Domů
Energetika v ČR
Solárních elektráren v ČR násobně přibude, z fondu na ně půjde již v létě 4,5 mld. Kč

Solárních elektráren v ČR násobně přibude, z fondu na ně půjde již v létě 4,5 mld. Kč

V Česku v následujících letech násobně přibude fotovoltaických elektráren. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na dnešní tiskové konference řekl, že Modernizační fond by mohl do roku 2030 zvýšit jejich instalovaný výkon v ČR ze současných 2,2 gigawattu na sedm až 14 gigawattů (GW), záležet podle něj bude na ceně emisních povolenek. Fond má přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje, celkem do roku 2030 nabídne minimálně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek.

Brabec řekl, že rekordní ceny emisních povolenek naznačují, že uvolněná částka by ve finále mohla být téměř dvojnásobná. Uhelné elektrárny nyní mají v Česku podle dat Energetického regulačního úřadu instalovaný výkon asi deset GW, jaderné 4,3 GW.

Brabec informoval, že na výstavbu nových fotovoltaických elektráren půjde v prvních výzvách z Modernizačního fondu určených pro ně 4,5 miliardy korun, ministerstvo životního prostředí (MŽP) navíc plánuje peníze postupně přidávat. „Podpora bude čistě investiční, proto na rozdíl od solárního boomu v roce 2009 podpořené instalace žádným způsobem nezatíží státní rozpočet provozní podporou. V předregistračních výzvách jsme obdrželi přes 9000 projektových záměrů a 90 procent z nich se týká právě fotovoltaiky. Takže čekáme opravdu velký zájem a jsem zvědavý, kolik projektů se do ostrých výzev nakonec přihlásí,“ řekl. Na rozvoj obnovitelných zdrojů půjde podle něj půjde podstatná část peněz z Modernizačního fondu, a to téměř 40 procent. „Jsme na prahu revoluce,“ dodal Brabec.

Už před měsícem MŽP a Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) vyhlásily první dvě ostré výzvy na 6,4 miliardy korun z Modernizačního fondu pro teplárny, nyní je doplní dvě pro fotovoltaické elektrárny. Miliardu korun si rozdělí v průběžné nárokové výzvě projekty s instalovaným výkonem elektrické energie do jednoho megawattu (MWp), dalších 3,5 miliardy Kč je připraveno pro větší elektrárny s výkonem nad jeden MWp, které se mohou hlásit do jednokolové soutěžní výzvy. V závislosti na velikosti podniku a typu instalace elektrárny mohou zájemci dosáhnout na dotaci ve výši až poloviny celkových výdajů na projekt.

Elektronický příjem žádostí bude v obou výzvách zahájen v poledne 12. července prostřednictvím informačního systému AIS SFŽP ČR. Žádosti mohou podávat všichni zájemci, kteří se už dříve zapojili do předregistrační výzvy. V případě průběžné výzvy pro malé projekty bude možné žádosti podávat do 15. listopadu, soutěžní výzva pro velké projekty bude uzavřena 29. října. Díky těmto prvním výzvám by mělo být postaveno asi 230 menších a zhruba 45 větších projektů.

Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa na dnešní tiskové konferenci uvedl, že asociace vítá a podporuje důraz na rozvoj malých a středních lokálních fotovoltaik. Pro rozvoj obnovitelných zdrojů je podle něj klíčová novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která je stále ve Sněmovně. „Pokud zákon nebude schválen touto Sněmovnou, další vláda přípravou a schvalováním nového zákona ztratí další dva až tři roky,“ dodal.

Ekologické Hnutí Duha oznámilo, že od června spouští web venkovvbaliku.cz, kde bude starostům a obcím nabízet pomoc s vyřízením dotací z Modernizačního fondu. „Města a obce teď mají jedinečnou příležitost, jak ušetřit za elektřinu ve školách nebo úřadech. Sestavit projekt, aby vyhovoval podmínkám otevřené výzvy, ale nebude úplně snadné. Každému, kdo chce stihnout podat žádost dříve, než prostředky dojdou, nabízíme pomoc,“ řekl dnes expert hnutí na dotace v energetice Ondřej Pašek.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) minulý týden uvedl, že nové obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů typu Modernizačního fondu a Plánu obnovy k dispozici kolem 100 miliard korun. V Česku podle něj neexistuje podporovanější zdroj než právě obnovitelné zdroje. Důvodem je především podpora v souvislosti s takzvaným solárním boomem před více než deseti lety.

Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie (POZE) v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

Peníze z Modernizačního fondu bude možné čerpat na škálu projektů – od modernizace veřejného osvětlení, pořízení elektrobusů, energetických úspor v budovách i průmyslu až po výstavbu fotovoltaických či větrných elektráren. Na peníze z fondu cílí mimo jiné polostátní společnost ČEZ. Firma nedávno oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu šest GW, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jen do solárů chce skupina investovat až 90 miliard Kč, řekl minulý týden SeznamZprávám místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(33)
Jiří Kelnar
1. červen 2021, 08:46

Hlavní je, že primárně se nebude jednat o zábor půdy a teda především té, která má nějakou hodnotu, měly by tam být nějaké uhelné brownfieldy. Ale jinak půjde skoro vše na střechy.

Josef
1. červen 2021, 22:00

Dejme tomu ,že si pan Novák koupí FV el. jenže ona vyrábí zejména v teplém období roku mezi 9 ranní a 3 hodinou odpolední a to je pan Novák většinou v práci nebo na dovolené. Takže většinu el. energie bude akumulovat do baterie aby jí měl na večer, přitom vedle něj je bytový dům plný důchodců, kteří každý den vaří - řekněte není to paradox aby člověk akumuloval el. energii ,kterou právě potřebuje soused ? A ještě za státní dotace. Problém FV el. je zejména v legislativě kdy neexistuje cesta kdy si za rozumný poplatek můžete zaplatit centrální akumulaci pomocí el. sítě. Současné řešení individuální akumulace je krajně ekonomicky i ekologicky škodlivé řešení. Vezměme si další příklad , někdo žije v bytě a má chatu, se střechou na jih , dá si tam FV el. ale opět chybí legislativa kdy mu to za rozumný poplatek dopraví domů když je o přes týden v bytě. Další příklad máte 100 rodin co bydlí v bytech a 1/4 z nich má chatu vhodnou pro instalaci FV el. velikost střechy přesahuje jejich spotřebu a oni by se rádi domluvily na spoluvlastnictví se svými sousedy - nebo s někým úplně neznámým , kdo by se zavázal k odběru nějakého množství el. energie. Opět to nejde, protože chybí vhodná legislativa. Toto jsou největší blockery rozvoje FV panelů u nás. Kdyby stát udělal vhodnou legislativu aby každý mohl efektivně využít svojí střechu na jich pro FV el. a o akumulaci a dopravu se za úplatu staral distributor, pak by to byl mnohem větší impulz pro rozvoj FV el. než nějaké dotace a stát by mohl ty peníze investovat třeba do toho aby obcemi, kraji a státem vlastněné velké budovy byly postupně přestavěny na pasivní stavby a vytápěny tepelnými čerpadly. A ne opět vytvořit další solární tunel za 150 mld. korun.

T
1. červen 2021, 17:19

Za 13 Kc Kwh vykup bych si to taky nechal namontovat.

šabi
1. červen 2021, 18:51

Ta čísla 7 resp. 14 GW v solárech je naprostý technický úlet. Špičkové zatížení ČR v létě je 6,5 GW. Jsou to první čísla, a neznamená to, že se opravdu všechno zrealizuje. Pro udržení stability sítě musí do sítě pracovat točivé zdroje. To znamená další snížení potřebného výkonu (ze solárů). A co s přebytečným výkonem? Část půjde do baterií, a ten další přebytek? Zdroje se budou muset vypínat...

A v zimě? Za oblačných dní (a že jich v zimě je) čísla vydělme 10 (což znamená 0,7 - 1,4 GW), za silně oblačných dní 15 (0,5 - 0,9 GW). Navíc výroba po 10 až 8 hodin.

Soláry ano, ale ne takovémto objemu...

blaha.p
1. červen 2021, 20:47

Instalovaný výkon FVE bude ještě mnohem větší, po roce 2040 cca 35-40 GW. Přebytky z FVE se krátkodobě budou skladovat do baterií denní cyklus, dlouhodobě do H2. H2 se pak bude používat k výrobě EE, příměs do zemního plynu a v dopravě.

Josef
1. červen 2021, 22:04

Jo máte pravdu pane Blaho a víte co bude výsledkem - energetická chudoba , protože taková energie bude příliš drahá pro běžného člověka.

blaha.p
2. červen 2021, 08:10

Vzhledem k tomu, že celý svět přechází na OZE a to hlavně na FVE, mě přesvědčuje, že je to jednoznačně správně. Kdyby tomu bylo jinak, tak by alespoň jeden stát na světě šel jinou cestou. Navíc nám nic jiného nezbývá, uhlí, ropa, uran, zemní plyn jsou neobnovitelné zdroje a ty jednou dojdou při růstu populace všechny zmíněné zdroje dojdou do konce tohoto století.

S cenou to nebude tak tragické, vzhledem k rychlosti technologickému pokroku v FVE, VTE, bateriích a H2 výrobě bude cena mnohem levnější než z JE. Např. v USA firmy uzavírají dlouhodobé PPA kontrakty s VTE za cenu 35 €/MWh a vyplatí se to jak výrobci tak odběrateli.

Jan Veselý
2. červen 2021, 08:52

Před pár lety jsem se díval na výbornou přednášku Hanse Roslinga, kde, mimo jiné, ukazoval výsledky svého pokusu. Dal dotazník profesorům medicíny na špičkové švédské univerzitě ohledně úrovně lékařské péče různě po světě. Profesoři měli horší výsledky než generátor náhodných čísel.

Rosling to vysvětloval tím, že většina lidí nezná aktuální data, ale za aktuální považuje to, co si nastudovali, když se tím problémem naposled zabývali. Takže typicky mluví o tom jak to bylo před 10,20,30 lety.

Anonymní Pepa tady taky vyvozuje budoucnost, ne z cenového vývoje, ale z 10 - 20 let starých událostí. To se pak nesmíte divit, že mu vycházejí nesmysly a že on neví, že to jsou nesmysly.

šabi
2. červen 2021, 08:54

FVE o tomto výkonu mají být vybudovány do roku 2030. Myslíte, že do té doby bude možné ve velkém ukládat přebytky energie do vodíku sezoně? Já si to nemyslím.

Denní ukládání do baterií samozřejmě pomůže, ovšem velké FVE s výkonem v řádech stovek kW a výše určitě baterie mít nebudou, ty budou dodávat přímo do sítě. Ledaže by měly nařízeny část přebytků ukládat.

blaha.p
2. červen 2021, 09:36

Šábi, FVE o instalovaném výkonu 14 GW vyrobí v našich podmínkách v létě max 100 GWh/den to v pohodě spotřebujeme, ČR denně potřebuje cca 200 GWh/den tzn. je to absolutně v pohodě.

Ondra
2. červen 2021, 11:32

200 GWh ste se trochu sekl ne? Co tak koukam (data 2019) tak je to v obdobi červen-srpen v průměru nějakejch 165 GWh denně. A v tom průměru se ještě ztraci víkendy kdy to je cca 140 GWh na den.

blaha.p
2. červen 2021, 13:55

Ondro, číslo jsem samozřejmě zaokrouhlil. Vztahoval jsem to k max. výrobě z 14 GW FVE, ta bude jen několik dní v roce.

Vysvětloval jsem, že tento instalovaný výkon je v pohodě, vše co vyrobí se v ČR spotřebuje a ještě budou muset jet omezeně JE zdroje. Samozřejmě při instalovaném výkonu 30 GW, už se budou vypínat v létě i JE.

Ondra
2. červen 2021, 14:55

Hm to je zajmavý protože ste nepsal že ČR spotřebuje max 200 GWh denně ale cca 200 (jestli ste teda nesrovnával špičkovou letni výrobu FVE s podzimni spotřebou elektřiny). A hlavně ani max 200 GWh v léte nespotřebuje. A nadsadit něco nahoru o 15-20% mi už teda nepřijde jako zaokrouhlovaní. Jak Vam má pak člověk věřit ostatni věci co tady píšete?

Hlavně když se sekne v čislech někdo jinej tak je hned oheň na střeše (nebo obviňování z šířeni fake news jak ste to nedávno psal o Emilovi). Nepřijde Vám to trochu pokrytecký?

šabi
2. červen 2021, 15:00

Právě že výkonově v pohodě není.

Zkusme léto:

Zatížení ČR je v létě 4,5 - 6,5 GW (noc/den, plus mínus) Připusťme, že výkon solárech bude 7 GW. Navíc připusťme, že z toho 2 GW výkonu solárů (a to je hodně optimistické číslo) budou tvořit samospotřebitelé (prosumers), kteří nebudou, bo nemohou dodávat nic do sítě, pokryjí svoji denní spotřebu a ještě si nabijí baterie, ze kterých pokryjí noční spotřebu. Soláry v noci (21-5) vyrobí 0, maximum výkonu dodají mezi 11 a 13 hod. Z toho plyne, že v noci a ještě brzo ráno/večer bude podíl solárů na krytí zatížení mizivý (z baterií), takže bude muset být pokrytý z jiných zdrojů (cca 4 GW?). 5 GW v solárech přes poledne by zřejmě soustava dokázala ukočírovat. To je případ jasného dne, kdy svítí od rána do večera. Většina dní během roku má však charakter polojasných, oblačných či zatažených dní. Během polojasného dne výroba ze solárů lítá, a to doslova, z minuty na minutu. Takže třeba kolem poledních hodin výkon 7 GW může spadnout na třetinu. V ten okamžik je potřeba mít v rezervě řádově několik GW výkonu... Během zataženého dne vyrobí soláry cca 15 % (+-), takže z výkonu 7 GW jsme na cca 1 GW. Atd. pro číslo 14 GW... A pak tady máme zimu, což bude ještě číselně zajímavější.

Můj závěr: FVE+baterie u samospotřebitelů - OK. Baterie slouží jako "vyrovnávač" zatížení. Velké FVE bez baterií (akumulace), ano, ale ne řádově vyšší jednotky GW.

blaha.p
2. červen 2021, 15:19

Ondro, ty vůbec nevíš, co píšeš, v roce 2030 bude spotřeba v ČR i v létě zcela jistě vyšší než v roce 2019 (elketroauta, tepelná čerpadla, klimatizace). V tomto případě šlo jen o vyjasnění situace, že instalovaný výkon 14 GW ve FVE v ČR v pohodě spotřebujeme i dnes natož v roce 2030. Navíc těch maxim, dosahují při slunečných dnech FVE už v dubnu a květnu, kdy se např. jako letos se ještě topilo. Emča Novák je lidský úlet. Ten si musí vše vyhledat na internetu, myslel jsem, že všichni vědí, že je tady jen na pobavení.

Ondra
2. červen 2021, 15:33

Takže prvni to bylo zaokrouhlovani (kdo vi čeho) a teďkom je to predikce spotřeby za 10 let. Jsem zvědavej co to bude příště...

blaha.p
2. červen 2021, 15:40

Šabi, tvé obavy pramení z tvých velkých neznalostí, musíš dostudovat problematiku FVE. V létě i při celodenním zatažené obloze a dešti vyrobí FVE min. 30% toho co při slunném dnu.

V našich podmínkách bude FVE zcela dominovat v období od dubna do září. Ve zbývajících částech roku to budou muset být jiné zdroje (JE, plyn, VTE, import) není na tom nic složitého. Musíš pochopit, že do roku 2040 budou mít na střeše FVE skoro všechny budovy (už se pomalu připravuje zákon, kdy nové budovy to budou muset mít povinné, např. v Kalifornii už to tak je) a půl roku většina z nich pojede v ostrovním systému. V blízké budoucnosti dojde k obrovskému rozmachu FVE budou doslova všude (na střechách, zastřeší se parkoviště, výrobní haly, dokonce se dělají ploty, agrofotovoltaika, v Polsku se aktuálně rozjíždí komerční výroba perovskitových článků = ty umožní neskutečné využití, umožnují do slovo pokrýt všechny myslitelné povrchy, navíc cena je cca 1/2 klasických článků. Stovky firem (postupem času to budou skoro všechny) se navíc zavazuji, že od roku 2025-2040 budou odebírat jen OZE energii. Tím nutí např. ČEZ aby rychle budoval FVE a VTE elektrárny, protože by s ním už v budoucnu nepodepsali smlouvu, kdyby neměl dostatek OZE. Stejné to bude u občanů, statisíce si dají panely na střechu a další statisíce si zvolí odběratele, který obchoduje jen z OZE energií, pro nastupující generaci je klimatická změna a ekologie zásadní, vidíme to v např. v Německu, kde jsou zelení favority podzimních voleb, i když mají Němci nejdražší EE v Evropě

blaha.p
2. červen 2021, 15:42

Ondro, nesedíš na klíně Emčovi? Bacha na to...

Ondra
2. červen 2021, 17:20

Klasika – když dojdou argumenty tak už zbývaj jenom osobni útoky. Ale jen si dělejte ostudu mi to muže být jedno :)

Martin Prokš
1. červen 2021, 22:20

Dobrý den,

Hmm, tak 150 miliard Kč za 7-14 GW instalovaného výkonu s koeficientem využití tak 12%. Takže suma sumárum to je 150 miliard Kč za nějakých maximálně 1,7 GW teoreticky průměrných.

Ale nepravidelnou a neřiditelnou výrobou, která jede výrazně soudobě z pohledu výroby. Přes den podle oblačnosti a roční doby vše současně, v noci spolehlivě predikovatelná nula. Přes zimu kdy je elektriky nejvíce potřeba je výroba jen cca 1/10 ve špičce a někdy ani to ne.

A to se vyplatí, Brave new world! Heil Gréta!

Jdu vyrábět louče a v paneláku dělat díru do zdi pro komín. Jen to dřevo do sedmého patra bez funkčního výtahu, to se bude šmejkat fakt blbě. Nemluvě o tom, že během první zimy veškeré dostupné zmizí a zbytek budou vlastníci hlídat se zbraní v ruce.

Karásek
2. červen 2021, 23:07

Zpráva je to vcelku dobrá a znamená to, že veřejné peníze na to oproti zpackanému solárnímu boomu, který poškodil obnovitelné zdroje jako takové půjdou velice malé. Jen je škoda, že je v progamu málo větrných elektráren.

šabi
3. červen 2021, 14:40

Během zataženého dne může být dodávka z FVE 10-25%, Vy udáváte 1/3, o tomto se nehodlám přít, očividně máme jiná čísla...

Vůbec jste nereagoval na to, že se budete doplnit chybějící výkon z FVE v noci, v ranních a večerních hodinách. To nezachrání ani 50 GW v solárech...

Druhý odstavec - to je PR slovní cvičení. Ty stovky (a časem to budou skoro fšechny) firem a statisíce občanů - to je opravdu úsměvné. V létě za pěkných se v elektřině budeme topit, a v zimě? Když ji nedovezeme z venku, tak nás bude muset nás hřát vzpomínka léto (když to trochu přeženu).

Přeji co nejvíce jasných dnů...

Milan Vaněček
31. květen 2021, 18:57

Teď jde jen o to, zda

1)nezopakujeme chyby minulé, fotovoltaický tunel 2009-10; to snad už není možné

2) napravíme chyby minulé, jako to udělalo Španělsko se svým solárním tunelem v roce 2008 a jak to po nás vyžaduje EU,

to znamená rasantně snížit každoroční provozní podporu 2 GW fotovoltaiky okolo 30 miliard CZK ročně (vůči tomu je v článku popisovaných 4,5 miliardy opravdu směšná suma, za kterou však dostaneme mnohonásobně více TWh elektřiny)

3) napravení (legální, potvrzené v případě Španělska i soudem EU) přemrštěných dotací umožní výrazně snížit OZE poplatek za elektřinu který platí domácnosti a tím vykompensovat pro domácnosti rostoucí celkové účty za elektřinu jako následek vysoké ceny CO2 povolenek.

4) velké projekty nad 5-10 MW špičkového výkonu budou stavěny bez přímých investičních dotací, dotovat bude možné jen vybudování připojení k síti či rekultivační náklady a pod

5) většina peněz půjde na podporu investice malých a středních fotovoltaických projektů, především na střechách budov, které ještě nějaký čas podporu potřebují a na podporu bateriové akumulace spojenou s FV projekty

Pak by opravdu mohla nastat renesance fotovoltaiky v České republice, obdobně jako se to podařilo Španělsku po vyřešení svého fotovoltaického tunelu z roku 2008.

Fotovoltaika je nejmodernější technologie výroby elektřiny, která má velký potenciál technických inovací a poklesu cen minimálně po několik budoucích desetiletí.

Pavel
1. červen 2021, 21:29

ad 1) fotovoltaický tunel začal v roce 2006, protlačením absurdního zákona č. 180/2005 Sb. a pokračuje dodnes. V německu jakbysmet.

ad zbytek) Tvrdil jsi vaněčku, že oze parodie na elektrárny se obejdou bez dotací. Tak jaká podpora? Pěkně za svoje a nešahat do cizích kapes, jak je tvým zvykem.

Carlos
2. červen 2021, 01:20

Troll, nekrmit.

Jaroslav Novák
31. květen 2021, 19:04

Volatilní OZE přidává do sítě ČR jenom šílenec,....to je česká moc!!! zápornou cenu elektřiny z OZE však spotřebitelé zaplatí více než bude únosné, EU navrhuje uhlíkovou daň na vše, co spotřebovává UHLÍK, tj. i ZP+BPS+štěpku, .....nějak se ta inflace rozpoutat musí!!!

Jiří Kelnar
1. červen 2021, 08:43

Vidíte, takže šílenci jsou vlastně na celém světě teda asi mimo nějakou Severní Koreu, Rusko a tak.

Jan Stehlik
1. červen 2021, 09:28

Ale to je přeci normální . Vždy politici chtějí konat dobro a zachránit nás . A na to potřebují peníze . Tedy dříve to oduvodnovali škodlivou spotřebou (spotřební daně) a dnes jim padl uplný dar z nebe . Je to to proklínané CO2 , které potřebuje zeleň k životu a jehož je pár promile ve vzduchu .

Jan Veselý
2. červen 2021, 08:58

A pak jsou tady profesionální propagandisté najatí těmi, kteří z té "špinavé energetiky" mají super kšeft, a lidé, kteří jim ochotně skočili na špek, protože nic nedělání a sofistika jsou ták úžásně póhódlné.

energetik
31. květen 2021, 19:18

Tak to se zase v ČEZu pomějou.

Jaroslav Studnička
31. květen 2021, 20:07

Komu byste ty dotace raději přihrál, nějakému zahraničnímu investorovi, nebo podnikateli alá Bakala?

Kolik ČEZ a jiní čeští plátci emisních povolenek ročně přispívají?

Pavel
31. květen 2021, 22:44

"Podnikateli" alá bureš opravdu ne.

Vinkler
2. červen 2021, 08:55

Řekl bych, že ala Kajmanské ostrovy jsou ještě daleko horší.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se