Domů
Evropská Unie
Nord Stream 2 není projektem společného zájmu, tvrdí eurokomisařka
Nord Stream

Nord Stream 2 není projektem společného zájmu, tvrdí eurokomisařka

Podle eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové nelze považovat rozšíření plynovodu Nord Stream za projekt společného zájmu. Projekt Nord Stream 2, který má zdvojnásobit přepravní kapacitu pro export ruského plynu do Německa přes Baltské moře, se navíc nezamlouvá řadě členských zemí EU.

Celý projekt podle komisařky Vestagerové vyvolává řadu právních otázek, které jsou stále zkoumány a dodala, že podle prezidenta Evropské komise Jean-Claude Junckera by Komise měla preferovat projekty, které spíše sjednocují, než způsobují rozpory.

„Co se týče právní stránky věci, je už zcela jasné, že komise nepovažuje projekt Nord Stream 2 za projekt společného zájmu,“ uvedla v pondělí komisařka Vestagerová.

Vestagerová dále připomenula pohled Evropské komise na projekt, který podle ní není v souladu se snahami EU o reformu energetického trhu a snížení závislosti na ruském plynu. Komise nicméně prozatím nezaujala jasné stanovisko ohledně možných rozporů projektu s evropským právem, na které upozorňují některé z vlád z členských států.

„Existuje právní přístup a tržní přístup. A mí kolegové Šefčovič a Cañete, kteří mají tuto záležitost na starost, dali jasně najevo, že nevidí žádnou potřebu pro novou infrastrukturu v rozsahu Nord Stream 2,“ dodává Vestagerová.

Nejistá budoucnost projektu

Již v listopadu 2015 vyjádřilo jisté výhrady k projektu 10 zemí, které poukazovaly na to, že rozšíření plynovodu Nord Stream je proti zájmům Evropské unie a ohrožuje stabilitu Ukrajiny.

V reakci na tlak ze strany polského antimonopolního úřadu navíc loni v létě odstoupily z původního konsorcia, jež bylo založeno za účelem rozšíření plynovodu, západoevropské společnosti, Engie, OMV, Shell, Uniper a Wintershall. Na podzim loňského roku se dále objevily zprávy, že ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu.

Gazprom však s výstavbou plynovodu stále počítá a na začátku února představenstvo společnosti oficiálně schválilo nákup zbývajícího 50% podílu konsorcia Nord Stream 2 AG, které bude stát za realizací projektu.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se