Domů
Evropská Unie
Polským Sejmem prošel zákon, který výrazně limituje větrné elektrárny
Větrné elektrárny v polsku nemohou být v blízkosti obydlí
Zdroj: Flickr Don Grahamhttps://www.flickr.com/photos/23155134@N06/13901366435/

Polským Sejmem prošel zákon, který výrazně limituje větrné elektrárny

Polský Sejm minulý týden schválil kontroverzní zákon, který výrazně omezí výstavbu větrných elektráren a navíc zavádí zvýšené daně a povinné audity pro provozovatele větrných turbín. Na nový zákon doplatí i ČEZ, který v Polsku připravuje několik projektů větrných elektráren.

Polský zákon, který byl již ve fázi návrhu výrazně kritizován, byl v minulém týdnu schválen v polském Sejmu. Polská legislativa tak reflektuje stížnosti obcí na hluk z větrných elektráren a zavádí obdobnou regulaci výstavby větrníků, jakou zavedlo německé Bavorsko.

Regulace výstavby větrných elektráren spočívá především v určení minimální vzdálenosti od nejbližších obydlí, která je stanovena na desetinásobek výšky větrné elektrárny. Okruh kolem obydlí tak bude mít poloměr cca 1,5-2 km, kde nebude možné větrné elektrárny postavit.

„Výsledkem bude, že větrné elektrárny zmizí z polské krajiny.“
Wojciech Cetnarski, ředitel Polského svazu pro větrnou energetiku

V důsledku dojde k podstatnému omezení míst, ve kterých je možné elektrárnu postavit stejným způsobem, jako k tomu došlo v Bavorsku. Zde byly například ve třetím čtvrtletí roku 2015 postaveny pouze 4 větrné elektrárny. Dříve přitom bylo Polsko označováno za velice persketivní trh pro větrné elektrárny.

Větrná elektrárna
Ilustrační fotografie

Mimo to zákon zavádí zvýšené daně z nemovitosti a pravidelné audity, které zvyšují náklady na provoz.

„Kvůli panice kolem obnovitelných zdrojů energie se nám snižuje růst HDP.“
Krzysztof Tchorzewski, polský ministr pro energetiku s odkazem na podporu OZE

Zástupci Polské vládnoucí strany PiS uvádí, že bylo potřeba reformovat regulaci tohoto odvětví energetiky a zároveň vyjít vstříc stížnostem občanů kvůli hluku, který větrníky způsobují.

Nový zákon musí před nabytí účinnosti schválit polský Senát a podepsat prezident.

Nový zákon zmaří ČEZu polské investice

Nový zákon se dotkne i společnosti ČEZ, která v Polsku pracuje na nových projektech větrných elektráren. Již dříve společnost uvedla, že pokud dojde k přijetí zákona, bude muset snížit hodnotu polských aktiv.

Podle agentury Reuters není vyloučeno ani to, že by Skupina ČEZ po polské vládě požadovala kompenzaci za zmařené investice.

ČEZ v Polsku momentálně připravuje 15 větrných elektráren a u prvních z nich by měl mít povolení již do konce roku.

Polsko má v současné době podíl OZE na spotřebě energie cca 12 %, přičemž do roku 2020 má od Evropské unie předepsaný cíl ve výši 15 %.

Polská strana Právo a spravedlnost tvrdí, že současná legislativa neohrozí dosažení těchto cílů.

Zdroj úvodního obrázku: Zdroj: Flickr Don Graham

//

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
30. květen 2016, 18:39

Ten zákon, obdobný Bavorsku, je v naprostém pořádku. Proč by měli občané trpět jak si cizí firmy arogantním způsobem vybírají dotace Polských občanů a přitom jim znepříjemňují život. Ještě by Poláci měli k tomu zákonu přidat, že polovina zisku z větrné elektrárny jde do pokladny obce na jejímž území stojí.

Jinak budou Poláci opakovat naše chyby s FV z let 2009-10 a většina zisků z dotací, placených Poláky, půjde do ciziny. Jinak je pochopitelné, že se to potrefeným husám nelíbí....

Jiří Sigmund
16. leden 2018, 12:44

Plně souhlasím s výše uvedeným komentářem.Zřejmě si jen málo zastánců tzv. "zelené energie" uvědomuje,jak větrné elektrárny,včetně fotovoltaických,hyzdí krajinu a znepříjemňují život obyvatelům,žijících v jejich blízkosti.Ekonomický přínos je velmi diskutabilní,ekologický rovněž.Jedinou cestou jak zajistit dostatek elektrické energie do budoucna je se soustředit na vývoj nové generace jaderné energetiky a zvládnutí jaderné fůze.Jiné cesty do budoucna není...

Vladimír Šťastný
21. leden 2018, 06:48

Přesně tak, takový zákon by byl potřebný i u nás. V současné době zde neplatí žádný limit, pouze vágní doporučení výrobce, které investor nemusí respektovat. Pokud na to nepamatuje Územní plán té které obce a nestanovuje dostatečný odstup od obydlí, investor vám to může klidně postavit za barák a vynemáte jak se bránit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se