Domů
Energetika v ČR
Stát uvolní 1,8 mld. korun na bezúročné úvěry pro podnikatele v uhelných regionech
hnědouhelný důl

Stát uvolní 1,8 mld. korun na bezúročné úvěry pro podnikatele v uhelných regionech

V takzvaných uhelných regionech spouští Národní rozvojová banka (NRB) spolu s ministerstvem životního prostředí (MŽP) program bezúročných úvěrů na podporu investičních aktivit malých a středních podnikatelů. Stát pro ně uvolní celkem 1,8 miliardy korun. V Ústeckém a Karlovarském kraji budou moct podnikatelé čerpat zvýhodněné úvěry od 500.000 do 60 milionů korun, v Moravskoslezském kraji až 100 milionů korun, oznámila dnes banka v tiskové zprávě.

Díky penězům podle ní pokryjí podnikatelé až 90 procent způsobilých výdajů daného projektu. Žádat o ně budou moct žádat od pondělí 17. dubna.

„Úvěry budeme poskytovat s nulovou úrokovou sazbou. Doba splatnosti bude až deset let včetně možnosti bezplatného odložení splácení až na čtyři roky. Zatíženo jakýmikoliv poplatky nebude ani samotné poskytnutí úvěru či jeho předčasné splacení,“ uvedl Pavel Křivonožka, člen představenstva NRB zodpovědný za úsek řízení obchodu.

Podle banky poskytne Úvěr Transformace podnikatelům finance třeba na nákup strojů, zařízení, či softwarů. Jeho smyslem je revitalizovat regiony a podpořit projekty, které podle NRB neohrozí životní prostředí. S pomocí úvěru tak podnikatelé nebudou moct koupit například zařízení sloužící k výrobě nebo skladování fosilních paliv.

Do programu Úvěr Transformace vyčlenilo MŽP podle ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) 1,8 miliardy korun z Operačního programu Spravedlivé transformace, který se soustředí na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v uhelných regionech, a to podporou mimo jiné podniků, univerzit, či výzkumných institucí. Podle NRB připadne jedna miliarda korun Moravskoslezskému kraji, 0,6 miliardy korun Ústeckému kraji, a 0,2 miliardy korun Karlovarskému kraji.

„Půjčky pomohou rozhýbat podnikání v nových oborech a přinesou nové příležitosti pro zaměstnanost v regionech, zároveň ale podporují moderní obory a inovace, které jsou příznivé i pro životní prostředí,“ řekl Hladík.

Hejtmani Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje podepsali minulý týden takzvané vodíkové memorandum, v rámci něhož se zavázali společně posílit mezikrajskou spolupráci pro rozvoj vodíkových technologií v oblasti výroby, skladování či aplikace v některých typech dopravy. Podle Hladíka by totiž právě vodík mohl být do budoucna důležitým zdrojem energie, a to především v dopravě.

NRB vznikla v roce 1992 jako Českomoravská záruční a rozvojová banka, své jméno změnila v září 2021. Jediným akcionářem banky je Česká republika zastoupená ministerstvy průmyslu, financí a pro místní rozvoj. Podnikatelům nabízí NRB úvěry s nulovou nebo zvýhodněnou úrokovou sazbou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Miloslav Černý
12. duben 2023, 16:29

Že se tím nabízí investice do fotovoltaiky a využití větru se nabízí samo. Jenom pro ty, kteří se neradi smiřují s vývojem v účinnosti slunečních panelů, aby se to jádro nevytěsnilo zcela. 26,70%: Jolywood dosáhl nový světový rekord v účinnosti TOPCon solárních článků a jde to do výroby.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se