Domů
Evropská Unie
EK chce mít větší pravomoc nad smlouvami o dodávkách plynu z Ruska
Zdroj: Flickr, Álvaro Millán

EK chce mít větší pravomoc nad smlouvami o dodávkách plynu z Ruska

Evropská komise (EK) usiluje o získání nové pravomoci na kontrolování smluv o dodávkách plynu mezi členskými státy EU a především Ruskem ještě předtím, než budou podepsány. Chce tak omezit závislost Evropy na Gazpromu, hlavním exportéru ruského plynu. Podle deníku Financial Times to stojí v návrhu dokumentů.

List Financial Times citoval návrh dokumentů, ve kterých přímo stojí požadavek EK, aby členské státy „předložily komisi návrhy mezinárodních dohod pro ex ante posouzení“. Podle EK navrhované opatření zajistí řádné fungování vnitřního trhu a posílí energetickou bezpečnost EU.

Komise se obává, že Moskva zneužívá svého dominantního postavení dodavatele 30 % evropského plynu k vkládání nelegálních ustanovení do smluv s východními státy EU, z nichž některé jsou téměř 100% závislé na dodávkách Gazpromu.

V reakci na to chce komise v předstihu kontrolovat všechny energetické kontrakty vlád s nečlenskými zeměmi EU. S tím pravděpodobně nebudou souhlasit větší členské země, dohled nad plynovými kontrakty byl předmětem vášnivých debat představitelů EU v březnu minulého roku.

Problémový byl již South Stream

Návrh opatření EK částečně vzešel ze zkušeností Evropské unie s plynovodem South Stream, kterým Gazprom plánoval propojit Evropu s Ruskem trasou pod Černým mořem.

Tento plán Brusel zavrhl, jelikož byl v rozporu s právními předpisy EU v oblasti hospodářské soutěže, které neumožňují dodavatelům zároveň provozovat distribuci. Největší překážkou byl v tomto případě pevný smluvní rámec. Gazrpom v té době měl již uzavřené mezivládní dohody s východními státy EU.

Navrhovaná změna pravomocí by znamenala velkou změnu, protože v současnosti jsou členské země povinny informovat Brusel až po podepsání kontraktů. Reforma by před uzavřením kontraktu vyžadovala souhlas členských států a Evropského parlamentu.

Německo proti, Velká Británie pro

Podle diplomatů je Německo, nejvlivnější členský stát EU, opatrné v radikálních změnách stávajícího systému. Naproti tomu změna by se zamlouvala Velké Británii. „Toto je něco, co podporujeme a kvůli čemu jsme na komisi vyvíjeli tlak,“ potvrdil jeden z úředníků Velké Británie.

Komise uvedla, že z 124 mezivládních dohod na dodávky plynu, které členské státy ohlásily, bylo 15 v rozporu s právním rámcem EU. Evropská komise také shledala téměř nemožné těchto 15 dohod ukončit nebo přezkoumat. Těmto situacím chce za pomoci navrhovaných pravomocí předejít.

Úvodní fotografie: Álvaro Millán

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.