Domů
Evropská Unie
Emise CO2 v systému ETS za loňský rok klesly o více než 2,5 %
Zdroj: Commons Wikimedia, CC-BY-2.0 (licence)

Emise CO2 v systému ETS za loňský rok klesly o více než 2,5 %

V sobotu 1. dubna zveřejnila EU na svých stránkách údaje o emisích skleníkových plynů za loňský rok, které podléhají systémů obchodování s emisemi v rámci ETS. Podle analýzy agentury Reuters došlo již šestým rokem k poklesu těchto emisí. V meziročním srovnání došlo k poklesu emisí o 2,55 %.

Více než 11 000 subjektů, které produkují zhruba 45 % emisí skleníkových plynů v EU, spadá do Evropského systém obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

Celkově bylo v rámci tohoto systému v loňském roce emitováno 1,755 miliard tun ekvivalentu CO2 (bez zahrnutí emisí z letecké dopravy), což představuje pokles o 2,7 % oproti roku 2015.

Dle zveřejněných dat došlo k poklesu emisí z energetiky a teplárenství o více než 4 %. Tento sektor je také největším emitentem skleníkových plynů v systému ETS, když představuje zhruba 65 % všech emisí.

„Výrazný pokles emisí v energetickém sektoru je důsledkem propadu výroby z uhlí a nástupem obnovitelných zdrojů,“ dodává Yan Qin, analytik agentury Thomson Reuters.

Emisi z letecké dopravy naopak zaznamenaly nárůst o 8 %, když se dostaly na úroveň 61,1 milionů tun ekvivalentu CO2. V systému ETS se zaznamenávají emise všech letů, které vzlétají z letišť na území Unie nebo na nich přistávají.

Emise klesly v Británii a Španělsku, rostly ve Francii

Z regionálního hlediska, podle analýzy zahraničního serveru Platts, došlo k významnému omezení emisí skleníkových plynů ve Velké Británii, kde byl zaznamenán meziroční pokles o 13,6 %. Tento pokles souvisí především s odstavením uhelných elektráren o celkovém výkonu 5 GW. Velká Británie má nad rámec systému ETS  zavedenou ještě uhlíkovou daň ve výši 18 liber za tunu.

Dalším státem, kde došlo k významnému omezení je Španělsko, které ve srovnání s rokem 2015 snížilo emise sledované v systému ETS o 9,5 %.

Naopak 2% nárůst emisí skleníkových plynů zaznamenala Francie, která byla nucena kvůli odstávkám jaderných elektráren více využívat k výrobě elektřiny fosilních paliv.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.