Domů
Energetika v ČR
Vláda schválila cenové stropy pro výrobní ceny elektřiny
Jaderná elektrárna

Vláda schválila cenové stropy pro výrobní ceny elektřiny

Energetika v ČR
9 komentářů
9. listopad 2022, 18:41
ČTK

Vláda dnes schválila zavedení tržního stropu pro výrobní ceny elektřiny. Částka nad stanovený strop bude podléhat odvodu, ze kterého chce kabinet financovat kompenzace za vysoké ceny energií. Tržní stropy se budou lišit podle jednotlivých výrobních technologií, odvodu nebudou podléhat výrobci s výkonem do jedné megawatthodiny. Na tiskové konferenci to řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Opatření by podle návrhu mělo začít fungovat od letošního prosince, platit bude do konce roku 2023.

Stropy pro výrobu elektřiny vycházejí z evropského nařízení, které stanovuje hodnotu stropu na 180 eur (4380 Kč) za megawatthodinu. Síkela ale zdůraznil, že je to doporučená hodnota a národní státy mohou samy rozhodnout o konkrétní výši. Česko se rozhodlo stropy rozlišovat podle typu výrobního zdroje na základě jejich variabilních nákladů a se započtením přiměřeného zisku. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je cílem zajistit, aby strop nebyl příliš nízký a nedocházelo k tomu, že se některým výrobcům nebude vyplácet elektřinu vyrábět, což by vedlo k jejímu nedostatku na trhu.

Nejnižší cenový strop by měl být pro jadernou energetiku, kde bude 70 eur (1700 Kč) za megawatthodinu. U uhlí bude cenový strop vyšší kvůli emisním povolenkám, uvedl Síkela. V návrhu materiálu se hovořilo o rozpětí 170 až 230 eur (4140 až 5600 Kč) za megawatthodinu podle velikosti elektrárny. U biomasy by strop měl být mezi 200 a 230 eury (4870 a 5600 Kč) za megawatthodinu, u ostatních obnovitelných zdrojů 180 eur za megawatthodinu. Z příjmů nad stanovený cenový strop budou výrobci odvádět státu 90 procent, původně vláda mluvila o stoprocentním odvodu.

Podle MPO budou zákon projednávat Sněmovna i Senát v legislativní nouzi, aby mohl vyjít ve sbírce zákonů do konce měsíce a bylo tak možné vztáhnout odvod i na letošní prosinec. Pokud by Česko zákon neschválilo, začalo by automaticky platit evropské nařízení, které stanovuje jednotný strop 180 eur na megawatthodinu bez ohledu na typ elektrárny. To by podle MPO mohlo způsobit vypínání některých zdrojů, zejména bioplynových a malých uhelných elektráren.

Oba členové vlády zdůraznili, že odvod nepředstavuje dvojí zdanění pro firmy, které podléhají i dani z mimořádných zisků, tzv. windfall tax. Už dříve během dne ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že o odvod lze snížit daňový základ, a proto se tím sníží i základ pro platbu windfall tax.

Legislativní rada vlády v připomínkovém řízení k návrhu energetického zákona, který opatření zavádí, však varovala, že by to mohlo znamenat dvojí zdanění pro energetické firmy. Analytik a minoritní akcionář největší tuzemské energetické společnosti ČEZ Michal Šnobr v úterý ve vyjádření pro Reflex vyjádřil přesvědčení, že dvojí zdanění nastane a že kvůli tomu očekává soudní spory. Podle vyjádření bývalého ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) na twitteru může sektorová daň (WFT) v kombinaci s evropským zastropováním elektřiny narazit jak v EU, tak i u Ústavního soudu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chtělo podle návrhu opatření stanovit správcem odvodů Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten s tímto úkolem ovšem nesouhlasí. Podle úřadu jde o daně, na jejichž správu nemá kompetence ani vybavení. Záložní variantou místo ERÚ jsou v návrhu orgány Finanční správy. Výběr odvodů by se měl podle přijatého návrhu řídit daňovým řádem.

Podle ministerstva financí by windfall tax společně s cenovými stropy měla příští rok přinést do rozpočtu 100 miliard korun. Vláda chce z těchto peněz financovat kompenzace pro občany a firmy kvůli vysokým cenám energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Pravoslav Motyčka
10. listopad 2022, 00:48

70EUR /MWh pro jaderné el. to je hezké je to asi 1,7kč kWh asi 12 mld korun ročně tržby, náklady tak 2 takže zbyde 10 miliard. nový blok bude stát reálně 250 miliard , takže prostá návratnost investice je 25 let a to bez ceny peněz - Takže s těmito stropy míříme do Venezuely.... Vláda ztratila zbytky rozumu.

Petr Hariprasad Hajič
10. listopad 2022, 03:41

Pokud to JE neumí levněji, tak nejsou moc konkurence schopné. OZE umí taky mezi 60-80€/MWh.

Emil
10. listopad 2022, 06:59

Nejsou moc konkurenceschopné, když jeden zdroj dostane garantovanou minimální výkupní cenu a druhý tu samou maximální, a ještě se nezohledňuje, že jeden zdroj tu elektřinu vyrábí stabilně víceméně po celý rok a druhý náhodně podle počasí a ročního období, jste chtěl říci? Nehledě na to, že ten strop v té době dávno platit nebude a těch 250 miliard je vycucaných z prstu.

Petr prochaska
10. listopad 2022, 09:21

JE to levněji neumí. Nicméně k těm OZE 60-80€/MWh musíte započítat, kdy OZE nejede, ideálně přes vodík nebo P2G. Takže 60-80€/MWh v době kdy svítí a fouká, v době kdy nesvítí a nefouká si to vynásobte minimálně čtyřmi.

CarlosEV
10. listopad 2022, 11:56

Hned na začátku v tom tučném textu se píše o výkonu v megawatthodinách ... jako vážně ?

Ivan Novák
9. listopad 2022, 20:14

Předpokládám, že se myslí arbitrární "předávací cena", která se možná vyskytuje v interním účetnictví výrobce a jeho koncernového obchodníka, a možná taky, že ne.

Schválně, jestli nabídky na nové JE, které má ČEZ tento měsíc obdržet, při uvedené "ceně" dosáhnou takové rentability, aby nehrozilo poškození minoritářů ČEZ (takže se zase jednou nic stavět nebude).

O tom, jestli jde o dvojí zdanění nebo ne, nerozhoduje, ve vší úctě, žádný ministr, nýbrž nezávislý soud, což p. Stanjura samozřejmě ví. Proč říká něco jiného, zatím marně hádám.

Ivan Novák
9. listopad 2022, 20:54

Ještě přízračná perlička: ministři české vlády používají pro úředně předepisované finanční odvody českých osob českému státu nezákonnou měnu...

energetik
9. listopad 2022, 22:59

Dojí nebo i trojí zdanění je v ČR úplně běžné, co se najednou hroutí?

Některé státem nařízené poplatky se také daní a nikdo neremcá, např jakože na podporu OZE.

Nebo to mohli nazvat recyklačním poplatkem podobně jako u solárních panelů za které byl zaplacený poplatek v celoevropském systému. Je úplně jedno jak se tomu říká, důležité je že to plní zadaný účel.

Ivan Novák
10. listopad 2022, 16:08

Když to bude v předpisech popsané úplně, jednoznačně a konzistentně, subjekty s výhradně českými vlastníky podle toho jistě budou postupovat. Takové předpisy se tu ale zpravidla přijímat nedaří, ještě víc se tím znepřehledňuje už tak složitý systém, a investoři ze zemí, s nimiž má ČR sjednanou dohodu o zamezení dvojího zdanění, patrně budou zkoumat, jestli jim její text neumožní z toho utéci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se