Domů
Energetika v ČR
Net4Gas nedostal poslední měsíční platby od svého ruského partnera
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Net4Gas nedostal poslední měsíční platby od svého ruského partnera

Společnost Net4Gas, provozovatel přepravní soustavy pro zemní plyn v Česku, neobdržela poslední měsíční platby od svého hlavního ruského partnera. Důvody, proč ruský dodavatel za přepravní kapacity plynu přestal platit, firma zjišťuje. Net4Gas o tom informoval v tiskové zprávě. Společnost současně uvedla, že i přes výpadek plateb ze strany ruského partnera je nyní schopna platit své provozní náklady i náklady financování. Jméno ruského obchodníka neuvedla.

Provozovatel českých plynovodů uvedl, že měsíční platby, které od ruské společnosti neobdržel, byly splatné na základě klíčových smluv. Tržby ze smluv s ruským obchodníkem tvořily zhruba tři čtvrtiny jeho celkových tržeb za rok 2021.

Firma rovněž připomněla, že ratingová agentura Fitch Ratings ve svém sdělení z loňského října, ve kterém potvrdila její aktuální rating, uvedla, že její výchozí scénář již zahrnuje úplné nebo téměř úplné přerušení provozu ruských plynovodů do Evropy a absenci plateb od hlavního zákazníka. A neprovedení plateb je součástí tohoto scénáře, dodal Net4Gas.

Na problém Net4Gasu s neobdržením platby z Ruska upozornil server E15.cz a připomněl, že jediným ruským exportérem plynu na evropský trh je státem kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom. Agentura Reuters koncem loňského roku s odvoláním na údaje Gazpromu a vlastní výpočty informovala, že ruský vývoz plynu do Evropy prostřednictvím plynovodů se v roce 2022 propadl na postsovětské minimum.

Evropa snížila dovoz ruského plynu po invazi Moskvy na Ukrajinu a jeden z hlavních plynovodů byl poškozen dosud nevysvětlenými výbuchy. Nižší dovoz plynu do Evropy se Rusku podařilo kompenzovat vyššími cenami energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Omega
5. leden 2023, 11:01

Hmmm, že by rusko utratilo všechny peníze za válku, takže mají díru v cash flow?

Na to je ovšem jednoduchá pomoc - odběratel plynu zaplatí část peněz za plyn gazpromu a část přímo net4gas zápočtem. Gazprom potom nebude nic dlužit a všichni budou mít své peníze.

Nebo to vidím příliš jednoduše.

PS: putler zrušil platbu za plyn v rublech t.me/tass_agency/174857

Petr prochaska
5. leden 2023, 11:28

Ve skutečnosti ruský plyn už ČR neproudí, takže rusové také přestaly platit v ČR poplatky za plynovody. Takže peníze není odkud vzít zápočtem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516