Domů
Evropská Unie
Juncker chce vyjednávat s Ruskem o Nord Stream 2

Juncker chce vyjednávat s Ruskem o Nord Stream 2

Evropská komise minulý čtvrtek uvedla, že navzdory nejednotnosti mezi jednotlivými členskými státy bude hledat podporu pro projednání svých námitek s Ruskem ohledně jeho plánů na výstavbu nového plynovodu Nord Stream 2.

Brusel s podporou některých států dlouhodobě nesouhlasí s výstavbou plynovodu v Baltském moři do Německa a obává se, že tento projekt zvýší závislost regionu na ruském plynu a sníží příjmy Ukrajiny, jejíž ekonomika se do značné miry opírá o příjmy z přepravy plynu do Evropy. Brusel proto chce najít podporu mezi členskou 28 a vyjednávat s Moskvou.

Německo, které je největší evropskou ekonomikou a místem, kde má plynovod s přepravní kapacitou 55 mld. kubíků ročně končit, se domnívá, že Brusel by se do záležitosti neměl zapojovat. Poté, co se některé země proti výstavbě potrubí ohradily, president Evropské komise Jean-Claude Juncker přiznal, že situace rozděluje členské státy.

“Nemyslím si, že budeme mít v následujících měsících na věc jednomyslný názor, ale Komise si stále myslí, že by bylo užitečné, aby jí byl přidělen vyjednávací mandát.”

Jean-Caude Juncker

Východoevropské a baltské státy se obávají, že projekt posílí vliv Ruska, zatímco Německo a další země, kam má plyn mířit, vidí v projektu ekonomické cíle. Severské národy se obávají snížení bezpečnosti, protože potrubí bude ležet v Baltském moři, kde Rusko poslední dobou posiluje svou vojenskou přítomnost.

Dle výpovědi dvou diplomatů německá kancléřka Merklová, která si myslí, že není potřeba, aby Komise dostala samostatný mandát pro vyjednávání o projektu s Ruskem, sdělila ostatním představitelům dotčených zemí, že chápe jejich politické obavy, ale požádala je, aby “nevířili zákonné vody”.

Také rakouský kancléř Kern, jehož země má stejně jako Německo společnosti zapojené do projektu, měl prohlásit, že opozice vůči plynovodu by neměla být založena na kritickém postoji ke Kremlu. Mezi největšími společnostmi zapojenými do projektu jsou německé Uniper a Wintershall, rakouská OMV, anglicko-nizozemská Shell a francouzská Engie. Společně mají vybudovat potrubí o délce 1225 km pro dopravu ruského plynu do EU.

Komentáře

(1)

Milan Pavelka

10. květen 2019, 01:01

Juncker by neměl do toho vrtat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.