Domů
Evropská Unie
EU chce zastoupit členské země při jednání s Ruskem o výstavbě plynovodu Nord Stream 2

EU chce zastoupit členské země při jednání s Ruskem o výstavbě plynovodu Nord Stream 2

Ve středečním dopise adresovaném ministrům energetiky Švédska a Dánska Evropská komise vyzvala všechny členské státy unie o vyjádření k projektu rozšíření plynovodu Nord Stream, jež přivádí do Evropy zemní plyn z Ruska. Komise státy rovněž požádá o mandát k jejich zastoupení při vyjednávání s ruskou protistranou.

Dopis Komise poslala na základě dřívější žádosti Dánska a Švédska o intervenci v projektu, než se obě vlády rozhodnou ve věci udělení povolení k tomu, aby plynovod mohl procházet jejich územím. „Jsme potěšeni, že snaha vlády o získání posouzení Evropské komise přinesla plody,“ řekl agentuře Reuters mluvčí dánského ministerstva zahraničních věcí.

Rozšíření plynovodu Nord Stream má na jedné straně podporu Německa, nejsilnější ekonomiky EU, avšak řadě evropských států se projekt nezamlouvá. Evropská komise a němečtí regulátoři se rovněž nemohou shodnout na tom, zda se má na plynovod vztahovat evropské právo, či ne.

„Dle našeho pohledu by bylo potřeba ustanovit specifický právní režim pro podmořskou část, a tento specifický právní režim by měl obsahovat nějaké fundamentální principy vycházející z evropského práva,“ uvedla k neshodám Komise.

Plánovaná trasa plynovodu Nord Stream 2. Zdroj: Nord Stream

Evropská komise svůj negativní postoj k projektu vyjádřila v polovině března, kdy komisařka Margrethe Vestagerová oznámila, že Komise nepovažuje projekt Nord Stream 2 za projekt společného zájmu a její kolegové nevidí žádnou potřebu pro novou infrastrukturu v takovémto rozsahu.

Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein na včerejší tiskové konferenci řekl, že z politického pohledu se projekt Nord Stream 2 Komisi nelíbí. Na otázku možného dopadu rozšíření plynovodu na konkurenci na trhu s plynem v EU a Německu poradce Evropské komise odpověděl, že Komise nemůže spekulovat o plynovodu, který neexistuje a jeho potenciálních dopadech na trh s plynem.

O projektu má rozhodnout trh, brání se Nord Stream

Reakce společnosti Nord Stream 2 AG, která byla založena za účelem rozšíření plynovodu a má celý projekt na starost, na sebe nenechala dlouho čekat.

Společnost nesouhlasí s pohledem Evropské komise, že Nord Stream 2 není v souladu s cíli energetické unie, kterými jsou bezpečné a udržitelné dodávky cenově dostupné energie. Evropská unie těchto cílů bez dostatečných dodávek zemního plyn skrz import podle společnosti dosáhnout nemůže.

„Na tržním prostředí jsou to hráči na trhu, kdo rozhoduje o komerčních investicích. Není na Evropské komisi, aby dělala politické úsudky, zdali trh investice potřebuje, nebo ne,“ reagovala na dopis Komise společnost Nord Stream 2 AG.

Podle Nord Stream 2 AG má projekt rozšíření plynovodu a jeho ekonomické přínosy podporu pěti významných evropských energetických společností. Kromě výhod, které má přinést evropským odběratelům plynu, projekt podle společnosti rovněž vytvoří řadu pracovních pozic vzhledem k účasti více než 200 firem ze 17 zemí.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Klimatický balíček Fit for 55 míří do finále. Čeká se boj o nové emisní povolenky i sociální fond, Česko by mohlo dostat stovky miliard
5. srpen 2022, 12:38
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
C
1. duben 2017, 18:36

Tak popravdě nevím co si o tom myslet. Na jednu stranu je v těchto případech možná lepší pokud vyjednává silnější hráč než jednotlivé státy, na druhou je to možná další z náznaků ztráty suverenity jednotlivých zemí.

Pokud bude chtít Německo dále pokračovat s Energiewende bude asi tuto trubku potřebovat. Na druhou stranu by bylo lepší kdyby se něco udělalo s hledáním nových ložisek plynu v Evropě, eventuálně se začal importovaný plyn nahrazovat plynem domácí produkce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se