Domů
Energetika v ČR
Stanjura: Nedostatek plynu na zimu nehrozí, zásobníky jsou plné z 95 procent
Regulační stanice, plynový zásobník. Zdroj: RWE Gas Storage
Zdroj: RWE Gas Storage

Stanjura: Nedostatek plynu na zimu nehrozí, zásobníky jsou plné z 95 procent

Energetika v ČR
6 komentářů
26. říjen 2022, 11:28
ČTK

Česko bude mít dostatek plynu na zimu a nehrozí tedy úmyslné vypínání některých provozů nebo továren. Zásobníky plynu jsou naplněné téměř z 95 procent, což představuje více než 3,2 miliardy kubických metrů plynu. Ve Sněmovně to dnes při představování návrhu státního rozpočtu na příští rok řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Poslanci dnes projednávají návrh rozpočtu v prvním čtení a mají schvalovat jeho základní parametry včetně navrhovaného schodku 295 miliard korun.

K dobrým zprávám podle Stanjury napomáhá i současné dobré počasí, které snižuje spotřebu plynu v celé Evropě. Ministr také uvedl, že válka na Ukrajině i odvetné sankce vůči Rusku a Bělorusku mají dopad na stav evropských ekonomik i stav jejich veřejných financí. Zdůraznil, že téměř všechny rozpočty členských zemí jsou pod tlakem na výdaje vyvolané vysokými cenami energií i vysokou inflací. Dodal však, že Česko už není mezi členskými státy s nejvyšší inflaci, a očekává, že bude patřit mezi první země, kde bude inflace klesat.

Vláda v návrhu rozpočtu předpokládá, že průměrný růst spotřebitelských cen v příštím roce zpomalí proti letošku zhruba na polovinu. Průměrná inflace by měla klesnout z letošních 16,2 procenta na 8,8 procenta. Reálný růst ekonomiky má zpomalit z 2,2 na 1,1 procenta. Návrh rozpočtu počítá s příjmy 1,928 bilionu korun a s výdaji 2,223 bilionu korun.

Radiátor, topení
Ilustrační foto

Rozpočet počítá i s příjmy z daně z neočekávaných zisků, která ale ještě není schválená. Sněmovna by ji měla schvalovat příští pátek. Vláda podle Stanjury předpokládá, že příslušný zákon Parlament stihne schválit ještě před schvalováním rozpočtu ve třetím čtení. Sněmovna by ho měla schvalovat na konci listopadu.

Stanjura uvedl, že průměrný důchod nyní činí 18.350 korun, příští rok vzroste na 19.500 korun a o rok později dosáhne podle nynějších předpokladů 20.265 korun.

Výdaje na investice by měly činit podle Stanjury asi 203 miliard korun. Ze státního rozpočtu půjde o 127 miliard Kč, dosud nejvyšší částku, a z evropských zdrojů o 76 miliard korun. Poměr národních a evropských peněz se podle ministra v porovnání s předchozími léty obrací. „Podařilo se zachovat investiční aktivitu státu,“ řekl. Zdůraznil, že vláda dává do rozpočtu pouze takové investice, které jsou realizovatelné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jiří Švarc
26. říjen 2022, 13:18

Tatínku a proč je náš národ tak chudý?

To je proto, že nás před 20 lety naši politici zadlužili pár biliony korun a teď musíme splácet 3x tolik.

Ale už se neptej a dopiš ty oslavné básně našemu prezidentovi Li Han Yu co máš za domácí úkol.

Zdeves Pavel
26. říjen 2022, 17:55

Je vidět , že mu ještě nikdo nevysvětlil jak vlastně ty zásobníky fungují. Co dodat, lžou jak když RP tisklo.

Roman Čejka
26. říjen 2022, 19:17

Co byste od člověka z oboru elektro zastávajícího ministra financí chtěl ?

Karel Salaj
26. říjen 2022, 20:43

Jsme zachráněni, plynu máme v zásobnících na 2 sezony, problém je v tom, že kvůli jeho drahotě se jím nedá topit.

J.Tolím
26. říjen 2022, 21:05

A jaký je vlastně objem těch zásobníků?

Pravoslav Motyčka
26. říjen 2022, 22:43

Jestli si někdo myslí ,že bude možné ještě někdy levně topit plynem pak se hluboce mýlí. Topit levně bude topit jen ten kdo bude umět energii efektivně vyrábět a nebo ten kdo má malou spotřebu. Asi nejlepší je mít systém tepelného čerpadla země /voda a podlahové topení a velkou FVE na střeše , pak Vám ceny energií mohou být ukradené.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se