Domů
Energetika v ČR
Odbory chtějí energetickou tripartitu, řešila by zabezpečení energií pro průmysl
železárna

Odbory chtějí energetickou tripartitu, řešila by zabezpečení energií pro průmysl

Energetika v ČR
1 komentář
19. březen 2024, 12:54
ČTK

Průmyslová aliance odborových svazů chce vznik energetické tripartity. V ní by měli řešit zástupci vlády, firem a odborů zabezpečení energií pro tuzemský průmysl, zejména pak v období po odstavení uhelných elektráren. Na dnešní tiskové konferenci po jednání odborů s Hospodářskou komorou ČR to řekl předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Komora je ovšem zatím k ustavení tripartity zdrženlivá.

Energetická tripartita by podle odborů byla vhodná pro řešení situace v tuzemské energetice, kdy se bude v příštích letech postupně utlumovat výroba elektřiny z uhlí. „Chceme se na vládní úrovni bavit o tom, jak toto období až do stavby nových jaderných bloků přečkat,“ řekl Ďurčo.

Připomněl, že oborové tripartity už existují pro řadu odvětví. „Energetická tripartita by se měla zabývat výhradně energetické problémy a jakým způsobem budeme schopni v budoucnu zabezpečit energie pro průmysl,“ podotkl Ďurčo.

O případném sestavení tripartity pro energetiku dnes zástupci odborů jednali s prezidentem Hospodářské komory Zdeňkem Zajíčkem. Podle něj však vznik energetické tripartity zatím není na stole. „Entit, které se mohou těmto problémům věnovat, je už nyní více,“ řekl. Podle něj se zástupci podnikatelů shodují s odbory v řadě témat tuzemské průmyslu včetně nutnosti řešit zabezpečení energií, zároveň však mají jiný pohled na způsob jejich řešení. „A nejsem si jistý, zda právě energetická tripartita byl ten správný,“ dodal Zajíček.

Průmyslová výroba, emise
Ilustrační foto

Dnešní jednání podle obou stran ukázalo, že se podnikatelé s odbory shodují na potřebě urychleného řešení problémů českého průmyslu. Kromě energetiky se řešila například doprava, infrastruktura, vzdělávání, výzkum a trh práce. „Jsou to strategické oblasti, do nichž musí Česká republika investovat,“ podotkl Zajíček.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
19. březen 2024, 19:04

Zabezpečit energii ? Té je nadbytek , tripartitě jde o to , aby průmysl dostal z dotací od daňových poplatníků slevu na energie, tím by nemuseli investovat do inovací a pracovníci by měli co větší mzdy a majitel větší zisk.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se