Gazprom se odvolal proti miliardové pokutě za projekt Nord Stream 2

DomůEvropská UnieGazprom se odvolal proti miliardové pokutě za projekt Nord Stream 2

Ruský plynárenský gigant Gazprom se odvolal proti pokutě ve výši 6,5 mld. €, kterou firmě uložil polský antimonopolní úřad, informuje o tom server Reuters. Pokuta byla vyměřena i dalším evropským společnostem zapojeným do projektu.

Gazprom oznámil, že minulý týden podal odvolání u polského soudu ohledně pokuty, kterou mu vystavilo Polsko za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho souhlasu.

Pokutu ve výši 28 mld. Zlotých (6,5 mld. €) udělil polský antimonopolní úřad šesti firmám, které jsou zapojené do projektu. Jedná se o Gazprom, francouzskou Engie, rakouskou OMV, britsko-holandskou Shell, německý Uniper a Wintershall. Kromě Gazpromu podaly odvolání taktéž Uniper a OMV. Další partneři o tomto kroku stále uvažují.

„Nemůžeme komentovat rozhodnutí polského antimonopolního úřadu ohledně akcionářů a finančních investorů v projektu Nord Stream 2. Cílem Nord Stream 2 je posílení bezpečnosti zásobování plynu celého trhu EU, což má přispět k vytvoření likvidnějšího, propojenějšího a konkurenceschopnějšího trhu s plynem v Evropě,“ uvádí mluvčí Nord Stream 2.

Jak uvádí Katja Yafimavová z oxfordského ústavu pro energetiku, reálně se neočekává, že některý z účastníků by tuto pokutu reálně zaplatil (jedná se o pokutu ve výši téměř 70% odhadovaných nákladů na výstavbu plynovodu). Ovšem jedná se o další překážku, kterou budou muset investoři vyřešit.

Důležitější je ovšem v tuto chvíli postoj Německa a zda se rozhodne pro uvalení sankcí jako reakce na kauzu otráveného ruského politika Navalného. Kancléřka Merkelová sice čelí nátlaku i v rámci vlastní strany, nicméně žádné sankce zatím proti Rusku a tedy ani proti projektu Nord Stream 2 uvaleny nebyly a předpokládá se, že vzhledem k energetickým zájmům Německa ani uvaleny nebudou.