Domů
Elektřina
Evropské společnosti žádají EU o zrušení antidumpingových cel na čínské panely
Solární panely. Zdroj: public domain

Evropské společnosti žádají EU o zrušení antidumpingových cel na čínské panely

Přes 400 společností z 28 členských států Evropské unie ve svém dopise adresovaném Evropské komisi vyzývá představitele unie ke zrušení obchodních opatření vůči dovozu levných fotovoltaických panelů z Číny. Podle společností mají tato opatření negativní vliv na další rozvoj fotovoltaiky v Evropě.

Celkem 403 společností z různých průmyslových odvětví, jež se podílí na dodavatelském řetězci solárního sektoru, žádá Evropskou komisi o zrušení minimálních dovozních cen, antidumpingových cel či jiných obchodních opatření proti levným čínským panelům. Strategie, která byla navřena k pomoci několika málo společnostem, podle nich selhala a nyní pouze poškozuje ostatní napříč celou unií.

„Pokud to Evropa myslí s vedoucí rolí v obnovitelných zdrojích vážně, poté musí být solárnímu sektoru umožněno opět růst a Evropská komise toto může podpořit jedním jednoduchým krokem – zrušením těchto obchodních opatření.“

Sebastian Berry, ředitel pro vnější záležitosti u společnosti Solarcentury

Podle signatářů dopisu přispívají opatření k navýšení cen fotovoltaických elektráren, což má negativní dopad na objem investic, počet pracovních míst v sektoru a celkově zpomaluje rozvoj fotovoltaiky v Evropě. Dražší panely mohou navýšit cenu fotovoltaických instalací o výkonu 10 MW a více až o stovky tisíc eur, v případě domácích instalací pak zhruba o tisíc eur.

„Navzdory globálnímu růstu v solární energetice Evropa dnes drží znepokojivě malý a stále se zmenšující podíl na trhu. V době, kdy evropský solární trh upadá, sektor potřebuje opatření, která podpoří poptávku a ne tato obchodní opatření, která zvyšují ceny našim zákazníkům, spotřebitelům a plátcům účtů za energie,“ uvádí se v dopise.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Hampl: Extra daní pro ČEZ a banky to začne. Pak vláda zdaní i lidi
29. červen 2022, 06:12
Zestátnění ČEZ? Samotný právní statut jedné firmy ceny elektřiny výrazně neovlivní, míní analytik Gavor
28. červen 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se