bohemia Energy není podstatné.

Největší vtipem je ale PRE. Vzhledem k tomu, že cena roste především díky dražším emisním povolenám, tak logicky zdraží ekoproud, který emisní povolenky nepotřebuje.

PE
27. listopad 2019, 23:42

Plyn neprodukuje CO2?Proc se zdrazuje elektrina patrici nejdrazsi v evrope na 6.stem miste,kdyz elektrinu vyvazime?Zachvili se bude nahrazovat,misto topeni elektrinou,palenim letaku a jinym odpadem? Kolik elektriny spolkne nove TV vysilani ,nekolik 100KW vysilacu ,nepocitam tech vykryvacich,ktere nestaci pro vsechny programy,za 24h,kdyz CT stejne jede pres satelit na pozemni vysilace,kazda nova tv ma zabudovan sat tuner C,takze se vracime o 50 let zpet.Ve vysledku bezi vysilace 24hod na ukor kourici uhelne elekrtarny!!!

Holek
29. listopad 2019, 12:30

Jakou máte cenu elektřiny? My máme od Bohemia Energy ceník excelent s cenou silové elektřiny VT i NT 1570Kč MW/h s dph. Měsíční plat 80Kč.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se