Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že by se EU měla soustředit na své klimatické cíle pro 2030, které jsou nyní aktuální a naléhavé, nikoliv na navrhované cíle pro rok 2050. Tento výrok pronesl v souvislosti s probíhající debatou kolem cílů pro rok 2050, kdy se hovoří o možnosti zpřísnit cíle na dosažení nulových emisí.

V minulém týdnu proběhl v Sibiu v Rumunsku neformální summit představitelů členských států EU v rámci rumunského předsednictví. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se na konci summitu vyjadřoval k boji proti změně klimatu. Nechal se slyšet, že četl dopis, který osm členských zemí sepsalo k vyjádření podpory pro nastavení cíle nulových emisí do roku 2050. Juncker ovšem zdůraznil, že cíle pro rok 2030 zůstávají prioritou.

„Souhlasím s vložením nového cíle do současného rámce, ale musím říct, že nejdříve musíme splnit cíl pro rok 2030. Soustřeďme se na okamžité a naléhavé aktivity.“
Jean-Claude Juncker

Současného cíle do roku 2030, dosažení snížení emisí o 40 % oproti úrovni z roku 1990, by podle analýzy Komise mělo být dosaženo snadno. Podle dat Komise zveřejněných v loňském roce by dle současného vývoje mělo být dosaženo snížení emisí o 45 %. Zároveň ale některé členské země své závazky neplní.

Ambicióznější cíle by měly být nastaveny před jednáním OSN v září

V listopadu 2018 Evropská komise předložila návrh klimatického plánu do roku 2050. Nejambicióznější scénář v tomto dokumentu je dosažení nulových emisí. Tento scénář je silně prosazován Francií, Nizozemskem, Dánskem, Švédskem, Španělském, Belgií, Lucemburskem a Portugalskem. Ve výše zmiňovaném dopise tyto země vyzývají EU, aby přijala přísnější cíle i pro rok 2030.

Německo dopis nepodepsalo, ale kancléřka Angela Merkelová novinářům na summitu řekla, že intenzivnější boj proti změně klimatu podporuje i přesto, že Německo prozatím není připravené zavázat se k cíli nulových emisí. Země kupříkladu podporuje návrh věnovat 25 % rozpočtu EU na boj proti změně klimatu.

„Řekla jsem, že otevřeně podporuji zpřísnění našich cílů.“
Angela Merkelová

Členové OSN se v září 2019 sejdou v New Yorku, kde představí konkrétní a realistické návrhy vylepšující jejich národní klimatické plány (Nationally Determined Contributions) k dosažení cílů Pařížské klimatické dohody. Podporovatelé ambicióznějších klimatických cílů v EU chtějí tyto cíle přijmout ještě před plánovaným jednáním OSN.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *