Domů
Elektřina
Emise CO2 v Německu poklesly v roce 2014 o 4,1 %
Emise CO2 v Německu

Emise CO2 v Německu poklesly v roce 2014 o 4,1 %

Emise oxidu uhličitého v Německu spadající pod systém EU ETS klesly v roce 2014 o 4,1 % na 461,2 milionu tun. Alespoň to vyplývá z oficiálních dat, která byla publikována v pátek.

Data o emisích byla publikována německým registrem emisí DEHSt a zdůraznila obecný trend poklesů emisí v EU, který byl v loňském roce zaznamenán. Celkové emise v Unii poklesly o 4,5 %, zejména díky nárůstu podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu jednotlivých států a díky teplé zimě, která snížila poptávku po energiích.

Je nutné zdůraznit, že rok 2014 byl v Německu nejteplejší vůbec od té doby, kdy začala být průměrná roční teplota zaznamenávána.

Německým emisím CO2 je věnována pozornost hned ze dvou důvodů. Za prvé tvoří německé emise celou čtvrtinu objemu, který spadá pod EU ETS a za druhé je Německo kritizováno, že uzavírané jaderné elektrárny chce nahradit těmi uhelnými, které jsou významnými emitenty CO2. V objemu emisí v EU ETS je Německo následováno Polskem a Velkou Británií.

Pod evropský systém obchodování s povolenkami spadá téměř polovina evropské produkce CO2 a díky cenám povolenek nutí přes 12 000 elektráren a továren k nižším emisím CO2 a investicím do čitších provozů.

 

Evropské a německé cíle v snižování emisí

Evropská Unie je na dobré cestě ke snížení emisí, ke kterému se zavázala do roku 2020. Do tohoto data má být snížen počet emisí o 20 % oproti roku 1990.

Německo, které je známé pro svoji radikální klimatickou a energetickou politiku Energiewende, zvolilo mnohem přísnější cíl, podle které ho má snížit své emise o celých 40 %. Toho pravděpodobně nedosáhne, díky přetrvávající závislosti na výrobě elektřiny z uhlí a vzrůstajícím emisím v přepravním sektoru.

Největší energetické společnosti v Německu snížily své celkové emise CO2 o 5,5 % a takto se na nich podílely jednotlivé společnosti:

  • E.ON – 20%,
  • RWE – 5 %,
  • Vattenfall – 2 %,
  • EnBW – 16 %.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Scarab
26. květen 2015, 13:20

I kdyby celá Evropa snížila emise CO2 na nulu, tak v celosvětovém měřítku se to vůbec neprojeví, protože současné evropské emise v celkovém světovém balíku představují naprosto nepatrnou část. Takže investice do tohoto snížení jsou peníze vyhozené oknem. Pokud to dělají Němci, je to jejich věc, ale máme-li to dělat my, jsem zásadně proti.

Pokud soused vyskakuje z okna z desátého patra, asi těžko ho budu chtít napodobit i když jemu ten jeho skok třeba přijde jako prima nápad.

Pstruh
28. květen 2015, 12:26

V roce 2007 byl podíl EU27 na celkových emisích CO2 13,5% a pokud dojde ke snížení emisí o 20% do roku 2020, může tak EU přispět snížením celosvětových emisí o 3-4 % (zdroj: http://www.tzb-info.cz/6123-emise-co2-v-souvislostech ). Jsou to malá čísla, emise zbytku světa rostou. I tak si ale myslím, že ve snižování emisí může jít Evropa příkladem, ať už rozvojovým zemím nebo USA. Pokud lidé jinde ve světě uvidí, že se snažíme víc neničit prostředí ve kterém žijeme, budou to vyžadovat i ve svých zemích - viz například větší zájem o snižování emisí v Číně.

Jistě, máte pravdu v tom, že žijeme na jedné planetě a snižování emisí jednoho "malého" celku se v souhrnných číslech moc neprojeví. A máte pravdu také v tom, že pokud "soused" bude pálit pneumatiky nebo bude vypouštět tuny emisí, tak to my dělat nemusíme, i když jemu to třeba přijde jako prima nápad.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se