Domů
Evropská Unie
EU podle Evropské komise splní své cíle pro OZE do roku 2020

EU podle Evropské komise splní své cíle pro OZE do roku 2020

Evropská unie je na dobré cestě ke splnění cíle pro obnovitelné zdroje energie, dle kterých má dosáhnout 20% pokrytí energetických potřeb z OZE do roku 2020. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na zprávu Evropské komise.

Zpráva, která má být oficiálně publikována dnes (1. února) uvádí, že podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie dosáhl v EU v roce 2015 16,4 %. Nicméně je několik států, které jsou značně ve zpoždění oproti plánovanému rozvoji a těmi jsou Velká Británie, Irsko a Lucembursko. Francie a Nizozemsko zaostávají lehce.

I přes tento dílčí úspěch zpráva vyzývá ke zvýšení snahy pro příští roky a zejména k omezení emisí v dopravě. V souvislosti s nastoupením Donalda Trumpa do prezidentského úřadu USA vrcholní představitelé EU ve strachu z jeho postoje k dodržování dohody o snižování emisí doufají, že vedoucí pozice EU na poli OZE povede k lepší vyjednávací pozici s Čínou ohledně jejího zapojení do boje proti globálnímu oteplování.

“Přes současné geopolitické nejistoty … se Evropa bude dále posouvat směrem k čisté energii a bude očekávat od Číny a mnoha dalších zemí posun dopředu. “

komisař pro energetiku Miguel Arias Caňete

V Pařížské dohodě z prosince 2015 bylo dohodnuto snížení emisí skleníkových plynů o 40 % vzhledem k roku 1990. To znamená zvýšit podíl OZE až na 27 % do roku 2030 – tento cíl byl kritizován různými environmentálními organizacemi jako málo ambiciózní.

Dalším důvodem, proč EU chce zvýšit podíl OZE na svém energetickém mixu, je snížení závislosti na importu primárních energetických zdrojů z třetích zemí mimo EU, což znamená hlavně dovoz z Ruska. Vedlejším efektem tohoto kroku je i úspora za energii, která nemusela být importována, která byla za rok 2015 odhadnuta na 16 mld. €.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.