Domů
Evropská Unie
Gazprom se odvolal proti miliardové pokutě za projekt Nord Stream 2

Gazprom se odvolal proti miliardové pokutě za projekt Nord Stream 2

Ruský plynárenský gigant Gazprom se odvolal proti pokutě ve výši 6,5 mld. €, kterou firmě uložil polský antimonopolní úřad, informuje o tom server Reuters. Pokuta byla vyměřena i dalším evropským společnostem zapojeným do projektu.

Gazprom oznámil, že minulý týden podal odvolání u polského soudu ohledně pokuty, kterou mu vystavilo Polsko za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho souhlasu.

Pokutu ve výši 28 mld. Zlotých (6,5 mld. €) udělil polský antimonopolní úřad šesti firmám, které jsou zapojené do projektu. Jedná se o Gazprom, francouzskou Engie, rakouskou OMV, britsko-holandskou Shell, německý Uniper a Wintershall. Kromě Gazpromu podaly odvolání taktéž Uniper a OMV. Další partneři o tomto kroku stále uvažují.

„Nemůžeme komentovat rozhodnutí polského antimonopolního úřadu ohledně akcionářů a finančních investorů v projektu Nord Stream 2. Cílem Nord Stream 2 je posílení bezpečnosti zásobování plynu celého trhu EU, což má přispět k vytvoření likvidnějšího, propojenějšího a konkurenceschopnějšího trhu s plynem v Evropě,“ uvádí mluvčí Nord Stream 2.

Jak uvádí Katja Yafimavová z oxfordského ústavu pro energetiku, reálně se neočekává, že některý z účastníků by tuto pokutu reálně zaplatil (jedná se o pokutu ve výši téměř 70% odhadovaných nákladů na výstavbu plynovodu). Ovšem jedná se o další překážku, kterou budou muset investoři vyřešit.

Důležitější je ovšem v tuto chvíli postoj Německa a zda se rozhodne pro uvalení sankcí jako reakce na kauzu otráveného ruského politika Navalného. Kancléřka Merkelová sice čelí nátlaku i v rámci vlastní strany, nicméně žádné sankce zatím proti Rusku a tedy ani proti projektu Nord Stream 2 uvaleny nebyly a předpokládá se, že vzhledem k energetickým zájmům Německa ani uvaleny nebudou.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Omega
10. listopad 2020, 11:18

Tak nevím, neměl by náš antimonopolní úřad taky na někoho v cizí zemi nasadit pořádnou pokutu. Přece jenom v rozpočtu díra, takhle by se dala zalátat. A vybrat si může každou zemi .

PetrV
10. listopad 2020, 20:09

Poláci vymírají, mladí utekli a staří prudiví páprdové si chtěj vystlat rakev natištěnými papírky....

Ivan Novák
11. listopad 2020, 16:38

Akademik Čerský je od konce října zase v Mukranu, zajímavé...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se