Domů
Energetika v ČR
Téměř celý Karlovarský kraj postihl dnes ráno výpadek dodávky elektřiny
Elektrické vedení

Téměř celý Karlovarský kraj postihl dnes ráno výpadek dodávky elektřiny

Rozsáhlý výpadek dodávky elektřiny zasáhl dnes ráno téměř celý Karlovarský kraj. Výpadek nastal okolo 8:30. Podle mluvčí ČEZ pro západní Čech Soni Holingerové byla příčinou porucha na vysokonapěťovém rozvodu na rozvodně Vítkov u Sokolova. Výpadek trval asi půl hodiny a odběratelé by měli postupně být znovu připojeni. Některá odběrná místa byla bez proudu ale mnohem déle, zjistila ČTK. Výpadek zaměstnal hasiče i záchrannou službu.

„Výpadek zasáhl vekou část Karlovarského kraje. Poruchu se podařilo odstranit kolem 8:50,“ uvedla Holingerová s tím, že příčiny se zjišťují.

Později ČTK řekla, že některé oblasti mohou na opětovné připojení elektřiny čekat déle. Postupně bude třeba „nahodit“ i menší rozvodny na nižším napětí. Například v Sokolově trval výpadek déle a před 10:00 ještě elektřina nešla.

Bez proudu se ráno ocitla města i okrajové části kraje. Rozvodna Vítkov je jedna z nejdůležitějších rozvoden v Karlovarském kraji a při poruše na této rozvodně se přeruší dodávka téměř pro celý kraj. Porucha vznikla na čtyřsetkilovoltovém rozvodu.

Hasiči kvůli výpadku zaznamenali na dvě desítky událostí. Lidé žádali náhradní zdroje energie nebo uvízli ve výtazích. „Nemáme informaci o žádném zranění,“ doplnil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Jedinou trolejbusovou dopravu v kraji, v Mariánských Lázních, výpadek neovlivnil. „Měli jsme připravené náhradní autobusy, ale výpadek byl krátký, takže autobusy jely na baterie. Dokáží tak jet zhruba hodinu,“ řekl ČTK jednatel společnosti Městská doprava Mariánské Lázně Vladimír Nedvěd.

Výpadek neměl vliv ani na chod karlovarského letiště. „Před půlhodinou vše vypadlo, ale letiště, protože je to kritická infrastruktura, má záložní zdroj, takže jsme byli připojeni na něj,“ řekla ČTK jednatelka Letiště Karlovy Vary Alice Justina Undus.

Odlišně fungovaly v době výpadku úřady. Například v Chebu se provoz radnice zastavil. „Byli jsme bez proudu. To znamená, že se zavřely i dveře na úřad a práce se zastavila a čekali jsme na obnovení dodávky. Výpadek byl ale krátký,“ uvedla mluvčí radnice Simona Liptáková.

Například magistrát v Karlových Varech je ale na výpadek připraven. „Naskočí záložní generátory a nepřeruší se ani činnost počítačové sítě. Úřad tak funguje normálně dál. Jen například výtahy nejezdí,“ popsal mluvčí magistrátu Jan Kopál. Lepší připravenost na možné výpadky má magistrát i proto, že tam sídlí krizový štáb, který musí fungovat i za mimořádných situací.

Nakrátko výpadek proudu zasáhnul i největší firmu v regionu, Sokolovskou uhelnou. „Protože jsme součástí kritické infrastruktury, tak se dodávky k nám obnovují mezi prvními. Takže jakmile jsme byli zase připojení, provoz se obnovil, a to i na těžbě,“ řekla ČTK mluvčí společnosti Jana Pavlíková.

Záchranná služba vyjela kvůli výpadku proudu ke třem pacientům, kteří byli připojeni na oxygenerátory, aby jim zajistili buď převoz nebo náhradní generátory. „Provoz operačního střediska ale výpadek nijak neovlivnil,“ uvedla mluvčí záchranné služby Zdeňka Newiaková.

Bez proudu se ocitly i elektrizované železniční tratě, hlavní trasa Cheb – Chomutov, i Cheb – Mariáské Lázně – Plzeň. Po obnovení dodávky se provoz začal obnovovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Karásek
6. červen 2023, 12:13

Je jen otázkou času kdy takový výpadek dezinformátoři svedou na OZE.

Ivan Novák
6. červen 2023, 13:54

Solidní informace zatím k dispozici nejsou. Co ale je známo: transformovna Vítkov je již několik let zapojena ne zcela standardně, protože je nutné ji z dožívající řídké sítě 220kV dovést i na úroveň 400kV (spolu s přestavbou vedení Přeštice-Vítkov-Vernéřov/Hradec), a jedním z důvodů k tomu byl právě velký výkon tam zamýšlených nových VTE.

Ajrocket
6. červen 2023, 16:02

Dezinformátoři to právě svědou na jádro, které ani poblíž Karlovarského kraje není. Oni většinou moc nepřemýšlí.

Karásek
6. červen 2023, 23:23

Tak až to svedou na jádro, tak si to rád přečtu. Při tom minulém výpadku v části jižní Evropy to svedli na OZE i když na vině byla porucha rozvodny v Chorvatsku.

Emil
7. červen 2023, 07:10

Příčinou rozdělení Evropy na dva frekvenčně oddělené ostrovy nemůže být "porucha rozvodny" v Chorvatsku sama o sobě, to máte dost zjednodušené vidění světa, Karásku. Nebýt toho, že byla soustava provozována na hranici svých možností, protože na severozápadu Evropy chyběl velký výkon, který se tahal z jihovýchodu Evropy, "porucha rozvodny" by žádný problém způsobit nemohla. Tolik k těm "dezinformátorům".

energetik
6. červen 2023, 19:09

To prohlásili distributoři s fosilní loby po blackoutu v Austrálii. A nakonec se pravda ukázala že to zavinil distributor který požadoval chybné nastavení ochran u větrných elektráren které se tak museli nesmyslně v době nedostatku energie odpojit a následně síť zkolabovala.

Po vzoru Austrálie to ale zkoušejí distributoři i zde.

Milan Horak
8. červen 2023, 13:30

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Karasek, vy už máte z tech OZE asi uzel na mozku coz vám zabranuje správně chápat psaný text a vyvozovat správné souvislosti. Nikde v článku není ani slovo o vasi konspiraci a nikdo nic takového netvrdí, krome vás.
.

energetik
6. červen 2023, 19:00

Jasná chyba distributora a ERÚ, zanedbaná údržba, nedodržování PPDS a nařízení komise (EU) 2016/631 (RfG). ERÚ o tom ví, neřeší to a kryje to.

Více viz Ing. Oldřich Maděra který řeší pády a bezpečnost vedení a rozvoden na britských listech a dále odkazy na "PPDS příloha č.4 ochrany a funkce LVRT/FRT soulad s RfG"

Jaromír Hloch
6. červen 2023, 20:03

Jen otázka,autobusy tam jezdí na baterie?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se