Domů
Evropská Unie
Evropská komise prodloužila možnost vyjádřit se k návrhu taxonomie do 21. ledna
Evropská komise. Autor: Álvaro Millán
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

Evropská komise prodloužila možnost vyjádřit se k návrhu taxonomie do 21. ledna

Státy Evropské unie či nevládní organizace budou mít o více než týden prodlouženou lhůtu, do níž se mohou vyjadřovat k návrhům na dočasné zařazení energie vyráběné z jádra a zemního plynu mezi takzvané zelené investice. Evropská komise (EK) totiž posunula na 21. ledna konečný termín k podání připomínek, který původně stanovila na tuto středu. Informoval o tom dnes její mluvčí.

Komise na přelomu roku představila dlouho očekávaný návrh nových pravidel pro ekologické investice, pro něž se vžilo označení taxonomie. Návrh za určitých podmínek zařazuje jádro a plyn mezi přechodové zdroje energie, což má k jejich podpoře přilákat soukromé investory. Brusel vyslyšel volání řady zemí včetně České republiky, které chtějí jádro či plyn využívat jako náhradní zdroj při odstavování neekologických uhelných elektráren či tepláren.

EK však čelila kritice zejména od některých nevládních organizací, že návrh klíčových pravidel prezentovala bez předchozí veřejné debaty, přišla s ním nečekaně v době tradičně patřící spíše silvestrovským oslavám a na vyjádření nechala necelé dva týdny.

„Důvodem je snaha poskytnout platformám čas na jejich vyjádření,“ komentoval dnes mluvčí komise Eric Mamer rozhodnutí prodloužit termín do příštího pátku.

Návrh vyvolal v unijních zemích řadu velmi rozdílných reakcí. Odpůrci jádra jako Rakousko či Lucembursko jej rázně odmítají, jeho stoupenci včetně Francie či Finska naopak vítají. Česko se k němu staví spíše pozitivně, chce ale změnit některé požadavky komise spojené se stavbou jaderných elektráren.

Komise chce návrh formálně schválit během několika týdnů od přijetí připomínek. Poté budou mít členské země a Evropský parlament čtyři až šest měsíců na to, aby jej případně odmítly. Návrh by neprošel v případě, že by se proti němu vyslovilo nejméně 20 zemí s nejméně 65 procenty obyvatel EU nebo alespoň 353 europoslanců. To je podle dosavadních vyjádření politiků nepravděpodobné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
František
11. leden 2022, 17:01

Přijde někomu jako normální dát na vyjádření k takto významné věci 2-3 týdny?

Jasný úkol: Rychle to schválit, než se nepřítel seskupí.

De Carbon
11. leden 2022, 17:24

Spis to znevyhodnuje neziskove organizace. Vsechny staty EU maji v EK sve zastupce komisare a tezko se da uverit, ze by treba pani Jourova o tom ceskou vladu predem neinformovala. Vsak take pracovala na navrhu a musela hlasovat. Podle vseho take zvedla ruku. Vy mate nejak mlhavou predstavu o EK. Ne, nesedi tam utajovany zednari a vladci sveta. EK se sklada z komisaru, ktere tam vyslaly staty EU. Eurokomisari jsou to same jako ministri ve vlade. Ministry v CR take nikdo nevoli, urcuje si je sam premier. Komisare urcuji vlady statu EU. To je cely rozdil.

mart
11. leden 2022, 18:04

Až na to, že ministři ve vládě končí s vládou a proto je jejich vliv relativně omezený. EK ve svých rukou naopak shromažďuje obrovskou moc s omezenou kontrolou a s výrazně omezenou obměnou při změně nálady voličů. EK je nevolený orgán s naprosto neodpovídajícími pravomocemi tomu, že nejsou voleni.

František
12. leden 2022, 09:32

Moc děkuji za vysvětlení. Otevřel jste mi oči. Do teď jsem si myslel, že EK jsou pouze zednáři, ilumináti a vesmírní ještěři.

Strašně se omlouvám, že se ještě hloupě ptám, ale když tedy to připravovali ve spolupráci s národními vládami, tak proč byli politici ve všech zemích dost překvapeni finálním zněním.

I zákon o psích známkách se bude projednávat déle. Je nemožné za tři týdny udělat analýzy a modely dopadů návrhu na ekonomiku země.

Zastupitelská demokracie neznamená "jednou jste nás zvolili, tak teď ticho". Zdravá demokracie nechává společnosti prostor k diskusi nad návrhy a občané se mohou na své zástupce obracet se svými názory.

De Carbon
12. leden 2022, 21:06

Politici jsou perfektni herci. Zprava zleva. Kdyz treba ministr zdravotnictvi oznami nejake narizeni, tak ostatni ministri delaji dojem, ze o tom vedi az z medii. A pritom se na dulezitych opatrenich radi ve vlade. Kdyz je neco nepopularni, tak to nechaji na prislusnem ministrovi a kdyz muzou sklidit pochvalu, tak je to vzdy spolecna prace a uspech.

Vojtěch Mališ
12. leden 2022, 08:37

Dobrý den.

"Veškeré nové investice do jaderných elektráren mají podléhat notifikaci, tj. schválení Evropskou komisí"

To předpokládám platí pouze pro investice z peněz EU? Nebo se musí žádat o notifikaci i když bude ČR chtít investovat ze svého? To bychom už přece nebyli suverénní stát..

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se