Domů
Evropská Unie
Evropští lídři odmítají přechod na rubly při platbách za ruský zemní plyn
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Evropští lídři odmítají přechod na rubly při platbách za ruský zemní plyn

Evropská Unie
29 komentářů
24. březen 2022, 21:37
ČTK

Měna, kterou zákazníci platí za ruský zemní plyn, je stanovená smlouvami, upozornil dnes v Bruselu před začátkem summitu EU německý kancléř Olaf Scholz. Reagoval tak na středeční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina, podle nějž Rusko v platbách za plyn určený pro Evropu už nebude přijímat eura ani dolary, nýbrž pouze rubly. Odmítavě se k Putinovu požadavku staví i představitelé Itálie, Belgie či Slovinska.

„Všude existují fixní kontrakty, jejichž součástí je měna, kterou se za dodávky platí (…) Ve většině případů jsou to eura nebo dolary,“ citovala Scholze agentura Reuters.

Kancléř také sdělil, že Německo začne nejspíše ještě letos stavět dva terminály pro zkapalněný zemní plyn (LNG).

Podle Scholze nebyl zákaz dovozu ruských energetických surovin záměrně součástí sankcí, které Evropská unie dosud uvalila na Rusko v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Unijní lídři jsou před dnešním summitem Evropské unie v této otázce rozděleni. Zatímco Polsko a pobaltské státy se kloní k vyhlášení embarga na import ruského plynu a ropy, další země v čele s Německem to odmítají s tím, že opatření by poškodilo evropské ekonomiky.

Moskva plyn hodlá dodávat i nadále podle plánu a změny se v případě „nikoliv přátelských států“ dotknou pouze měny pro účely zúčtování plateb, uvedl ve středu ruský prezident. Téměř všechny kontrakty na nákup ruského plynu do Evropy jsou ale vedeny v eurech nebo dolarech, upozornila agentura Reuters. Německý ministr hospodářství Robert Habeck ve středu uvedl, že ruský požadavek představuje porušení smlouvy.

Stejný názor dnes při příchodu na summit EU v Bruselu vyjádřil také italský premiér Mario Draghi. Belgický premiér Alexander De Croo upozornil, že pokud by se měla změnit měna pro platby, musela by se znovu vyjednat i cena. Platby v ruské měně jednoznačně odmítl i slovinský premiér Janez Janša, podle nějž „nikdo v rublech platit nebude“.

Rusko se podílí dodávkami plynu do EU ze 40 procent. Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila již tak vysoké ceny energií na rekordní hodnoty a přiměla EU, aby se zavázala snížit závislost na ruských fosilních palivech zvýšením dovozu z jiných zemí a rychlým rozšířením obnovitelných zdrojů energie.

Z návrhu závěrů summitu plyne, že státy unie budou „spolupracovat na společném nákupu plynu, LNG a vodíku“ před příští zimou a že budou koordinovat opatření k naplnění plynových zásobníků. Tyto kroky mají za cíl vytvořit zásoby plynu před příští topnou sezónou. Evropská komise uvedla, že je připravena vést jednání o společných nákupech plynu podle podobného modelu, jakým blok nakupoval vakcíny proti covidu-19.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(29)
Ivan Novák
24. březen 2022, 22:10

Očekávám, že ve výsledku budou dva seznamy, jeden řízený rublový pro slabší kusy, druhý, pro perspektivní partnery, na skutečné tržní peníze. To by v tom byl čert, aby se ten Západ nerozdrolil.

Maly Jarda
25. březen 2022, 02:11

Evropa odmítá nakupovat ruský plyn za tržní cenu? Na čí pokyn asi tak

.. čistě náhodou předražený americký plyn už je připraven na svoji cestu do Evropy

Petr Whatever
25. březen 2022, 10:03

Už Lenin říkal, že "západ - Kapitalisti sami nám prodají provaz, na kterém je my pověsíme.“ .

A vy sice nejste kapitalista, ale přesně tenhle případ.

Maly Jarda
25. březen 2022, 12:27

Nikdo Evropu nenutil být čím dál závislejší na plynu (ať už ruském nebo americkém) .. tedy mimo američany placených všlijakých Zelených stran a Greenpeaců

.. Evropa si mohla postavit 90 bezemisních jaderných elektráren jako USA a být vysmátá na dalších 50 let, ale lidé s vaším způsobem myšlení rozhodli jinak

Petr Whatever
25. březen 2022, 13:55

Situace je jaká je.

Naštěstí nestavíme JE s RossAtomem, protože to bychom mohli začít znovu. Teď nám stačí jenom nenakupovat ruský plyn. Ostatně Drábová se před časem nechala slyšet, že když chce ČEZ něco upravit na existující elektrárně, musí někdo naklusat pěkně do Moskvy. Otázka, za jak dlouho tohle bude problém u existujících JE.

Maly Jarda
25. březen 2022, 14:38

Situace je především taková že americké a britské ropné společnosti si u západních politiků prolobbovaly nejen nekonečné války o ropu na blízkém východě ale i démonizování jaderné energie

.. západní "inteligentní a vzdělaná" společnost má tak vymyté mozky že např přes 50 procent Španělů věří že jaderné elektrárny produkují víc emisí CO2 než uhelné.

Petr Whatever
25. březen 2022, 15:44

Zaprvé tvrzení o prolobování válek nemá smysl ani komentovat.

Zadruhé jste se nějak vzdálil od tvrzení, že nakupujeme předražený americký plyn na něčí pokyn, což jsem komentoval.

Dále v této hospodské debatě nepokračuju.

Mirek
25. březen 2022, 16:05

Buďme rádi, že máme ruské reaktory VVER 440 v Dukovanech a VVER 1000 v Temelíně. O ruské reaktory je ve světě velký zájem. Ne každý stát je podřízen USA.

Moje kolegyně z jaderné fakulty Dana Drábová byla a je úřednice a je čím dál víc politička. Nikdy sama v jaderné energetice aktivně nepracovala. Ale rád ji poslouchám, mluví rozšafně a vtipně. S mnoha jejím názory souhlasím, s jinými nesouhlasím. Teď je "in" být proti Rusku nehledě na nějakou Ukrajinu. Skutečných odborníků se nikdo na nic neptá, natož, aby mohli prezentovat své názopry v mass médiích.

Kde se ve světě staví západní reaktory? Kanadský Westinghouse bude rád, když dostaví své první a poslední dva velké reaktory AP1000 v USA ve Vogtle a francuzské EPR nejsou na tom o moc lépe - také mají obrovská zpoždění a náklady byly několikanásobné překročeny. A o jihokorejské APR 1400 také nikdo nestojí (výjimka jsou SAE, tam ale na dostavbu, provoz a bezpečnost dohlíží francouzská EdF).

hellokitty
25. březen 2022, 18:16

jj a tie jadrove elektrarne by dodavali plyn do vsetkych tych plynovych kotlov po republike, chytre riesenie hodne maleho jardy

nikdo
25. březen 2022, 21:44

Když bude dost cenově dostupné elektrické energie tak nebude tak velká potřeba plynu neb elektřinou se dá také topit. Jaderný reaktor umí vyrábět i teplo a může vytápět přilehlé okolí.

hellokitty
27. březen 2022, 08:57

a vy mi zaplatite novy elektrokotel a doplatite mi stratenu investiciu za plynovy kotel? mam relativne novy kondenzacny kotel na plyn ktory stal 78000, poslete mi na ucet naspat aspon polovicu za stratovu investiciu? to budete moc hodny, dakujem

Pavel
26. březen 2022, 03:58

Je zajímavé, že ten "předražený" americký plyn snižuje cenu toho "levného" rusáckého.

Emil
25. březen 2022, 06:17

Nevidím důvod proč požadavku nevyhovět, pokud si druhá strana přeje platit částky uvedené ve smlouvách raději v rublech než v dolarech nebo eurech, přijde mi to jako výhodná akční nabídka. :-)

Dalibor
25. březen 2022, 07:02

Pokud chcete Ruble, tak musite do Ruska něco vyvezt. Jenze pokud je totalni blokada Ruska, tak kde je seberete? Navic jak pujde čas, tak bude patrne Rubl posilovat. Zsjimavejsi bude z ceho budou platit dluhy, pokud nebudou mit Dolary a Eura?

Emil
25. březen 2022, 07:12

Na vývoz dolarů ani eur zatím žádná blokáda není, nic jiného vyvážet netřeba. Nebál bych se toho že rubl posílí až tak, že by výměna v kurzu 1:1 přestala být výhodná. :-)

Emil
25. březen 2022, 07:19

Myslel jsem tedy výměnu v těch obchodních smlouvách, abych nebyl špatně pochopen...

De Carbon
25. březen 2022, 10:10

Dejme tomu, ze smlouva zni na 10 USD za nejakou objemovou jednotku. Kdyz to chteji v rublech, tak dostanou 10 rublu misto 10 USD a je to.

Tak nejak se to musi vnimat.

Mirek
25. březen 2022, 09:59

Souhlas.

Potíž by asi byla s existujícími smlouvami, když jsou denominované v dolarech, euro nebo librách. Ale podle nových smluv by odběratelé měli přijmout podmínku, že budou platit v rublech, nebo prostě odběr ruského plynu odmítnout. Je přece lepší koupit si výhodně mnohem dražší zkapalněný americký plyn. :-) :-)

De Carbon
25. březen 2022, 10:13

Ten rusky plyn je jen zdanlive laciny. Je to stejne vyhodne jako v kazde pohadce kdyz se upisete certovi vlastni krvi. V konecnem efektu je ten rusky plyn nejdrazsi ze vsech moznosti.

Mirek
25. březen 2022, 16:12

Tuhle úvahu nechápu. Je to asi moji zaostalostí. Jednak nemluvím o cenách a jednak jsou ruské ceny velmi konkurenceschopné. A po dokončení NS2 by byly ceny ještě výhodnější. Ale když se nějaký stát staví do role nepřítele Ruska, tak se nesmí divit. Odběr ruského plynu snad není povinný, nebo ano?

Petr Whatever
25. březen 2022, 16:35

Opět totéž. Jako s Leninem a prodejem toho provazu, na kterém nás oběsí. V tomto případě teda vraždí Ukrajince, nám jen vyhrožuje atomovkama a platí celkem úspěšně dezinformační scénu.

To je pravá cena ruského plynu.

hlpb
25. březen 2022, 10:25

Emile, to nikoho nepřekvapuje, že zrovna ty nechápeš proč EU nechce a nebude platit v rublech. Cílem sankcí je totální destrukce ruské ekonomiky. A jeden z hlavních cílů je zničení ruského rublu = nezadržitelný propad rublu = brutální hyperinflace v rusistánu = veškerý dovoz se rusistánu neskutečně prodraží = chudoba = nepokoje. Při platbách v rublech by byl efekt opačný posílení rublu a navíc vzhledem k nestabilitě kurzu, obrovské kurzovní ztráty pro EU ve prospěch ruska.

Emil
25. březen 2022, 10:48

Bláho, spíš nikoho nepřekvapuje, že to byla ironie, kterou jste nepochopil. Samozřejmě že ve skutečnosti Rusko nepřistoupí na to, že místo aby dostávalo např. 100 € za MWh plynu, dostane 100 rublů. Předpokládal jsem že to každému dojde, ale pravda zapomněl jsem na vás...

Ivan Novák
25. březen 2022, 10:31

Protinávrh: platit za ruský plyn ukrajinskými hřivnami :-?. Utečenci jich mají dost a teď jsou jim k ničemu. Zúčtovací jednotka ad hoc arbitrární hodnoty jedna jako druhá.

Rejpal
25. březen 2022, 19:49

Evropští lídři odmítají přechod na rubly no po tom co udělali Rusku mohou být rádi , že vůbec něco dostanou, ono ukradnout 300 mld EUR a UDS z Ruských devizových rezerv a pak chtít něco kupovat Ruska za dolary nebo EURA to snad ani nemyslí vážně. Oni si pořád myslí, že je Rusko bude poslouchat , protože oni jsou ti vyvolení.

Petr Whatever
25. březen 2022, 20:56

Zatím to bylo jen zmražené. RuSSáci o to přijdou, teprv až budou platit reparace.

Rejpal
26. březen 2022, 01:31

Já bych se spíše zamyslel nad tím, kdo bude platit obří ukrajinský dluh, Ukrajina přestane právně existovat a tím se její dluhy stanou nevymahatelné , rakže to zaplatí ti co té zemi půjčovali peníze na zbrojení což byly především západní země přes MMF a různé jiné nastrčené instituce....

Petr Whatever
26. březen 2022, 06:05

No, pokud Ukrajinu vaše armáda opravdu obsadí, i když to právě nevypadá, tak se dají ty rezervy použít třeba na to.

Taky třeba na reparace po Vrběticích.

Zdeves Pavel
26. březen 2022, 11:13

Situace je celkem jasná. Západní odběratel a jeho banka sami musí dodat valutu za plyn do banky v Moskvě a ne ji blokovat jako aktivum v západní bance. Za ně obdrží dle vhodného kurzu ruble v té samé bance a kterými zaplatí plyn. Ruble vlastně neopustí banku. Valuta ale může být tak použita k nákupu věci od jiných zemí. No a natištěná eura a dolary se pak mění na inflační protože po nich již není taková potřeba. Vzniká plynorubl k petrodolaru.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se