Více než třetina elektřiny vyrobené v Česku pochází i v létě stále z uhlí
Více než třetina elektřiny vyrobené v Česku pochází i v létě stále z uhlí. V letošním červenci se hnědé a černé uhlí podílelo na tuzemské produkci elektřiny z 36,7 procenta, což je téměř o deset procentních bodů více než před rokem. S odkazem na interaktivní modul oborového webu oEnergetice.cz to ČTK řekl mediální zástupce energetické skupiny Sev.en Energy Petr Dušek. Informace vychází z dat evropské ENTSO-E Transparency Platform. Využívání uhlí pro výrobu elektřiny kritizují ekologové, upozorňují hlavně na dopady na životní prostředí. Evropské i české energetické cíle počítají s tím, že spalování uhlí čeká útlum, analytici uvádějí, že kvůli vysokým cenám emisních povolenek může nastat už za několik málo let.
„Vysoké ceny silové elektřiny, které pozorujeme v letošních letních měsících, ukazují, že v soustavě je nedostatek výkonu těch zdrojů, které mají nízké variabilní náklady, tedy typicky obnovitelné zdroje jako voda a vítr. Do výroby se tedy musí zapojovat i ty zdroje, které do svých výrobních nákladů zahrnují i cenu emisní povolenky, která je v dosud nevídaných úrovních přes 50 eur (1270 Kč) za tunu oxidu uhličitého (CO2),“ uvedl dnes analytik skupiny Sev.en Energy Pavel Farkač.
„Jsme svědky paradoxní situace, kdy vysoká cena povolenky nejenže nevyřazuje fosilní zdroje z trhu, ale naopak navyšuje cenu silové elektřiny, která následně ovlivňuje cenu pro koncové zákazníky z řad domácností a průmyslu,“ dodal.
„Mohu potvrdit, že z našeho uhelného portfolia jelo v červenci téměř naplno skoro všechno, co nebylo v odstávce a jet mohlo,“ sdělil Dušek.
Skupina finančníka Pavla Tykače mimo jiné nově provozuje hnědouhelnou elektrárnu Počerady, kterou koupila od polostátní společnosti ČEZ. Patří ji také hnědouhelná elektrárna Chvaletice. Podíl jaderných zdrojů na výrobě elektřiny v ČR letos v červenci podle dat činil 33,6 procenta, podíl hnědého uhlí 32,4 procenta, plynové zdroje dodaly 11,1 procenta, solární elektrárny pět procent, vodní elektrárny 4,5 procenta a černé uhlí 4,3 procenta.
Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha letos v dubnu s odkazem na data Evropské komise upozornili, že elektrárna Počerady loni opět vypustila nejvíce CO2 ze zdrojů v Česku – přes 4,5 milionu tun. Zástupci firmy tehdy argumentovaly tím, že je to způsobeno velikostí elektrárny. Organizace Arnika pak loni uvedla, že Počerady byly předloni po elektrárně Chvaletice druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti.
Podle vlády by český energetický mix měl být v dlouhodobém horizontu postaven na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Na přechodnou dobu má pomoci plyn. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033. Vláda v květnu vzala doporučení Uhelné komise na vědomí, o datu ale nehlasovala.
Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák dnes ČTK řekl, že podíl obnovitelných zdrojů v Česku během posledních osm let spíše stagnuje. „Fotovoltaika sice v posledních letech roste o několik desítek megawattů nového výkonu, ale na zásadní změnu a snížení podílu fosilních zdrojů to nestačí. Pokud to chce Česko s dekarbonizací energetiky myslet vážně, potřebujeme využít všechny cesty k restartu rozvoje obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl.
Dušek upozornil, že z dat také vyplývá, že v červenci vzrostl meziročně podíl výroby elektřiny z uhlí také v sousedním Německu, a to z loňských 21,1 procenta na 28,7 procenta. Podle Sedláka však konkrétně podíl hnědého uhlí při srovnání červencových měsíců podle dat webu Energy-Charts za posledních deset let klesl v Německu o osm procentních bodů. „Na fotovoltaiku tam naopak před deseti lety, tj. v červenci 2011 připadalo 5,5 procenta, o pět let později už necelých 13 procent a letos přes 18 procent,“ dodal.
Podíl zdrojů na výrobě elektřiny v ČR – červenec 2021
Jaderné | 33,6 % |
Hnědé uhlí | 32,4 % |
Plynové | 11,1 % |
Solární | 5 % |
Vodní | 4,5 % |
Černé uhlí | 4,3 % |
Biomasa | 3,7 % |
Jaderné | 38,6 % |
Hnědé uhlí | 25,9 % |
Plynové | 14,1 % |
Solární | 5,2 % |
Vodní | 3,9 % |
Biomasa | 3,3 % |
Černé uhlí | 1,3 % |
Zdroj: Modul oEnergetice.cz – energostat
Mohlo by vás zajímat:
Snaha o PR firmy Sev.en, podle zpráv ERU mi vyšlo v minulých letech více uhlí, než to, co stojí v članku, konkrétně spočteno 33,8% z uhlí v červenci 2020 v červenci 2019 dokonce 45%. To, že cena povolenek zvyšuje cenu silové elektřiny i pro střebitele, nerozporuji.
Tak to nevím z jakých zpráv ERÚ jste vycházel, ale zpráva ERÚ za třetí čtvrtletí loňského roku uvádí v červenci výrobu z hnědého uhlí brutto 1554,9 GWh, z černého uhlí 85,4 GWh, dohromady tedy 1640,3 GWh. Celkovou výrobu elektřiny brutto uvádí zpráva ve výši 5784,6 GWh, podíl uhlí tedy vychází podle této zprávy na 28,4 % v červenci loňského roku.
eru. cz/documents/10540/6616306/Ctvrtletni_zprava_2020_III_Q. pdf/8b94051a-8abe-49e0-a0e0-5dab2457cae8
To že česká republika a Slovensko zaujímají s velkým odstupem poslední dvě příčky v EU, co se týče podílu výroby elektřiny ve fotovoltaických plus větrných elektrárnách
svědčí o velkém úspěchu naší uhelné a jaderné lobby proti celosvětovému technickému pokroku v energetice.
Kolik let se jim podaří ještě vítězit a úspěšně bránit obnovitelným zdrojům výroby čisté elektřiny?
A nebo to ukazuje, jak jsou tyto zdroje v naší republice úplně k ničemu, pane Vaněčku. Například fotovoltaika, ačkoliv její instalovaný výkon představuje 20-40 procent průměrného zatížení naší soustavy se se za poslední rok dostala na maximum 8,25% denní výroby. V cca 92% procentech dní dodává méně než 6% a ve více jak 25% dní méně jak jedno procento denní výroby.
Ano, pane Kubů, ČR a Slovensko jsou dvě anomálie v EU. Je zde maximální koncentrace lobbystů, co o fotovoltaice a větrných elektrárnách tvrdí: to u nás nééjde.
Je zajímavé, že v okolních zemích (Polsko, Německo, Rakousko) to jde (viz ten odkaz výše).
Čili, buď jsme geografická anomálie, jak tvrdíte Vy
nebo je zde anomální množství vlivných uhelných a jaderných lobbystů (jako pozůstatek sovětské energetiky=náš vzor), jak tvrdím já.
Pane Vaněčku s Váma je to těžký. Jednou říkate že jsme proti Němcům chudej národ a je potřeba počkat než OZE technologie ještě zlevni. Pak že nemáme stavět jádro a radši postavit větrný elektrárny někde v Polsku a elektřinu vozit odtamtud. Teď Vám zas vadí že je u nás větrnejch a fotovoltaickejch elektráren málo. Tak má se stavět tady nebo v Polsku? Jak se Vám pak má někdo zavděčit?
A jen tak mimochodem ste stejnej jak rádoby energetik kterej kritizuje Greenpeace že neodbouchli Chvaletice a přitom by to klidně mohl udělat on sám ale sedi na zadku a píše do diskuzi. Už ste si konečně nainstaloval FVE u sebe na střeše? Nepřijde Vám trochu blbý kritizovat že je u nás málo FVE a přitom ani Vy sám ji nemáte i když by ste mohl (třeba narozdíl od lidí co žijou v panelácích)?
Ondro, to víte že to je těžký bojovat s uhelnou a jadernou lobby v ČR. Já pracuji vědecky, mým cílem jsou FV panely s účinností 30-40%, za pár let o nich, ze Švýcarska, uslyšíte. V období mezi jarní a podzimní rovnodenností budou v našem regionu FVE neporazitelné.
Samozřejmě, v našem regionu (Německo, Polsko, ČR, Rakousko) potřebujete kromě fotovoltaiky bez dotací i větrné elektrárny-staví je Němci (drtivá většina zatím na souši), Poláci, Rakušané, měli bychom i my a využít toho, že když se v této oblasti propojíme, tak v daný okamžik všude nefouká stejně. A během roku se FVE a VtE výborně doplňují.
Kritizovat, že u nás máme málo (nemáme žádné) FVE a VtE bez dotací na výkupní cenu budu neustále, před lety to bylo téměř bláznovství, brzy to bude realita, začne to přes PPA.
Nevěřím, že ČR zůstane v našem regionu uhelnou a jadernou anomálií. Vy tomu věříte?
To vám ta jaderná a uhelná lobby obsadila i vaši vlastní střechu?
A proč si plošně ničit krajinu větrnou energetikou, když můžeme v areálu JETE postavit další 2 bloky. levnější než jádro celkově u nás VTE nikdy nebudou a zdevastovanou krajinu jako mají Němci opravdu nepotřebujeme. Co se týče FV panelů každý si je může dát na střechu pokud jí vlastní. Jenže i pan Vaněček umí počítat a on stejně jako ostatní velmi rychle přijdou na to ,že je to ekonomický nesmysl.
Pane Josef, Vy jste stále nepochopil, že komerční výroba z nové JE v EU bude vždy ztrátová, čím víc vyrobíte, tím víc bude muset garant (stát=my, spotřebitelé, daňoví poplatníci) doplácet na každou vyrobenou MWh. Nové JE jsou ekonomický nesmysl, to Vám potvrdí každý kapitalistický investor. Neustále budou prodělávat, za těch 20 let (kdy by mohli nové JE postavit), energetika v EU bude už úplně jinde.
A když budte šidit bezpečnost JE, tak jedna havarie Vám zastaví všechny JE v EU. Jádro bude komerčně existovat, jen když bude 1)ještě bezpečnější a mnohem investičně 2)levnější a s velmi 3)krátkou dobou výstavby. Jo, musí být splněna řada velmi obtížných podmínek... Možná malé reaktory, zakopané hluboko v zemi...
Je to přesně naopak, dokonce se momentálně ukazuje, že i ten nejdražší možný způsob financování jaderné elektrárny je výhodný i pro spotřebitele a daňové poplatníky, viz Bloomberg minulý týden: "U.K. Power Is So High That EDF Hinkley Reactor Looks Good Value"
bloomberg. com/news/articles/2021-07-30/u-k-power-is-so-high-that-edf-hinkley-reactor-looks-good-value
Pane Vaněčku kdy už si konečně začnete ověřovat fakta než sem napíšete svý dojmy? Nebo v tomhle připadě by se dokonce dalo říct (politicky korektně) nepravdy. Samozřejmě že v regionu středni Evropy fouká +- stejně a mezi Německem a Polskem je rozdil v průběhu výroby maximalně pár jednotek hodin. Když fouká víc tak samozřejmě je menši protože vítr postupuje rychlej (když to jde ze západu na východ nebo naopak). No a když to jde ze severu tak je to ještě víc synchronizovaný. Najděte si někde data prosim a pořádně se na to podivejte.
Nemusíte chodit daleko do historie postači letošní únor. Když se nad středni Evropou usídlí tlakový výše tak moc nefouká a k tomu je hodně chladno. Koukněte se třeba na Agoře na týden 8.-14. února protože tehdy od pondělniho odpoledne do nedělního večera (tzn. 6 dní v kuse) nedávaly VTE v Německu (na souši a na moři dohromady) ani 20 GW a z toho ještě polovinu doby dokonce ani 10 GW. Aby ste k tomu měl i nějaký měřítko tak dohromady maj instalovanej výkon 62 GW. No a co čert nechtěl tak zrovna ten týden (nečekaně...) byla největši zima a teploty šly hluboko pod průměr pro tuhle ročni dobu takže byla i největši poptávka po elektřině. A to ještě můžem být rádi že se topí hlavně plynem protože kdyby to bylo jak ve Francii a jelo se hlavně na elektřinu tak by prostě nebylo dost pro všechny.
No když těch VTE postavite dvakrát tolik tak při bezvětří bude z hodně hodně málo jenom hodně málo. Naopak když bude hodně foukat tak bude z hodně moc najednou hodně hodně moc až přespříliš. Samozřejmě se to dá vyřešit tim že při silným větru budete některý VTE vypinat jako se to děje už dneska a k tomu dáte plynovou zálohu na tyhle dlouhý období bezvětři která ale bude třeba velkou část roku stát. Ale tohle všechno bude muset někdo zaplatit. A to se lidem neřiká.
Emile,
jenže pokud někdo nevymyslí nějaký pitomý zákon který bude odběratelům bránit v instalaci jejich vlastních zdrojů, tak růst ceny povede v určitý moment k explozi instalací těchto.
Carlosi, instalace "těchto" nic neřeší, protože potřebný baseload už z principu nezajistí.
Ondro, dívám se na tebou zmiňované období 8.-14.2. 2021.
Jde vidět, že zatím moc energetice nerozumíš.
8.2. v Německu nadprůměrně foukalo a VTE vyrobily 540 GWh/den, VTE byly největší zdroj v Německu, podíl 32% (jen poznámka naše obě JE vyrobí za den 80 GWh)
9.2. VTE vyrobily 265 GWh podíl 16%,
10.2. = 115 GWh podíl 8%
11.2. = 145 GWh podíl 9%
12.2. = 305 GWh podíl 18%
13.2. = 218 GWh podíl 15%
14.2. = 385 GWh podíl 27% největší zdroj EE
Závěr opravdu málo foukalo jen 10. a 11.2.
Posílám na dostudování odkaz níže, doporučuji projít vše
Pane blaho co si o mě myslite je mi celkem jedno a řekl bych že si každej rozumnej človek co sem zavítá udělá vlastni názor. Co si myslim já o Vás si nechám pro sebe protože narozdíl od Vás nemám za potřebí se snižovat k osobnim útokům.
Když si můj předchozi komentář přečtete ještě jednou a pořádně tak uvidite že píšu od pondělí odpoledne do neděle do večera. Proto sem nepsal 7 dni v kuse ale "jenom" 6 dní v kuse. Pro Vás sem si dal tu práci a stáhl si data - konkrétně to je obdobi od 8.2. 4. hodiny odpoledne do 14.2. 7. hodiny večer - celkem 147 hodin v kuse. Pořád tak nějak ignorujete kolik maj v Něměcku větrnejch elektráren - dohromady 62 GW (na moři a na souši dohromady). V týhle době výkon německejch VTE nešel přes 20 GW a skoro polovinu z toho (46% aby ste se nehádal že to neni přesně polovina) nešel ani přes 10 GW. Takže víc jak 6 dní v kuse nedávaly ani třetinu instalovanýho výkonu a polovinu doby z toho ani šestinu. Jestli Vám třetina přijde hodně tak budiž.
Jinak Vaše tradični srovnáni celkový výroby větrnejch elektráren v Německu a jadernejch elektráren v ČR snad už nemá cenu komentovat nějak detailně. Je asi tak stejně vypovídajicí jako že 10 Čechů vydělá v průměru víc jak 1 Němec. Nebo že Čina má silnější ekonomiku jak Německo protože maj 4x vyšší HDP.
"tak růst ceny povede v určitý moment k explozi instalací těchto."
Což je přesně důvod, proč ERÚ vymýšlí drahé platby za jističe. Aby se to nevyplatilo.
Ondro, dalším a dalším příspěvkem ukazuješ jak tomu nerozumíš, tvrdil jsi, že týden v Německu nefoukalo, tuto tvojí vlastní vnitřní představu jsem jednoznačně vyvrátil reálnými čísly vyrobené energie v Německu v tvém vysněném bezvětrném období, kde dokonce 8.2 foukalo nadprůměrně.
Aby jsi pochopil kolik lze očekávat vyrobené energie od instalovaného výkonu VTE v Německu. Průměrná hodnota je cca 350 GWh/den. Vše nad je nadprůměrná výroba, vše pod je podprůměrná výroba.
Ještě jedna rada pro tebe udávat instalovaný výkon je totální nesmysl, různé druhy elektráren vyrobí jiné množství energie. Info pro tebe.
u JE = 1 GW = cca 7 TWh/rok
u VTE offshore = 1 GW = cca 4 TWh/rok
u VTE onshore = 1 GW = cca 2 TWh/rok
u FVE = 1 GW = cca 1 TWh/rok
Všichni tuto základní vlastnost chápou a vědí o ní, že FVE jsou 7x méně účinné než JE, a proto musí být instalovaný výkon mnohem větší než u JE, aby vyrobil stejné množství energie. A přesně proto budou mít Němci v roce instalovaný výkon VTE cca 75 GW a FVE 100 GW a oni vědí, že jim to zajistí cca 300 TWh/rok. Všichni samozřejmě vědí, že ke stejnému množství EE by jim stačilo cca 40 GW JE, ale ten nechtějí, TEČKA. Nechápu, že je pro někoho složité to pochopit a úporně hledá nějaké dlouhé období, kdy méně fouká, nikdy ho nenajdeš. Neexistuje období 7 dnů bezvětří, žil jsem 13 let na dohled VTE a nikdy se to nestalo, dnů kdy se větrníky vůbec netočily bylo max. 7 do roka. To, že nefouká pocitově u země nic neznamená, ve 100 m je rychlost větru úplně jiná. Podívej se na windy.com a přepni si sílu větru u země a ve 100 m a pochopíš.
Pane blaha, oni to nechtějí pochopit a pořád opakují tu svoji metriku, která neodpovídá realitě obnovitelných zdrojů jako je slunce, voda vítr.
Je to marný, pořád si mezi sebou melou tu svou .... Nechtějí pochopit realitu přírody.
@vanecek
ale my chápeme realitu přírody, jenže technická a finanční otázka je jinde. Chceme zajistit dostatek elektřiny (každou sekundu v roce) za přijatelné peníze s co nejmenším dopadem na životní prostředí.
Ale pan blaha pořád porovnáva tWh napříč zdroji a zeměmi, často dost úsměvně a většinou nesmyslně.
Pane blaho vy se tady snažíte někomu namluvit něco co sem nikdy netvrdil. Ukažte mi prosim kde sem napsal že v Německu týden nefoukalo. Já sem napsal že když přijde tlaková výše tak fouká málo. Jako příklad sem dal konkrétní týden kdy byla výroba z VTE v Německu podprůměrná. Hlavně mi šlo ale o to vyvrátit nepravdivý tvrzení pana Vaněčka že v oblasti DE/CZ/PL nefouká stejně - samozřejmě že nefouká na chlup stejně ale rozdíly jsou minimálni. Stači se podívat na průběh výroby ve všech třech zemích (klidně za celou zimu) a je to na prvni pohled jasně viditelný.
Pak tady pořád mluvite o 8.2. a jak foukalo nadprůměrně. Já ale nikdy nemluvil o celým dnu narozdíl od Vás. Dokud nebude k dispozici dostatečna akumulační kapacita tak řešit výrobu za celej den nebo týden je úplně mimo. Jinak když už by ste chtěl mluvit o denni výrobě a porovnávat to s průměrem tak by ste měl zohlednit sezonalitu výroby VTE protože v zimě je vyšši jak v létě. Když to vemu pro tohle konkretní obdobi tak je normál (nebo dlouhodobej průměr řikejte si tomu jak chcete) při současným instalovaným výkonu cca těch 20 GW - takže průměrná denni výroba je 480 GWh a ne 350 GWh. No a protože to je 20 GW a za celejch 6 dni výroba nešla přes 20 GW a půlku doby z toho ani přes 10 GW tak byla podprůměrná - to snad neni nic složitýho na pochopeni.
Je sice moc hezký že máte osobni zkušenost s výhledem na větrnou elektrárnu ale rychlost otačení turbíny ještě nemusi nic znamenat o výkonu kterej dodává. Slyšel ste někdy o fixed-speed wind turbine? Ty se točí při libovolnym výkonu cca stejně a výroba závisi na točivým momentu kterej roste s rychlostí větru. Neříkám že zrovna VTE na kterou ste měl výhled byla tohohle typu ale Vy ste nepsal nic o tom že by se točila hodně nebo málo. A vlastně je to úplně jedno protože chováni jedný VTE vůbec nic neříká o celý soustavě.
Pořád děláte jak rozumite energetice a pak tady píšete něco o tom že FVE jsou 7x méně účinný než JE - tohle s účinností vůbec nesouvisí. Posledni poznámka na závěr - Vaše automatická tykačka jenom dokresluje obrazek toho co ste za člověka a potrvzuje že jakýkoliv smysluplný diskuze s Váma nejsou možný.
Pan Vaněček nezklamal. Sice je to článek o podílu uhlí na výrobě elektřiny, ale on z toho udělal jen propagaci FVE. Skutečnost je ale radikálně jiná:
Podíl uhlí na výrobě EE za 7/2021 v různých vybraných státech v %:
ČR 37,1
Německo 28,7
Slovensko 4
Francie 0,2
Zdroj: energostat přímo na tomto webu
Takže my jsme na tom oproti Německu sice hůře, ale vzhledem k době trvání energiewende a kolik za to Němci platí to zase tak velký rozdíl není. Zato i Vámi haněné Slovensko je na tom oproti Německu mnohonásobně lépe. A co takový premiant jak Francie? Tam už je to jen zanedbatelných 0,2%.
Bobe, takový "premiant jako Francie" vyrábí z FVE a VtE zhruba dvaapůlkrát víc své elektřiny (asi 10%) než ČR. No a ti skuteční premianti pak vyrábí více než desetinásobek ve srovnání s ČR.
Podívejte se na ten odkaz co jsem dal výše.
Tohle ale není článek o tom, kdo je premiantem v podílu výroby elektřiny z FVE a VtE, dokonce ani ze všech OZE.
Tohle je článek o tom, kolik elektřiny je vyrobeno z uhlí v 7 měsíci 2021. To je mimochodem jeden z měsíců s nejvyšší výrobou ve FVE.
A tam Je na tom Německo hodně špatně.
Naopak Francie jedna z nejlepších.
Zkuste jmenovat ještě nějaké jiné Vaše premianty s minimem z uhlí a potom se můžeme podívat, jaký vliv u nich mají na snížení spalovaní uhlí FVE a VtE.
Mohu Vám už dopředu říci, že kdo nemá hodně VE, nebo JE, tak spaluje hodně uhlí. Jako třeba Německo (29 %), přestože má instalováno hodně FVEa VtE. Alternativou může být ještě zemní plyn, ale tam se emise jen sníží a ještě za vysokou cenu.
Jmenovaná Francie má k 0,2 % z uhlí ze ZP jen dalších 3,6 %. Vše ostatní je nízkoemisní.
Naštěstí nase vláda posílá v rámci možností do mezí oze lobisty, protože jen tunelují českou energetiku. Pritom se díky zesílené sopečné činnosti ochlazuje.
Takže oze greendealový tunel bude ještě chvíli zkomitat, než je Němci vymetou...
Pořád jste nevysvětlil, jak se ochlazuje, když byl loňský rok druhý nejteplejší, hned za 2016.
www.noaa .gov/news/2020-was-earth-s-2nd-hottest-year-just-behind-2016
Jednoduše, zesiluje sopečná činnost:
volcanodiscovery com/volcanoes/today.html
A po zesílení sopečné činnosti následuje ochlazení díky sopečnému prachu, SO2 apod...
en wikipedia org/wiki/Ice_core#/media/File:Vostok_Petit_data.svg
Platby za CO2 jsou jen podvod- viz graf.
Samozřejmě, že to vliv má. Ale vidíme neustálé oteplování, ne ochlazování. A ve vašem grafu byly maximální koncentrace co2 280ppm, teď už jsme přes 410. To zcela pobije kolísání sopečného popela.
Vidíme kdo, dle vyvoje teplot je poles. Koukněte ven , ne jen do PC.
Je to celkem jednoduché. Plyn stojí 40 Euro za MWh, silová elektřina kolem 70 Euro/MWh. Povolenka stojí přes 55 Euro/MWh. V případě uhlí je tedy dark spread na úrovni 15 Euro, není to žádná hitparáda, ale s hnědým uhlím se to pořád dá. V případě plynu je jen cena paliva aktuálně vyšší, než cena vyrobené elektřiny.
Zapomněl jsem napsat, že těch 70 Euro za elektřinu je víkend. Všední den je řekněme 90. Hnědé uhlí má velmi pěknou marži. Výroba elektřiny má při započtení ceny povolenky stále zápornou marži.
Výroba elektřiny z plynu má stále zápornou marži.
Výroba elektřiny z FVE a VtE a její cena není ovlivněna cenou paliva, ta je nulová.
Je ovlivněná jen vzájemnou rychlostí výstavby FVE a VtE na jedné straně a rychlostí "politického tlaku" na odchod od uhlí a jádra.
Až se to vyladí (rychlejší budování nových čistých FVE a VtE) resp pomalejší tempo politického tlaku na snížení emisí CO2, tak už si uhlí ani neškrtne a jádro ve většině zemí EU (na základě tlaku občanů-volby, referenda) taky ne.
Tož tak, je to celkem jednoduché...
Cena elektřiny z FVE a VtE je ovlivněna hlavně investičními náklady, diskontní sazbou a také podporou. Ať už se jedná o investiční u FVE, nebo provozní u VtE.
Ale jako zákazníka mne až tak nezajímá výrobní cena, dokonce ani moc cena silové na burze, ale cena za dodanou elektřinu.
Takže kolik stojí FV elektřina dodaná zrovna nyní (8.5.2021 v 22:00 hod)?
A taky kolik bude stát elektřina z FVE třeba za 7 měsíců (8.12.2021 ve 22:00hod)?
výrobní cena el. energie z domácí FV el. je minimálně okolo 6kč / kWh. Pokud započítáme cenu akumulace el. energie. bez ní ovšem nemá elektrárna smysl, protože pokud je elektrárna větší většinu energie nevyužijete a nebo s ní ohříváte TUV - to je sice také využití, ale pro ohřev TUV lze koupit el. energii za 2.2 kč /kWh nebo ještě méně.
Pane Josef, a kolik je cena elektřiny z "domácí jaderné elektrárny" kterou máte třeba ve sklepě? Srovnávejte vždy stejné velikosti: obvyklou velkou JE s velkou (stovky MW) fotovoltaickou elektrárnou.
Pochopil jste to?
Milý pane Vaněčku, aktuálně máme ve všední dny cenu elektřiny 90 Euro a o víkendu 70 Euro/MWh. Co myslíte, bude to stačit na výstavbu FVE a VtE bez dotací, nebo budou stále brečet, že bez dotací to neeeejdeee.
A k tomu jádru - i jadernou elektrárnu by mělo být možné za těchto cen elektřiny postavit bez dotace. Navíc po změnách evropské legislativy a dalším utažení šroubů v ETS, které již přeložila Evropská komise, má cena povolenky vyšplhat na 80 Euro.
Milý pane Hájku, to Vaše "máme cenu elektřiny 90Eur/MWh" neplatí pro většinu elektřiny z jádra kterou ČEZ předprodal za cca 45Eur/MWh.
Velké FVE a VtE budou furt brečet že to bez dotací nejde, ale stát by neměl vyměknout, přes PPA si to zde cizí koncerny vynuti.
A až za 20 a 30 let postavíte jednu či dvě JE, tak to už uhlí nebude, plyn bude smíchaný s vodíkem a jen jako záloha takže najednou položka"cena povolenky CO2" vymizí a nové jádro bude na bankrot.
Budou si ho držet jen jaderné mocnosti nebo země u polárního kruhu.
S tím nic nenaděláte, technický pokrok se nezastavi.
Milý pane Vaněčku, je snad každému jasné, že pan Hájek píše o aktuální ceně elektřiny, když si ji teď půjdete koupit na trh, a ne o ceně, kterou jste si nakoupil před rokem či dvěma na letošní rok, kdy byly podmínky na trhu zcela jiné než jsou dnes. A ČEZ takto neprodal jen elektřinu z jádra, ale většinu svého baseloadu, stejně jako to udělali i ostatní výrobci elektřiny, nabízející baseload.
Je snad jasné že já píši o tom jaká je realita: značná část elektřiny předprodaná na rok či dva dopředu a zbytek je jak píše pan Hájek. Je třeba vidět CELOU realitu a ne ji zkreslovat.
A neustále píši o tom, že ČEZ má problém s předvídáním budoucnosti. Měli by si na to dát opravdu pozor.
Na přeprodávání elektřiny dopředu není nic špatného, naopak. Obě strany se tím rády zajišťují před nepředvídatelnými cenovými výkyvy. Takže když zase dříve cena elektřiny neočekávaně spadla, naopak na tom vydělal ČEZ a prodělal ten, kdo si elektřinu dopředu nakoupil.
Takových pobitevních generálů jako vy je vždycky všude plno, co přesně věděli, že se něco stane, akorát to nikdy neumí dokázat nějakým svým doložitelným výrokem. Já si naopak vybavuji, že jste se "strašením" vysokými cenami elektřiny vždy vysmíval, a prorokoval jste naopak pokles cen, většinou s odkazem na aukce ve Španělsku...
Samozřejmě na přeprodávání elektřiny není nic špatného, ba právě naopak.
Je však potřeba umět více předvídat, nebagatelizovat dosavadní výsledky Energiewende v EU a nebagatelizovat snahu bohatého Německa tuto Energiewende úspěšně dokončit. A nyní je to již zcela jasně záležitost celosvětová (viz USA, Čína, EU, Indie, Japonsko, ...).
To Vy bohužel neumíte, já ano, mé předpovědi o fotovoltaice mi již 20 let vycházejí; když v tom děláte a spolupracujete s nejlepšími světovými laboratořemi, tak o tom něco víte.
Těmi předpověďmi, co vám vycházejí, jste třeba myslel tu kde tvrdíte, že okolo roku 2020 dotace zcela zmizí, nebo tu kde jste tvrdil, že dotace do OZE v Německu jsou oproti dotacím do uhlí a jádra zanedbatelné? Realita 25 miliard Eur ročně jen na konto EEG, jádro tam žádné dotace nedostává a uhlí naopak platí daň v podobě emisních povolenek zhruba ve výši 200 % ceny. :-D
cituji: "mé předpovědi o fotovoltaice mi již 20 let vycházejí; když v tom děláte a spolupracujete s nejlepšími světovými laboratořemi, tak o tom něco víte"
Já bych spíš řekl, že ty předpovědi nevycházejí zdaleka tak dobře, jako se dobře umíte pochválit.
Pro pana Vaněčka příspěvek z 6. srpen 2021, 03:21
Pane Vaněček zcela s Vámi souhlasím, porovnávejme porovnatelné:
Porovnejme cenu elektřiny dodané ke konci odběrové špičky třeba ve 20:00 hod v zimních měsících (třeba v půlce prosince) z velké FVE a z JE.
Už jsem Vás k tomu vyzýval několikrát.
A když budete namítat, že jsem vybral zrovna roční dobu nejméně vhodnou pro FVE, můžete si dát tu práci a spočítat to po měsících, nebo i dnech za celý rok pro 20 hodinu.
P.s. Pokud nenajdete FVE s dostatečně velkým instalovaným výkonem, klidně jich sečtěte více. Koneckonců v Dukovanech jsou také 4 reaktory.
Bohužel nám chybí měsíční elektrárny. Ty solární totiž v noci nefungují a ty větrné u baráku nikdo nechce.
ja by som doplnil este tyzdennu elektraren. Moj napad sa medzi aktivistami zaiste ujme. Vlastne oni sa ani inym, ako aktivozou nemozu pochvalit. Ta aktivoza znie skoro ako viroza.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se