EU nemá zájem o prodloužení smlouvy o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu
Evropská unie nemá zájem o prodloužení smlouvy o tranzitu ruského zemního plynu přes území Ukrajiny dál do Evropy. Řekla to dnes komisařka EU pro energetiku Kadri Simsonová, podle níž unie nic takového nepotřebuje. Současná smlouva vyprší na konci letošního roku. Ukrajina už v lednu popřela informace, že je připravena jednat o prodloužení smlouvy.
„Nemáme zájem prodlužovat třístrannou smlouvu o tranzitu plynu s Ruskem, jejíž platnost vyprší s koncem letošního roku,“ řekla podle agentury Reuters eurokomisařka na zasedání výboru Evropského parlamentu.
Slovenský premiér Robert Fico v lednu po setkání se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem uvedl, že tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy by mohl pokračovat. Následně zopakoval, že téma bylo předmětem jednání a naznačil i možný postup ohledně zajištění tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Kyjev to ale vzápětí popřel.
„Postoj ukrajinské strany je jednoznačný: smlouva o tranzitu přestane platit na konci letošního roku,“ sdělil tehdy agentuře Bloomberg tiskový odbor premiéra Šmyhala.
„S Rusy jednat nebudeme a kontrakt neprodloužíme,“ dodal.
Rusko podle současné smlouvy nadále dodává plyn do Evropské unie. Podle analytiků z poradenské společnosti Energy Aspects existuje i bez prodloužení smlouvy možnost, že ruská plynárenská společnost Gazprom bude plyn zájemcům z EU dodávat prostřednictvích krátkodobých rezervací přepravních kapacit na Ukrajině.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na konci ledna řekl, že pokud Ukrajina smlouvu o tranzitu zemního plynu z Ruska neprodlouží, bude Rusko k vývozu plynu do Evropy využívat alternativní trasy a námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).
Evropská unie uvalila na Rusko rozsáhlé hospodářské sankce v reakci na jeho útok na Ukrajinu. Dovoz ruského plynu EU sice nezakázala, snaží se však zbavit závislosti na dodávkách energetických surovin z Ruska. Pokles dodávek ruského plynu EU kompenzuje mimo jiné dovozem LNG.
Do České republiky loni většina plynu proudila přes Německo, z Norska a z terminálů na LNG na pobřeží Severního moře, respektive z Belgie, Nizozemska či Německa. Od října začal do Česka proudit i ruský plyn nakoupený na slovenském nebo rakouském trhu, jehož celkový podíl nakonec činil zhruba sedm procent celkové roční spotřeby České republiky.
Mohlo by vás zajímat:
Takže zbývá už jen postupně utnout ruský LNG, ať to soudruzi nezkouší oknem, když už jsme je vyhodili dveřmi. Za pár let je to zvládnutelné, zvlášť při pokračujícím trendu v instalaci tepelných čerpadel, fotovoltaiky a větrníků. Akorát Slováci to budou mít se svou 100% závislostí trochu těžké.
https://www.consilium.europa.eu/en/infographics/eu-gas-supply/
https://www.bruegel.org/analysis/european-union-ready-2023-24-winter-gas-season
Supr analyzy, diky za ne!
Takhle jsem si kdysi predstavoval ze bude tento server informovat :)
Těžké to budeme mít i my, Němci a další, protože průmysl má problém fungovat s cenami energií o dost vyššími než jsou v USA, Číně a jinde ve světě. Zároveň sice bojujeme proti oteplování, ale budeme doufat, že zimy zůstanou teplé.
Pro Rusko je to jen podružný problém , jejich ekonomika roste nejrychleji v Evropě a zájem o jejich suroviny je v Asii dost velký.
Podružný problém to rozhodně není.
1) Síla sibiře 2 není a jen tak nebude. Číňan tlačí na rusa, aby to všechno zaplatil + dal slevu. To se jim teď tak trochu nehodí, když většina ekonomiky jede na válku a vysává všechny prostředky včetně lidské síly.
2) LNG tankerů je jen omezené množství
3) indických rupií mají tolik, že by s tím mohli v kremlu topit celej rok, ale co s nimi? a bude hůř.
4) čína si udržuje diverzifikaci zdrojů když nakopí, tak s vééélkou slevou
5) ostatní země asie už toho tolik neodeberou
Jaj, ani Nemci nepotrebuju plyn z RF.Hmm len preco im potom kape priemysel a cela ekonomika? Jasne,ziadne suroviny im z RF netreba!!!
vyzera to, ze Nemci za chvilu toho vela potrebovat nebudu :-)
standard. sk/567171/deindustrializacia-nemecka-nabera-na-obratkach-investicie-sa-rusia-zamestnanci-prepustaju-a-prevadzky-koncia
Tak ekonomika má určitou setrvačnost . Zvyšovali se uroky z duvodu inflace . Jak se říká , uroky se budou snižovat , až se něco rozbije . Až vznikne nezaměstnanost a zkrachují zombie firmy , tak klesne inflace a bude duvod snižovat uroky . Až pak vzniknou levné zdroje ,(nemovitosti , suroviny , energie) , tak pak budou znovu podmínky na ekonomický rust.
No ale kde ho vzít, zvláště pro budoucí plynové elektrárny v Německu. No a co takhle hnojiva , plasty atd. To bude sesup ekonomiky.
Tak Nord Stream se nesměl dostavět a spustit proto, aby se neobcházela Ukrajina a nepřicházela tak o poplatky za tranzit. Od té doby ale asi výrazně zbohatla, takže už ji nějaké tranzitní poplatky nezajímají.
Je to nakonec logické. Stačí, aby nastavila ruku, a EU a USA jí tam nasypou peníze. Tak na co se stresovat nějakým transportem surovin, že.
Poplatky za tranzit byl jen jeden důvod, důležitější bylo zvýšení závislosti EU na R.sku. A jak se ukázalo, důvod zásadní. VVP si myslel, že diky závislosti EU na jeho plynu si západ nedovolí proti obsazení UA ceknout, stejně jako po obsazení Krymu.
Tuto mantru jsem četl mnohokrát. Razili to především naší američtí přátelé. Měli o nás velký strach.
Jen k tomu vždy scházelo vysvětlení, jak rozšíření transportních kapacit zvýší něčí závislost. Nebylo v plánu rušit žádné stávající rozvody, jen utlumit jejich provoz. Zejména toho přes nespolehlivou Ukrajinu.
Když někde vznikne nový supermarket, tak to taky nezvyšuje mou závislost na něm, pokud nezruší ty stávající. Naopak zvýšení možností zvyšuje konkurenci a je pro zákazníka výhodné.
A že by Němci díky větší dostupnosti plynu odložili své zelené plány, tak to asi taky nehrozilo. Celou dobu inzerovali, že plyn je jen přechodná varianta a také ho zatížili povolenkami.
Takže ne, zákaz dostavby nebyl v zájmu potenciálních spotřebitelů, ale v zájmu toho zakazujícího. Jen se tomu dala vnější forma taková, jako že to dělají pro nás.
Už i sami Němci ústy jejich ministra hospodářství uznali, že pokračování v budování NS2 byl jejich příspěvek k začátku války na UA. Protože to nebyla možnost nakupovat, ale dlouhodobé smlouvy, které byly uzavřeny.
Kadri Simson, EU komisařka pro energetiku. Nar. 1977, od r. 2001 stále v politických funkcích. Vzdělání - historie a politické vědy.
Věru, odborník na svém místě...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se