Domů
Teplárenství
MŽP vyjednalo další prostředky na kotlíkové dotace, druhé kolo již v 1Q 2017

MŽP vyjednalo další prostředky na kotlíkové dotace, druhé kolo již v 1Q 2017

Ministerstvu životního protředí (MŽP) se podařilo u Evropské komise vyjednat navýšení třímiliardové alokace 1. výzvy kotlíkových dotací o 10 %. Tyto prostředky musí být dle domluvy s EK použity pouze na zdroje využívající obnovitelné zdroje energie. MŽP zároveň dodalo, že by druhé kolo kotlíkových dotací, ve kterém se budou opět rozdělovat 3 miliardy Kč, vyhlásilo již v prvním čtvrtletí příští roku.

MŽP získalo pro kraje dalších 300 milionů korun na výměnu neekologických zdrojů tepla v domácnostech v rámci 1. výzvy kotlíkových dotací. Finanční prostředky mají směřovat domácnostem, na které v první vlně nezbudou peníze. EK zároveň stanovila podmínku, aby tyto prostředky směřovaly pouze na zdroje využívající OZE, tedy na tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu.

„První výzvy tzv. kotlíkové revoluce má většina krajů úspěšně za sebou. Zájem domácností byl po celé zemi tak obrovský, že původní rozdělovaná třímiliardová částka je v některých krajích bezezbytku vyčerpána, a jsou i kraje, kde počet žádostí výrazně překročil původně vymezené prostředky pro první vlnu kotlíkových dotací. Proto jsme již na jaře jednali o dalším uvolnění peněz s Evropskou komisí, což se nám povedlo a díky tomu teď můžeme do krajů ještě letos poslat téměř 300 milionů korun,“řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle MŽP trvala EK nejdříve na vyčerpání prostředků 1. výzvy, vyhodnocení ekologických efektů a teprve poté by bylo možné uvolnit další 3 mld. Kč z fondů EU ve druhé vlně kotlíkových dotací. Díky velkému zájmu o výměnu starých kotlů však z podmínky ustoupila a schválila navýšení o 10 % do konce roku 2016.

Další výzva již v prvním čtvrtletí 2017

MŽP dodalo, že v současné době připravuje se Státním fondem životního prostředí ČR další kolo koltíkových dotací, ve kterém se budou opět rozdělovat 3 miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů za nové a dále na tzv. mikroenergetická opatření (izolaci oken, zateplení stropu, nebo střechy, či půdy).

Nejprve je však nutné, aby kraje vyčerpaly a zadministrovaly prostředky určené pro 1. výzvu a aby proběhlo její vyhodnocení, které bvychází ze zmíněného požadavku EK.

„Víme, že zájem domácností o kotlíkové dotace je obrovský, vše teď závisí zejména na krajích, jak rychle budou žádosti vyřizovat. Druhé kolo kotlíkových dotací bychom totiž rádi vyhlásili již v prvním čtvrtletí příštího roku, tedy o půl roku dříve, než bylo původně plánováno,“ dodal náměstek pro fondy EU Jan Kříž.

Podle MŽP bylo v první třímilardové výzvě zatím schváleno 21 054 žádostí v celkovém objemu 2,3 mld. Kč, z čehož bylo již proplaceno 719 žádostí za celkem 88,5 mil. Kč. Největší zájem je o kombinované kotle určené ke spalování uhlí a biomasy. Zhruba 40 % žádostí míří na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Právě na tyto zdroje je určeno i doplňkových 300 milionů Kč.

Celkově by v rámci kotlíkových dotací mělo být do roku 2020 použito 9 miliard korun z fondů EU, díky kterým má být postupně vyměněno až 100 000 starých neekologických kotlů.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.