Domů
Energetika v ČR
Pracovní skupina MPO se bude zabývat zásobováním ČR zemním plynem

Pracovní skupina MPO se bude zabývat zásobováním ČR zemním plynem

Pracovní skupina ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se dnes bude zabývat technickými řešeními zásobování České republiky zemním plynem pro případ, že by do Evropy přestal proudit plyn z Ruska. Jde o druhé jednání skupiny, která byla založena za účelem řešit dopady války na Ukrajině na český průmysl.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) se v Evropské unii řeší společné nákupy plynu. „My jsme v tuto chvíli asi nejblíže tomu, abychom sem dostali v případě, že by se tok plynu z Ruska zastavil, norský plyn přes plynovod NETRA. By byl podle našich propočtů v optimálním případě schopen pokrýt zhruba něco mezi čtvrtinou až třetinou potřeby ČR v zimní topné sezoně,“ uvedl v neděli v České televizi Síkela. Plyn ze Severního moře přes severoněmecký plynovod NETRA a navazující propojení může do ČR proudit od května 1997.

V diskusním pořadu ČT v neděli také zaznělo, že v roce 2018 vláda zvažovala připojení k projektu plynovodu BACI, který měl umožnit napojení české sítě na Rakousko. Podle deníku E15 ale byl proti slovenský přepravce plynu, v němž má podíl firma EPH miliardáře Daniela Křetínského. „Projekt BACI už je překonaný, ale v současné době společnost Net4Gas připravuje napojení na rakouskou soustavu, ke kterému by mělo do roku 2028 dojít,“ řekl v neděli ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ministr Síkela podle něj jednal s investory a projekt podporuje. „Kdyby se začalo v roce 2018, už jsme mohli být ve fázi, kdy by bylo dokončeno,“ dodal.

Ilustrační foto

Energetický průmyslový holding (EPH) ale upozornil na to, že Rakousko je na ruském plynu také závislé ze 100 procent. „Do Rakouska plyn teče z Německa a Slovenska. Na tyto země společně má ČR připojení kapacitně 16krát větší, než měla být kapacita plynovodu BACI. Do Rakouska a z Rakouska lze z a do ČR přes Slovensko dovést dvojnásobek české spotřeby plynu. Nikdo to nedělá, protože to nemá smysl,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Napojení Česka na Rakousko nebude mít podle něj žádný vliv na odklon Česka od ruského plynu. „A v neposlední řadě je cena plynu v Rakousku vyšší než v ČR. Vše přinese jen zbytečné náklady s nulovým efektem pro energetickou bezpečnost ČR. Je smutné, jak katastrofálně čeští politici energetice nerozumí,“ uvedl Častvaj.

Pracovní skupina MPO složená z náměstků MPO a zástupců Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů se poprvé sešla ve čtvrtek 24. března. Pracovní skupinu nazvanou Český průmysl a Ukrajina vede náměstkyně MPO pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Maly Jarda
7. duben 2022, 12:27

Nejlepší způsob řešení zásobováni zemním plynem je vlastnit velké zásobníky na našem území , mít je naplněné a snižovat poptávku tj. rozvoj JE ,produkce bioplynu a rozvoj a systémová podpora efektivní elektromobility tj. trolejbusů , elektromotorek a mild hybridů

... kompletně celá naše politická reprezentace selhala za posledních 20 let doslova ve všem z tohoto seznamu ,a jako bonus vyhodila z okna tisíce miliard korun za nesmyslné předražené FVE a nefungující lockdowny , a to je pořád jen začátek

.. teď má v plánu dokončit ničení naší země dalšími sankcemi (včetně odstřižení od ruského plynu) aby potěšila Američany , kteří budou rádi bojovat s Ruskem do poslední evropské firmy , jejich globální konkurence

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se