Domů
Evropská Unie
Členské země EU si budou muset vypomáhat při nedostatku zemního plynu

Členské země EU si budou muset vypomáhat při nedostatku zemního plynu

Evropský parlament a Rada se shodly na principu solidarity v oblasti dodávek zemního plynu, na základě kterého si musí sousední členské země EU vypomoci při kritickém nedostatku zemního plynu. EU byla rozdělena do devíti bloků, Česko je spolu s Německem, Polskem a Slovenskem.

Ve středu večer se vyjednávací týmy Rady a Evropského parlamentu dohodly na nových regulích ohledně bezpečnosti dodávek zemního plynu. Jak jsme již v minulosti informovali, probíhala vyjednávání ohledně nové povinnosti, kdy státy Evropské unie musí v případě krizového nedostatku plynu vypomoci sousedním zemím a zemní plyn jim dodat.

„Nová pravidla jsou založena na solidaritě a kooperaci mezi členskými státy. Zatímco národní podmínky a specifika členského státu jsou důležitým stavebním kamenem, evropský rámec regionálních skupin umožňuje spolupráci. Tím pádem je Evropa lépe vybavena, aby předešla nebo se vyrovnala s možnou krizí.“ prohlásil vice-prezident Evropské komise pro Energetickou unii Maroš Šefčovič.

Dle principu solidarity jsou členské státy rozděleny do devíti regionů na základě vzdálenosti a schopnosti zajistit zemní plyn. Česká republika spolu s Německem, Polskem a Slovenskem tvoří jeden z devíti bloků. Aby ovšem byla spolupráce úspěšná, musí se dosáhnout dostatečného propojení, což je v současné době na mnoha místech problém. Navíc všechny země v jednotlivých blocích jsou často vystaveny stejnému externímu problému, který může způsobit nedostatek zemního plynu.

Hlavní zlepšení

Zavedením principu solidarity se dosáhne především tří hlavních zlepšení. Pokud nastane krizový nedostatek zemního plynu, sousední členské státy musí vypomoci se zásobováním domácností a důležitých sociálních zařízení. Dále se zlepší regionální spolupráce, kdy země v daných regionech spolu identifikují možné hrozby dodávek a jak jim předejít.

Nakonec by se měla zlepšit transparentnost. Společnosti zabývající se zemním plynem budou muset nahlásit dlouhodobé smlouvy, které jsou relevantní pro bezpečnost dodávek plynu (více než 28 % roční spotřeby dané země).

Hlavním podnětem bylo omezení dodávek plynu z Ruska v letech 2006 a 2009. Tyto incidenty poukázaly na zranitelnost Unie, především východních členů. Nicméně velké státy se obávaly, že větší dohled a povinná spolupráce by naopak mohly EU uškodit.

Nové pravidlo principu solidarity musí být ještě oficiálně schváleno Evropským parlamentem a Radou, nicméně se neočekává žádný odpor. Po odsouhlasení bude nový závazek publikován v oficiálních dokumentech, a poté po dvaceti dnech vejde v platnost.

Autor úvodní fotografie: Yanni Koutsomitis na webu flickr.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.