Domů
Energetika v ČR
Síkela: Zásoby plynu rychle rostou, zásobníky jsou naplněny ze 40 pct.
Regulační stanice, plynový zásobník. Zdroj: RWE Gas Storage
Zdroj: RWE Gas Storage

Síkela: Zásoby plynu rychle rostou, zásobníky jsou naplněny ze 40 pct.

Energetika v ČR
1 komentář
12. květen 2022, 20:56
ČTK

Tuzemské zásoby plynu velmi rychle rostou. K dnešnímu ránu přesáhly 1,287 miliardy krychlových metrů a tuzemské zásobníky jsou naplněny téměř na 40 procent. Při dnešních sněmovních interpelacích to uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). „V porovnání se spotřebou v předchozích letech by v případě zastavení dodávek z Ruska měly bez omezení spotřeby vydržet současné zásoby přinejmenším do konce léta, tedy do konce srpna. V případě omezování spotřeby i výrazně déle,“ popsal.

Stav naplněnosti zásobníků potvrdil při jiné interpelaci premiér Petr Fiala (ODS). „Dneska jsou zásobníky naplněny už ze 40 procent, a to je obrovský posun, a je to v minulosti nejvíc v tomto ročním období. Dosáhneme toho, že před nástupem zimní sezony budou naplněny zásobníky minimálně z 80 procent,“ řekl Fiala.

Podle Síkely jsou současné zásoby plynu víc než dvojnásobné proti loňsku. Tempo růstu zásob patří k nejvyšším v Evropě, uvedl. Síkela už ve středu uvedl, že dodávky do Česka jsou plynulé a zásobníky se plní tempem přes 25 milionů kubíků za den. To podle něj odpovídá přibližně dvojnásobku denní spotřeby v létě.Zastavení dodávek plynu přes ukrajinskou stanici Sochranovka podle něj nemá vliv na dodávky plynu do České republiky.

Dnes také uvedl, že jeho úřad je v kontaktu s obchodníky. Motivovat k naplňování zásobníků je chce mimo jiné prostřednictvím krizového opatření, které ministerstvo vydalo 28. dubna. Na jeho základě se konají první aukce, při nichž stát finančně podporuje ukládání plynu do zásobníků tak, aby obchodníkům vyrovnal mimo jiné cenový rozdíl mezi aktuální cenou a cenou podle termínovaných kontraktů. „Připravujeme i další opatření, která vliv státu na nakládání s plynem v tuzemských zásobnících ještě posílí,“ dodal ministr.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
14. květen 2022, 01:55

no pokud to půjde takto dál , pak za pát týdnů přestane proudit plyn z Ruska do EU úplně. Pro Rusko to budou ekonomické ztráty pro nás ekonomický koaps., protože současná vláda nepochopila ani to ,že musí okamžitě začít pokládat horkovody z jaderných elektráren do Brna a Prahy atd, aby už tuto zimu zásadně snížila spotřebu plynu. Pokud tedy nepočítá s tím , že zastaví průmysl v tom případě nebude inflace 2 ciferná asi 3 ciferná , protože peníze bez produkce ztratí cenu úplně. Vláda místo toho sází na budování FVE no výborně 25GW FVE nahradí v zimních podmínkách 1 jaderný blok a to v případě že dokážeme akumulovat el. energii 16 hodin. Pokud se bude instalovat super rychle tj. 1GW ročně pak za 25 let máme 1 blok v kapse. Prostě máme vládu , která nechápe rozdíl mezi státní energetikou a soukromou energetikou kdy si například Škoda auto postaví na střeše FVE , aby ušetřila peníze za el. energii jenže stát musí zajistit el. energii 24/7 takže pokud podpora FVE pak je třeba také podporovat výstavbu uhelných bloků, které budou fungovat 5 chladných měsíců v roce a v létě se pro ně nekde musí kumuovat uhlí ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516