
Evropská komise zjednoduší taxonomii, pokračuje v přípravách směrnice o environmentálních tvrzeních
Evropská komise schválila delegovaný akt, kterým zjednodušuje povinné vykazování udržitelnosti podle EU Taxonomie. Úprava reaguje na kritiku evropských podniků, podle nichž byla původní taxonomie příliš komplikovaná a neúměrně zvyšovala náklady firem. Informoval o tom server ESG News.
Klíčovou novinkou bude zavedení prahové hodnoty významnosti. Podniky mimo finanční sektor nebudou muset do taxonomie zahrnovat činnosti, jež představují méně než 10 % jejich tržeb, investic či provozních výdajů. Například v případě bank bude platit shodný limit pro úvěrová aktiva, pokud je zřejmé, na co půjčka směřuje. Pro společnosti to bude prakticky znamenat méně tabulek, kratší audit a nižší poplatky poradcům.
Co se týče směrnice o taxonomii, Komise přistoupila ke snížení počtu reportovaných datových bodů, a sice o 64 % u průmyslových firem a o 89 % ve finančním sektoru. Banky budou moci využít jednodušší metodiku pro výpočet poměru zelených aktiv. U nefinančních podniků navíc odpadne nutnost detailně rozepisovat provozní výdaje, pokud nejsou považovány za příliš významné.
Změny jsou formalizovány v delegovaném aktu, kterým se mění delegované akty o zveřejňování informací o taxonomii, klimatu a životním prostředí. Po čtyřměsíčním období přezkumu Evropským parlamentem a Radou, které lze prodloužit o další dva měsíce, budou aktualizovaná pravidla platit od 1. ledna 2026 a budou se vztahovat na finanční rok 2025. Pravidla zároveň umožní společnostem odložit implementaci na finanční rok 2026, pokud to budou preferovat.
Zjednodušení a, dle některých, otupění směrnice je v souladu s kroky současné Komise, které směřují k zajištění menší zátěže pro evropské firmy s cílem podpory konkurenceschopnosti. Některé zdroje v Bruselu například na konci června avizovaly, že Komise plánuje stáhnutí klíčové směrnice o environmentálních tvrzeních, což ale nakonec evropská exekutiva vyvrátila.
Komise v návaznosti na avizované stáhnutí směrnice uvedla, že návrh Green Claims Directive stažen nebude a že nadále počítá s bojem proti takzvanému greenwashingu. Směrnice, představená v březnu 2023 v rámci Zelené dohody, má potírat zavádějící marketing: požaduje vědecké důkazy k dobrovolným environmentálním tvrzením a nezávislé ověření, a dále také omezí počet ekoznaček a ekolabelů.
Zmatek vyvolalo prohlášení mluvčího Komise, že materiál stáhne, pokud zůstane v původním rozsahu. Největší europarlamentní frakce PPE totiž žádá vyjmutí mikro-podniků, které tvoří 96 % evropských firem, aby se předešlo nepřiměřené administrativní zátěži. Po kritice poslanců a členských států Komise potvrdila pokračování legislativního procesu a vyzvala Radu k rychlé dohodě o rozsahu výjimky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se