V Česku letos přibylo nejméně 200 MW solárů, další stovky MW mohou být v malých zdrojích
Podle statistik Energetického regulačního úřadu byly v letošním roce vydány licence na solární elektrárny o výkonu 203 MWp. Ve skutečnosti ovšem bude přírůstek nových solárních elektráren ještě vyšší. Statistiky ERÚ totiž vycházejí z udělených licencí na výrobu elektřiny. Licenci ovšem nepotřebují zdroje s výkonem do 50 kW. Tyto menší zdroje proto ve statistice nemusí být uvedeny.
Česká republika po letech stagnace ožívá nejen co do výroby solárních elektráren, ale také co do nového instalovaného výkonu. Již loňský rok byl v tomto ohledu rekordní - podle statistik Solární asociace přibylo za celý rok téměř 1000 MWp nových solárních elektráren.
Pozitivní trend pokračoval i v prvním pololetí tohoto roku, alespoň to naznačují statistiky Energetického regulačního úřadu, který zveřejňuje seznam výroben elektřiny v České republice, na které byla vydána licence.
Za první polovinu roku tak přibylo nejméně 203 MWp instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren. Podle údajů ERÚ tak již za polovinu tohoto roku přibyl prakticky stejný instalovaný výkon licencovaných elektráren jako v celém loňském roce.
Statistiky současně ukazují, že pouze ve druhém čtvrtletí byly vydány licence na více než 100 MWp instalovaného výkonu. Od roku 2023, od kdy ERÚ tyto statistiky zveřejňuje, se jedná o první čtvrtletí, kdy nové instalace tuto hranici přesáhly.
Vzniklo hned 41 solárních elektráren nad 1 MWp
V prvním pololetí tohoto roku uvedlo do provozu solární elektrárny o výkonu 1 MWp a více hned 41 společností. Žádná z nich ovšem nepřekonala instalovaný výkon 10 MWp.
Překonání této mety byla nejblíže společnost OMGD, s.r.o., která uvedla do provozu solární elektrárnu FVE 2 Kaznějov s výkonem 9,5 MWp. Následovala společnost ze skupiny CTP s nově instalovaným výkonem 8,14 MWp a ČEZ s výkonem 7,19 MWp.
Společnosti | Nový instalovaný výkon |
OMGD, s.r.o. | 9.55 |
CTP Energy CZ, spol. s r.o. | 8.14 |
ČEZ, a. s. | 7.19 |
Řehlovická zóna III s.r.o. | 5 |
PREenergo, a.s. | 4 |
AGRO PV 22 s.r.o. | 3.85 |
JUTA a.s. | 3.75 |
PPA CZ 4 s.r.o. | 3.04 |
VGP Renewable Energy s.r.o. | 2.81 |
AGRO PV 3 s.r.o. | 2.79 |
MND a.s. | 2.65 |
AGRO PV 10 s.r.o. | 2.49 |
AGRO PV 6 s.r.o. | 2.11 |
AGRO PV 13 s.r.o. | 1.99 |
Green Energy Capital, a.s. | 1.79 |
Nový výkon solárních elektráren za první pololetí bude ještě vyšší
Celkový instalovaný výkon solárních elektráren za první pololetí tohoto roku bude velice pravděpodobně ještě mnohem vyšší, než ukazují statistiky Energetického regulačního úřadu. To byl případ i loňského roku, kdy statistiky ERÚ ukazovaly pouze cca 200 MWp nových solárních elektráren. Ve skutečnosti jich ale loni bylo mnohem více - podle odhadu Solární asociace až 970 MWp. Většina z tohoto výkonu byla instalována v domácnostech, které ve většině případů nepotřebují kvůli nízkému instalovanému výkonu licenci.
Zatímco velké solární parky zatím příliš nevznikají, v následujících letech by se měl trend obrátit. Velké parky mohou vznikat především díky investičním dotacím z Modernizačního fondu, díky kterým má například ČEZ v plánu postavit až 900 MWp instalovaného výkonu.
Velké solární parky se mají stavět i přes to, že stále nemohou získat provozní podporu. Vláda sice má možnost vypsat aukce na provozní podporu solárních zdrojů, ale dosud tak neučinila.
Provozní podpora by téměř určitě neměla být udělována v tomto roce. Na rok příští zatím není o provozní podpoře rozhodnuto. Vláda opět navrhla, že provozní podpora udělována nebude, nicméně příslušné nařízení vlády, které provozní podporu stanoví, dosud nebylo vydáno.
Absence provozní podpory může být pro solární elektrárny podstatným problémem. Vzhledem k poklesu cen elektřiny na velkoobchodních trzích musí provozovatelé počítat s tím, že výnosy z prodeje elektřiny budou nižší než například v loňském roce. Ekonomickou stránku provozu může ohrozit také to, že se stále častěji objevují nízké nebo záporné ceny elektřiny.
Nízké a záporné ceny se navíc nejčastěji objevují kolem poledne, kdy solární elektrárny obecně vyrábí nejvíce. Výnosy z prodeje elektřiny tak jsou nižší než například ve večerních hodinách. I tato skutečnost tak negativně zasahuje do návratnosti investic solárních zdrojů.
Pro výrobce může být alternativou uzavření smlouvy o přímém prodeji elektřiny s odběratelem elektřiny. Výrobce si v rámci této smlouvy může zajistit jinou cenu, než která je na denním trhu (například rozdílovým kontraktem fixní prodejní cenu).
Mohlo by vás zajímat:
A co kdyby si ty FVE místo PPA smluv raději pořídily akumulaci, aby mohly prodávat mimo záporné ceny?
FVE elektrárny bez akumulace své výroby dejme tomu alespoň na 4 hodiny by vůbec neměly být jakkoliv podporovány.
Akumulace je příliš drahá. Kromě domácností nikdo neinstaluje akumulaci na plný mezidenní cyklus.
Ale pan Vaněček, místní expert na FVE přece tvrdí, že velké solární parky (bez akumulace) už ani u nás nepotřebují podporu. Tak, když už máme podporovat, tak proč ne jenom tu akumulaci?
Protože i ty PPA jsou v podstatě kapitalizace zisku a socializace nákladů. Výhody z toho mají (když je dobře nastaveno) výrobce a odběratel v PPA. Náklady na akumulaci, nebo záložní špičkový zdroj, které z toho vyplývají (i ten odběratel PPA chce elektřinu ze sítě, když FVE nevyrábí) se rozpočítají na všechny odběratele.
@Bob 15. červenec 2024, 14:23
To je pořád dokola, zamyslete se nad kauzalitou.
Stěžujte si u toho kdo tyto podmínky nastavil.
Nenadávejte na ty, kteří se jimi řídí.
Bob má hlavně nějaké představy a pořád se tu vzteká, že jiní mají svoje a neřídí se těmi jeho.
@Jan Veselý 15. červenec 2024, 14:52
Asi tak nějak:-)
Takové moje letní zamyšlení:
Máme státní školský systém, zdravotní systém, sociální, penzijní a nevím jaký ještě.
Jasně nastavená pravidla a podmínky, kterými se řídím a do systémů platím dle požadavků.
A někomu bude vadit, že chodím k doktorovi, že posílám děti do školy atd.
Protože když to dělám, tak to systém zdražuje i pro ostatní.
Dokonce by chtěl, abych sám od sebe nic z toho nečerpal a myslel na blaho ostatních.
---
S připojením legální domácí FVE je to podobné.
Fakt by mě zajímalo, kolik konkrétně já stojím distribuci více než soused bez FVE.
@Líska: Ono je to úplně jednoduché. Já i vy i každý jiný je v současném ekonomickém systému zodpovědný v prvé řadě sám za sebe. VY optimalizujete svoje chování na základě podmínek, svých schopností, možností a preferencí. A dělají to tak všichni ostatní. Jestli má podnikatelský subjekt - provozovatel distribuční sítě, nějaký problém a potřebuje/chce, abyste mu ho pomáhal řešit, musí se s vámi domluvit. Obvyklým způsobem jsou peníze. Jde "jen" o to, aby se našel oboustranně výhodný obchodní model. To není žádná velká věda.
Problém je v tom, že spousta lidí okolo energetiky zastydla v myšlení jako za komančů, jako v době "přirozených" energetických monopolů. A pak přichází s idiotskými nápady, jako například, že vy něco musíte (třeba se nechat dobrovolně odírat o prachy), aby nějaká hypotetická chudá babička měla levnější elektriku. A staví to na pošahaných ekonomických úvahách.
@Líska, pokračování: Pokud se nemýlím, máte smlouvu s distributorem, že vám a smluvních podmínek dopraví elektřinu, kdy chcete a kolik chcete až do výše JEHO jističe příslušného k vašemu odběrnému místu. Je za to placen a ne málo. Jak toho dosáhne, je jeho problém, ne váš.
V budoucnu bude jen záležet na distribučních společnostech jestli je k zákazníkům budou chovat jako ke kasičce na prachy, jako k nepříteli nebo jako k obchodnímu partnerovi. Může se totiž lehce stát, že při nevhodné reakci na technický vývoj spláčou nad výdělkem nebo sami sebe naženou do "spirály smrti".
@Jan Veselý 15. červenec 2024, 16:15
Vidíme to stejně.
A pak jsou tu jiní, kteří si myslí, že majitel FVE předsi musí být boháč, který nemá sociální citění a "vykořisťuje" chudší spoluobčany, takový nový třídní nepřítel.
Na jiných fórech je to ještě daleko horší:-)
Systém HDO, vysokých a nízkých tarifů a distribučních sazeb je pohrobek dávné minulosti a je jasné, že se musí dříve, či později přizpůsobit současným změnám.
No právě ta kauzalita.... Kdopak způsobil, že je potřeba více všemi placené akumulace a špičkových zdrojů a kdo z toho má prospěch?
Podmínky, vyhlášky, zákony a dotace jsou tu od toho, aby se měnily. Někdo chytrý, teď už nevím, kdo to řekl o zákonech.
A určitě si od Vás, nebo pana Veselého nenechám říkat, co zde budu psát.
Pro p. Veselého:
Citát z jeho příspěvku:
"Já i vy i každý jiný je v současném ekonomickém systému zodpovědný v prvé řadě sám za sebe."
To by ovšem mělo platit i pro tu dvojici FVE a jeho PPA odběratele. Ne, aby za odchylky v odběru způsobené nestálou produkcí FVE byl odpovědný někdo jiný. Buď by to mělo být zpoplatněno, nebo lépe by měly být FVE, pokud chtějí dotace, "tlačeny" k tomu, aby ty odchylky pokud možno eliminovaly už u zdroje.
V současném stavu je za odchylky odpovědný u dodávek z OZE obchodník, stejně, jako u PPA za odchylku odběratele, kam se ta odchylka FVE přenese. Odběratel na VN je odpovědný jen za překročení čtvrthodinového maxima, které si nenakoupil, ale ne za to, že neodebírá, když hodně svítí. Že neodebírá (třeba fosilní) elektřinu je OK, ale způsobuje vícenáklady.
Tyto náklady pak zdražují elektřinu všem.
Jinak proti FVE nic nemám, pokud se chovají korektně a nepřenášejí své náklady na jiné. Sám jsem FVE navrhoval na vhodné objekty. Už dávno to nejsou pokusné instalace, které je potřeba masivně zvýhodňovat a ještě k tomu na úkor jiných. Jde nám o eliminaci emisí, měli bychom se tedy ke všem nízkoemisním zdrojům v podstatě chovat stejně a mít na ně podobné požadavky a to i v přizpůsobení výroby spotřebě.
to Jirka Líska 15. červenec 2024, 15:44
Vaše přirovnání ke školství, nebo zdravotnictví je mimo.
Distribuce elektřiny funguje jinak. Stát zajišťuje distribuci pomocí soukromých společností (distributorů), kteří nejsou primárně financováni státem (jako školy a nemocnice). Distributoři svoje náklady (s přiměřeným ziskem) účtují svým odběratelům. Zde s Vámi souhlasím, že poplatky za distribuci je potřeba změnit, tak, aby ten co způsobuje větší náklady platil více a naopak. A každý se takhle tržně snažil ty náklady snižovat. Ne, aby tam byly křížové dotace, třeba zvýhodňování FVE.
Podobně po druhé linii soukromé společnosti (obchodníci s elektřinou) zajišťují silovku. Zde by je také zohledněno, zda je elektřina vyrobena, kdy je jí třeba. Také, zda výrobce dodrží nasmlouvanou dodávku (odpovědnost za odchylku). OZE neodpovídají. Zde je otázka, zda je to do budoucna udržitelné. Pokud mají být OZE většinové, tak určitě ne. I OZE by měly postupně odpovídat a být tlačeny k tomu, aby dodávaly dle potřeb odběru.
Prvním opatřením by mělo být právě to, že dotace na FVE by měly být jen s tím, že bude integrována alespoň nějaká akumulace. Včetně solárních parků, kde to zatím na rozdíl od RD vyžadováno není.
Ten Váš příklad by odpovídal, pokud by stát dotoval takové podmínky, aby bylo více nemocných, aby pak mohl více platit do zdravotnictví.
Já bych byl raději za prevenci, tedy nastavit takové podmínky, aby stát, nebo my všichni pomocí poplatků za distribuci, podporu OZE, nebo případnou potřebnou budoucí podporu akumulace platili co nejmenší.
@Bob 15. červenec 2024, 18:01
Stát stanovuje přiměřený zisk pro distributory a určuje tím cenu distribuce.
Je to vysoce regulované prostředí, protože na svém území mají monopol.
---
Pokud by obchodníkům vadilo prodávat a vykupovat EE od majitelů FVE, tak je nikdo nenutí, dělají to dobrovolně, není nutné je litovat.
Buďte si jistý, že náklady za odpovědnost za odchylku mají v cenách zahrnuté.
---
Akumulace není vyžadována ani u domácích FVE.
---
Ne, můj příklad je o tom, že ty podmínky stanovuje stát a kdo se podle nich chová, tak není žádný "vykořisťovatel" ostatních.
Když bude stát chtít více nemocných, tak k tom vytvoří podmínky, pokud nebude, tak vytvoří podmínky jiné.
---
Jistě, tak se snažte u svého zákonodárce a neházejte tuto odpovědnost na provozovatele FVE.
Stát jediný to může změnit a odpovědnost je na něm.
@Bob 15. červenec 2024, 16:51
Způsobil to stát svými podmínkami.
Stát chce více výroby z OZE, tak je podporuje.
Investoří státu pomáhají plnit jeho přání a on jim na to přispěje na investice.
Nic složitého.
Jistě, pokud stát bude chtít podmínky změnit, tak je změní a já si možná zanadávám, ale budu to respektovat a hlavně se podle toho zařídím.
Život je změna a změna je život :-)
Samozřejmě si pište co chcete, já dělám to samé.
Však já taky nenavrhuji zakazovat jakékoliv FVE bez akumulace.
Já navrhuji FVE bez akumulace nedávat žádnou investiční, ani provozní podporu. Respektive podporovat jen akumulaci. Třeba i bez FVE. A stejně, jako akumulaci v akumulátorech podporovat i jakoukoliv jinou, nebo třeba jen odložení spotřeby.
To úplně stačí, zakazovat nic netřeba.
V případě PPA, nebo vlastní FVE by ta nestabilita měla být tržně "oceněna" tím, že odběr ve špičkách, kdy FVE nevyrábí a případné aku je vybito bude pro všechny patřičně drahý.
@Bob 15. červenec 2024, 21:25
Já to říkám také, že pokud stát vytvoří podmínky pro zvýhodnění určitého chování, tak lidé si to vyřeší postupně sami.
---
Ale ona je oceněna, je jistě zahrnuta v obchodních cenách.
Záleží na obchodníkovi, jak si s tím poradí, kolik má "nestabilních" zákazníků a jak dokáže predikovat vývoj.
---
Proč nevznikne obchodník, co nemá žádné smlouvy s majiteli OZE, měl by všechno "stabilní" a tím by byl určitě nejlevnější:-)
@ Jan Veselý 15. červenec 2024, 16:15
Vy se díváte na distributora jako na běžnou soukromou firmu a to není přesný pohled. Dívejte se na něj spíš jako na notáře - tomu taky stát diktuje co má dělat a za kolik, dokonce úkony jsou stejné jako kdyby je provedl soud, jen je to soukromý subjekt. Distributor je podobná - neurčuje si sám ceník, ten mu určuje ERÚ, podobně povinnosti. Smluvní volnost se zákazníky je prakticky nulová, ale není to z jeho vůle, ale z vůle státu. Dívejte se na distributora jako na úřad, který vykonává soukromník podobně jako notář, aby to bylo efektivnější - je to mnohem přesnější pohled. Distributor s Vámi nesmí smlouvat o penězích, ale řídit se ceníkem ERÚ. Poplatky distributorovi mají charakter poplatku nebo daně nikoli smluvní odměny. Je to velký rozdíl na jeho konstrukci. Soudní jednání stojí taky stejně ať se jedná od 50 tis nebo 5 milonů - když se soudíte o víc, jste bohatší, platíte vyšší poplatek. Když jste chudý poplatek Vám soud odpustí. To stejné musí platit pro distribuci. Už teď firmy za stejnou službu platí víc než domácnosti apod.
Bobe, vy pořád nechápete směr, kterým se moderní energetika ubírá. Firmy si dají na střechy FVE + podepíše PPA s FVE, zároveň podepíše PPA s VTE a nakonec mají smlouvu s distributorem, který dodává jen OZE energii (FVE, VTE, vodní, biomasu, geotermální). Tímto směrem půjde drtivá většina velkých firem, tyto firmy pak tlačí na své dodavatele, aby šly stejnou cestou, jinak s nimi přestanou spolupracovat. Podobně se chovají jednotlivci v RD mají svojí FVE s baterií + OZE distributora + jedou na spotu, tzn. optimalizují svojí spotřebu = šetří síť.
Pak je další skupina pasivních odběratelů, kteří by chtěli, aby to byla jak před dvaceti lety. Nechtějí investovat do své výroby a úspor, a chtějí stabilní energii z fosilu a JE, která za nimi putuje stovky km s obrovskými ztrátami. Už chápete proč musí ti pasivní platit víc a hlavně proč je to velice spravedlivé.
Distributor dodá vždy elektřinu dle aktuálního mixu. V tolik opěvovaném "OZE" Německu je to v zimě převážně z uhlí. Ani zelené certifikáty na tom nic nezmění.
Jestli je ten poslední odstavec na mne, tak:
Já určitě nechci stabilní elektřinu z fosilu.
Já chci stabilní nízkoemisní elektřinu a je celkem jedno z čeho to bude, pokud bude nízkoemisní a za rozumnou cenu.
Takže i po FVE chci, aby dodávaly alespoň v rámci dne elektřinu kdy je jí potřeba.
A pokud musí výrobu FVE vyrovnávat drahý fosil, zemní plyn navíc s emisemi a nejistými dodávkami, je to problém. Pokud to bude velmi drahý vodík, bude zase problém s cenou.
pro Boba 15. červenec 2024, 17:26
Podívejte se na fakta to uhlí v SRN nedělá většinu, ale cca 25%
https://oenergetice.cz/energostat/power/generation-share/germany/2023-11-01/2024-03-21
Bobe, vaše neznalost skutečného stavu v energetice způsobuje vaše nesmyslné příspěvky. V Německu v zimě má největší podíl jednoznačně OZE navíc tento podíl každý rok roste o 5%. Uhlí rychle končí i v Německu.
V letošní zimě byl podíl OZE v Německu 62% a podíl uhlí byl jen 23%.
Bobe musíte si zvyknout na základní fakta a smířit se s nimi. FVE vyrábí jen když je světlo (pozor vyrábí i když je zataženo, v ČR to znamená, že FVE vyrábí 4400 hodin v roce). Tím že je to nejlevnější zdroj energie (samovýrobce je po nainstalování stoji samotná výroba a distribuce EE 0 Kč) stane se FVE základní zdroj energie. Všechny ostatní zdroje se budou muset křivce výroby FVE přizpůsobit. Toto se už děje i v jaderné Francii, Španělsku, Švédsku ve všech zemích je JE snižován výkon dle výroby z VTE nebo FVE. FVE a VTE postupně likvidují uhelné zdroje (podíl uhelných elektráren klesl 1H 2024 v EU na pouhých 10% a v prvním pololetí v EU vyrobily uhelné zdroje o 40 TWh méně elektřiny než v 1H roku 2023). Po vytlačení uhelných elektráren stejný osud čeká i jaderné elektrárny. Žádný zdroj není schopen konkurovat samovýrobě z FVE. Samovýroba je nejefektivnější výroba a spotřeba vůbec. Je to stejné jako vlastní studna na vodu, nebo vypěstovaná rajčata na zahradě, nebo domácí vajíčka, dřevo z vlastního lesa to vše nemá konkurenci.
Mix není všechny OZE versus uhlí! To jsou zdroje porovnávané jednotlivě.
Ještě za první čtvrtletí 2023 se o největší podíl na výrobě Německa dělilo uhlí s větrem. Teprve letos má navrch vítr. Ovšem to jsou jen průměry za delší období a to ještě ne v měsících největší spotřeby a v 1. čtvrtletí fouká více, než prosincem-únorem.
Podívejte se také na období, kdy nefouká, nebo nesvítí, případně obojí, nebo tak málo že výroba elektřiny je v Německu "hodně špinavá". Založena převážně na uhlí.
Porovnejte si produkci CO2 na výrobu MWh elektřiny třeba Německa ku Francii, ale najde se mnoho států lepších, než Německo. Ani my nejsme v tomto parametru zase tak moc horší, než to Německo.
Podívejte se do následujícího odkazu:
Vlastní FVE elektrárna je sice fajn, ale elektřinu Vám v zimě, když byste ji nejvíce potřeboval, nezajistí.
Pane Svobodo vaše tvrzení: "(pozor vyrábí i když je zataženo, v ČR to znamená, že FVE vyrábí 4400 hodin v roce" je nepravdivé, jak jsem již tady v diskusi několikrát uvedl.
Dle dat z let 2015-2019 dodávali FVE v ČR alespoň 1% výkonu průměrně 4110 (46,9%) hodin v roce, žádný výkon FVE neposkytovali 5148 hodin (58,8%), alespoň 10% FV E dodávali jen 2853 hodin (32,6%).
Je vhodné zjistit si fakta, než začneme někomu vyčítat neznalost skutečného stavu v energetice.
Alespoň 15% průměrné denní výroby dodá FVE v 331 dnech (90,8%).
@Antonín Mikeš 16. červenec 2024, 21:20
Bylo by super, kdybyste poslat odkaz na zdroj těchto dat.
Rád bych se na to podíval a hlavně na aktuálnější roky.
Díky
Něco k délce slunečního svitu máte zde:
tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/99-prumerne-mesicni-doby-slunecniho-svitu-ve-vybranych-lokalitach-cr
Pane Líska, zdroj je přesně ten na který odkazuje Emil, data jsem si zpracoval v excelu :-)
Všem díky za odkazy:-)
@Antonín Mikeš 16. červenec 2024, 23:25
Našel jsem v rychlosti časová data jen po dnech, to asi nebude ono.
Můžete mě trochu nasměrovat?
A když jste si s tím dal takovou práci, proč jste dělal zrovna roky 2015-2019?
Má to nějaký důvod?
Díky
Bobe, cíl Německa je OZE místo fosilu. To že si vy porovnáváte jen vítr a uhlí (jen pro info v roce 2024 je podíl energie z VTE 34%, uhlí jen 21%) je jen vaše pokrucování reality. U uvádět statistiku za 1Q 2023 je už úplně mimo. Budování nových VTE a FVE jde tak obrovským tempem, že i včerejší statistiky jsou zastaralé a nedá se z nich vycházet. Jen pro vaší představu v Německu se každý den nainstaluje 120.000 solárních panelů. Od 1Q 2023 bylo v Německu nainstalováno tak velké množství FVE + VTE, které ročně vyrobí stejně elektřina jako 4 jaderné bloky. Bobe jestli čtete články Petra Duška, tak pak je už jasné, proč jste v energetice úplně mimo.
To Pavel Svoboda
No právě. To je ten problém Německa. Cílem je přece omezení emisí, výroba elektřiny bez produkce CO2 a ne OZE. OZE je jen jedna z cest k cíli. Z toho také vyplývají chybná rozhodnutí Německa, jako třeba předčasné odstavení JE.
Porovnání by bylo zase špatně nemůžete porovnávat skupinu zdrojů k jednomu. Vybral jsem pro Vás tu lepší variantu, nejvíce vyrábějící OZE v porovnávané době (vítr) k uhlí. Mohl jsem vybrat i horší FVE vůči uhlí. 1. čtvrtletí, protože se daly sehnat údaje. Lépe by byl interval prosinec až únor, případně ještě březen s největší spotřebou energie. Nikdo nerozporuje, že OZE rostou a uhlí je na ústupu. Ovšem zrovna v Německu je stále ještě významným zdrojem pro výrobu elektřiny a jeho plánované nahrazení zemním plynem není zrovna velká výhra.
Pan Dušek má všechny své články podpořeny tvrdými daty, jak jste se mohl přesvědčit. Nesmíte číst jen oslavné články o OZE.
Bob je úplně mimo. Dlouhodobým cílem světa (tak do 2070) je omezení pálení uhlí, ropy a plynu na celé zeměkouli. Dřív to svět dokázat nemůže, do té doby (minimálně) budeme fosil potřebovat.
Některé státy mají ještě další cíl-nebudovat nové jaderné elektrárny (především z důvodů bezpečnosti).
Technický pokrok, co se týče OZE a baterií to taky nezvládne celosvětově rychleji, vývoj nových, bezpečných JE je zatím jen na papíře. Uvidíme co dokáží nejdřív tak za 20 let.
Německo se nyní začíná chovat zcela racionálně, zrušili provozní podpory již dobře zaběhlých technologií, uhlí jim vydrží do 2038 (současný zákon), zkrátka konečně se snaží cenově optimalizovat cestu k obnovitelnýcm energiím.
Soutěžit kdo bude první bez pálení fosilu je nesmysl,
ale obrovskou cenu má soutěžit v tom, kdo dokáže vyrábět energetická zařízení na výrobu a uschování CO NEJLEVNĚJŠÍ elektřiny (to jsou fotovoltaické panely, větrníky a baterie). A kdo dokáže vyrábět elektromobily LEVNĚJŠÍ a kvalitnější než jsou standardní automobily.
Ten na tom obrovsky vydělá, a svět (a příroda) taky....
@Jirka Líska 17. červenec 2024, 07:43
Na odkazu běžte na kartu Generation, pak níže kartu Country a v seznamu vyberte zemi Czech Republic, objeví se data po 15 minutách, dají se exportovat do excelu ale musíte být přihlášen (mělo by to být zdarma). Dříve byly data dostupná jen po celých hodinách.
Roky 2015-2019 jsou proto, že data před rokem 2015 nebyla dostupná, od roku 2019 jsem to neaktualizoval a pro mé potřeby to byl dostatečně velký vzorek. Ta data je třeba vyčistit aby šli dobře zpracovat nějak na to nemám čas. Navíc když teď vidím že jsou data po 15 minutách musel bych je nějak zpracovat aby byly porovnatelné s daty staršími.
Méně důležitým důvodem, je že jsou to data z doby kdy se FVE ještě neodpojovali kvůli přebytku v síti, čili je to jejich maximální produkce, neoříznutá zásahem přenosu a distribuce - zajímala mě neovlivněná výroba abych si namodeloval průběh výroby průměrné FVE.
Vkládám odkaz přímo na Českou výrobu
https://transparency.entsoe.eu/generation/r2/actualGenerationPerProductionType/show?name=&defaultValue=false&viewType=TABLE&areaType=CTY&atch=false&datepicker-day-offset-select-dv-date-from_input=D&dateTime.dateTime=17.07.2024+00:00|CET|DAYTIMERANGE&dateTime.endDateTime=17.07.2024+00:00|CET|DAYTIMERANGE&area.values=CTY|10YCZ-CEPS-----N!CTY|10YCZ-CEPS-----N&productionType.values=B01&productionType.values=B02&productionType.values=B03&productionType.values=B04&productionType.values=B05&productionType.values=B06&productionType.values=B07&productionType.values=B08&productionType.values=B09&productionType.values=B10&productionType.values=B11&productionType.values=B12&productionType.values=B13&productionType.values=B14&productionType.values=B20&productionType.values=B15&productionType.values=B16&productionType.values=B17&productionType.values=B18&productionType.values=B19&dateTime.timezone=CET_CEST&dateTime.timezone_input=CET+(UTC+1)+/+CEST+(UTC+2)#
@Antonín Mikeš 17. červenec 2024, 18:01
Díky za podrobné vysvětlení, bylo nutné to přihlášení, ale je free:-)
A je fakt, že by s tím byla trochu práce to zušlechtit, ale třeba na zimní večery to bude dobrá zábava:-)
Každopádně dobré statistiky;-)
Díky
Největší solární elektrárna v Německu byla postavena bez jakékoliv podpory. Funguje to, když to umíte. Finanční stabilitu a zisk ji zajišťuje PPA.
A akumulaci (a finanční stabilitu) té solární elektrárně (přeneseně jejímu PPA odběrateli) zajišťuje síť za veřejné peníze.
@Bob: Za veřejné peníze? Nenechte se vysmát. Za přenos a distribuci platí všichni spotřebitelé, a ne málo.
Jednak stabilitu sítě zajišťuje částečně přímo stát z daní a dalších poplatků (hlavně Němci by mohli vyprávět) a za druhé i ty poplatky distributorům na fakturách za elektřinu platí veřejnost (tj. všichni spotřebitelé).
Mimo jiné třeba v městských budovách to jde z městských rozpočtů. Nebo myslíte, že náklady na bazén, sportovní halu, školy, atd. nejsou veřejné peníze?
No tak já nevím, jestli je akumulace drahá. Poud budete fungovat jako regulátor flexibility, tak se dostanete na takové peníze, že drahá určitě nebude. To za prvé a za druhé, pokud se podíváte na ceny baterií, tak nové LPF nabízí CATL za 54$/kWh. Je to drahé při cyklovatelnosti asi 5000 až 8000 cyklů? To máte kWh za méně jak cent (0,25 Kč). I když k tomu připočtete další technologické celky a výstavbu, nemůže to být drahé. Drahé je to jen tehdy, když vás zase nějaký vykuk bude chtít oškubat. Viz to příšerně předražené úložiště ve Vítkovicích. Za 100 miliónů 10MWh??? Není to nějak málo? Nemělo by to být 100MWh?
@Petr Hariprasad Hajič 15. červenec 2024, 15:43
Jelikož nemáme položkový rozpočet nebo alespoň informace, co všechno ta cena obsahuje, tak cokoliv hodnotit jsou jen spekulace.
Klidně v tom může být onside servis 24/7 na 10 let s reakcí do hodiny a následnou okamžitou výměnou vadných komponent:-)
Také je jasné, že při kusových projektech je to jiné, než kdyby někdo vyráběl 100 kontejnerů měsíčně a stačilo je jen někde postavit a připojit na přívodní kabel:-)
Jasně, ael nebuďte naivní. Když si chcete pořídit WallBox na nabíjení auta, tak jedna firma vám to udělá za 5000 a druhá stejný typ za 50 000. To není vtip. To je současná realita. Samozřejmě, v tom druhém případě to dostanete i s mašličkami a s dotací až 50 000 kč. Takže je to vlastně zadarmo.
@Petr Hariprasad Hajič 15. červenec 2024, 17:20
Nemáte pravdu.
Dotace na wallbox je max 15000,- a max. 50% nákladů + případně 10% kombinační bonus.
Takže těch 50000,- můžete klidně zaplatit, ale ne z dotací:-D
Tak pardon, je to málo. Bylo to za 200 miliónů.
Na velmi levnou bateriovou akumulaci si musíte počkat 10 let,
zatímco světový globální výkon FVE dosáhl 1 TW koncem roku 2022,
u bateriové akumulace to specializované agentury (TW výkonu, několik TWh akumulace) o přibližně 10 let později.
S cenovým poklesem obdobným, jako byl a je u fotovoltaických panelů. Máme se na co těšit, strašení "to néééjde" je směšné....
Jenže kolísavou výrobu FVE ve velkém množství tu máme už teď.
"To néééjde" tu říkáte Vy. Zajímaví, že u střešních na RD to s akumulací jde a u velkých solárních parků, které mají nižší náklady to néééjde.
A to by ještě kromě investiční podpory chtěli i provozní.
A už brzy se drobní uživatelé fotovoltaiky a chytré domácnosti dočkají, již jsou na veletrhu systémy co se samy naučí Váš optimální "energy management" pomocí umělé inteligence
pv-magazine.com/2024/07/15/energielenker-releases-self-learning-energy-management-system
Technický pokrok nezastavíš a v "mikro-energetice" je obrovský
Bobe, to chce především Váš energetický oligopol. Lobbysté mu vylobují podpory, my to zaplatíme.
Fotovoltaika na střeše už u nás může stát stejně či méně než současná, investičně dotovaná fotovoltaika (kde celou dotaci plus další zisk shrábne firma co vám to namontuje a na dobrých firmách parazituje i spousta špatných zlatokopů).
Pokrok (a cenový pokles hromadné výroby v miliardových seriích) nezastaví už nikdo.
Jak můj monopol? citace: "Váš energetický oligopol."
Vy tu zastupujete solárníky, kteří by chtěli k investiční podpoře ještě podporu provozní.
Banky totiž na velké solární parky s vidinou toho, že ty budou moci prodávat jen za nízké, nebo záporné ceny v době nadbytku elektřiny, nechtějí půjčovat.
Ať ty solární parky neříkají to nééjde a nenatahují ruce pro další podpory, ale ať se snaží a přidají si akumulaci, aby mohly prodávat v době vyšších cen.
Ano, je to už celkem běžný trend ve světě, že intermitentní zdroje se kombinují již od projektu s úložištěm. U nás je zase ten problém, že jsme legislativně pozadu a že není definovaný takový hybridní zdroj jako celek a nejsou stavovená kritéria pro jeho klasifikaci. Z intermitentího zdroje bude najednou zdroj stabilní, který naopak může poskytovat i služby regulace flexibility.
Statistiky ERÚ se čím dál více rozcházejí s realitou. Až se bude výroba lišit o 3, 4 nebo 5 TWh, tak už s tím něco udělají?
Sice by bylo hezké vědět, kolik ty drobné FVE bez licence vyrobily, ale co navrhujete?
Zavést další povinná hlášení i od těch drobných výrobců?
Už jsme tu o tom diskutovali.
Nic, co by ČSÚ nezvládl, na energetiku mají celý odbor.
Odbor mít můžou, ale ani oni, ani nikdo jiný nemá vstupní data od malých FVE.
Ale není to nějak extra těžké vcelku přesně odhadnou.
@Jan Veselý 16. červenec 2024, 10:03
Obávám se, že "přesně to odhadnout" je naopak hodně těžké.
Ale prece kazdy obchodnik, ktery "vykupuje" z FVE elektriku jakoukoliv formou presne vi, kolik kdo dodal do site. Nebo snad ne?
@Vladimír Krteček 16. červenec 2024, 11:40
Kolik jde do sítě ví naprosto přesně obchodník i distrbutor, mají údaje z elektroměru:-)
O tomto samozřejmě není žádný spor.
Problém je u EE, která se přímo spotřebuje v domě/firmě a neprojde distribučním elektroměrem.
Velice přesně se dá roční výroba odhadnout jeden instalovaný kWp fotovoltaických panelů vám ročně vyrobí cca 1 MWh elektřiny, počet instalaci nebo prodaných panelů také, na to stačí velká násobilka
To Josef:
Pochybuji, že někdo ví, kolik bylo u nás prodáno FV panelů a kolik z toho šlo na malé instalace bez licence.
Hlavně ale nikdo nemůže vědět, kolik z té hypotetické výroby malých FVE bylo skutečně vyrobeno a kolik výroby bylo omezeno hned ve střídačích v případě, že nejsou povoleny (nebo omezeny) přetoky a není spotřeba v objektu a také případné aku je nabito.
@Josef 16. červenec 2024, 17:34
Krásný oxymoron: "Velice přesně se dá roční výroba odhadnout":-)
Ano, můžete velice přesně sčítat velice nepřesná čísla:-)
Namátkou několik příkladů, které ovlivňují výkon, oproti tabulkovému výkonu:
- jak píše p. Bob, střídač bude omezovat výrobu, pokud nebude odběr EE
- panely nemají "ideální" orientaci a sklon
- panely budou schválně východ/západ
- panely jsou nevhodně instalovány, špatně se chladí, špatné samočištění
- část panelů je během dne zastíněna, pokud nejsou optimizéry, tak to bývá velký problém
- je rozdíl mít FVE na severu Čech nebo na jižní Moravě
- je rozdíl na horách nebo v nížině
@Líska: ten 1MWh/1kWp odhad je opravdu dost nahrubo. Na něco přesnějšího byste potřeboval šikovného GISáka se zkušeností s DPZ a k němu šikovného datového analytika, už to není trojčlenka, ale taky nic neřešitelného. S těmi správnými profíky by to šlo.
Druhá možná metoda je použít data od elektráren, nějakým vhodným způsobem si kategorizovat odběratele a hledat charakteristické vzory ve spotřebě s FV a bez ní.
Třetí možnost jsou tradiční "šlapky" (fakt se jim tak říká) z ČSÚ, které udělají standardní výběrové šetření. Takhle se zjišťuje ledasco, proč ne FV výroba?
@Jan Veselý 16. červenec 2024, 20:50
Jde ledacos, otázkou je, zda to někdo chce vědět a taky zaplatit.
Pointou bylo, že tato data nezjistíme z elektroměru a ani z prodaných panelů. Alespoň papírově nainstalovaný výkon distributoři vědí z připojovacích smluv.
Takže pokud se zveřejňuje množství vyrobené EE z FVE, tak toto je bílé místo, které v tom vůbec není zahrnuto nebo nepřesně.
ERÚ vydává statistiky (zprávy) o provozu elektrizační soustavy, takže se těžko může "rozcházet s realitou" něco co elektrizační soustavou vůbec neprochází. To je podobné jako byste si stěžoval, že ve zprávách o provozu teplárenské soustavy chybí topení v domácích kotlících.
Zatím jsme se bavili o drobné fotovoltaice. Čína však už realizuje skutečně obrovské projekty, o kterých EU jenom kdysi žvanila (Desertec).
Třeba tento 16 GW projekt z čínské pouště do Pekingu. Zahájení v srpnu 2024, dokončení 2027.
pv-magazine.com/2024/07/15/china-three-gorges-to-build-16-gw-renewables-cluster-in-inner-mongolia
Ve "velké fotovoltaice" je ještě větší pokrok než v té malé, každodenní, po celém světě.
Těch 500 MWh akumulace jim moc nepomůže,
Hezký fosilní projekt.
8 GW FVE -> 8 TWh/rok
4 GW VTE -> 10 TWh/rok
4 GW uhlí -> 30 TWh/rok
@Jiří Švarc 16. červenec 2024, 13:48
Mohu se zeptat, odkud máty ty údaje o TWh?
Díky
Běžný kapacitní faktor u FVE, pevninské VTE a uhelné elektrárny * 24 * 365. V reálu to samozřejmě bude plus mínus nějaké to procento.
@Jiří Švarc 16. červenec 2024, 14:55
Takže u FVE za "běžný kapacitní faktor" berete evidentně 1000 kWh/1kWp což odpovídá cca ČR.
Představte si, že pro lokaci Kubuqi Desert je to diametrálně jiné, cca 1600kWh/1kWp.
Takže v reálu je to plus nějakých 60 procent rozdíl.
VtE se mi hledat nechce, ale bude to zřejmě podobně kvalitní hodnota.
I kdyby 13 + 15, tak stále je to víc fosilní než OZE projekt.
Na tom není nic špatného, 50 % OZE v mixu je ta nejrozumnější volba.
@Jiří Švarc 16. červenec 2024, 16:09
Ta uhelka tam je na frekvenční a špičkovou regulaci.
Nepojede 24/365 na plný výkon.
No a neměli bychom se náhodou u kapacitních faktorů držet českých reálií, když diskutujeme pod článkem o ČR?
Ale jistě, v Číně si postaví 4 GB uhelek, aby je nepoužívali. A hned potom si zvolí Sholze za prezidenta.
@Bob 16. červenec 2024, 16:38
Pokud se bavíme k čínské mega elektrárně, tak mně tedy nedává smysl psát jeji hypotetickou výrobu s českými reáliemi:-)
A pokud narážíte na to, že je to mimo téma.
Ano, stejně tak jako spousty dalších příspěvků téměř pod každým článkem:-D
@Jiří Švarc 16. červenec 2024, 16:55
Nepřekrucujte moje slova, nic takového jsem totiž neřekl.
Oni je budou používat, ale ne plný výkon celý rok.
Je to v článku, četl jste ho vůbec?
A proč do toho taháte Scholze netuším, možná nějaká obsese?
Pan Jiří Švarc si zase krásně vymýšlí. Jeho data o OZE a o špičkovém doplńování fosilem jsou zcela nesmyslná pro tu čínskou lokalitu.
Jestli je nejakým úředníkem v aparátu naší energetiky, tak je to tragedie, jestli si jen zatroloval, tak se mu to povedlo. Nekrmit.
Máte 100 % pravdu. Chtěl jsem se původně pana Vaněčka zeptat, jaký mix obdrží ta čínská stavba za jedním rokem, ale řešily se tady ty akumulace, tak jsem poukázal na tu titěrnost. I kdyby ta uhelka jela stylem 50 % . 100 %, což asi Číňan plánuje, tak bude v ročním mixu uhlí určitě přes 50 %. Ale je to pěkný reálný model.
Pánové JŠ a JS, diskutujte seriozně, nedělejte si z toho s vašimi nesmyslnými údaji legraci. Já to dal jako ilustraci toho, co kdysi EU plánovalo (Desertec) a nikdy nebylo schopné realizovat a číňané to zvládnou za pár let a zásobovat tím své hlavní město.
Které údaje, pane Vaněčku, považujete za nesmyslné ?
Všechny Vaše údaje o ročních výrobách jednotlivých zdrojů. To snad nemyslíte vážně (nebo o tom málo víte, nebo tro.lujete)
Pro pana Vaněčka. Tak uveďte ta "správná" čísla
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Vaněčku, pokud něco tvrdíte, tak byste to měl dokázat, tak jak vás p. Srba požádal.
Vaše povýšenecké příspěvky si pište někde jinde, přitom tu neustále dokazujete, že v energetice máme pořádné nedostatky.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se