Polským Sejmem prošel zákon, který výrazně limituje větrné elektrárny

DomůEvropská UniePolským Sejmem prošel zákon, který výrazně limituje větrné elektrárny

Polský Sejm minulý týden schválil kontroverzní zákon, který výrazně omezí výstavbu větrných elektráren a navíc zavádí zvýšené daně a povinné audity pro provozovatele větrných turbín. Na nový zákon doplatí i ČEZ, který v Polsku připravuje několik projektů větrných elektráren.

Polský zákon, který byl již ve fázi návrhu výrazně kritizován, byl v minulém týdnu schválen v polském Sejmu. Polská legislativa tak reflektuje stížnosti obcí na hluk z větrných elektráren a zavádí obdobnou regulaci výstavby větrníků, jakou zavedlo německé Bavorsko.

Regulace výstavby větrných elektráren spočívá především v určení minimální vzdálenosti od nejbližších obydlí, která je stanovena na desetinásobek výšky větrné elektrárny. Okruh kolem obydlí tak bude mít poloměr cca 1,5-2 km, kde nebude možné větrné elektrárny postavit.

„Výsledkem bude, že větrné elektrárny zmizí z polské krajiny.“
Wojciech Cetnarski, ředitel Polského svazu pro větrnou energetiku

V důsledku dojde k podstatnému omezení míst, ve kterých je možné elektrárnu postavit stejným způsobem, jako k tomu došlo v Bavorsku. Zde byly například ve třetím čtvrtletí roku 2015 postaveny pouze 4 větrné elektrárny. Dříve přitom bylo Polsko označováno za velice persketivní trh pro větrné elektrárny.

Ilustrační fotografie

Mimo to zákon zavádí zvýšené daně z nemovitosti a pravidelné audity, které zvyšují náklady na provoz.

„Kvůli panice kolem obnovitelných zdrojů energie se nám snižuje růst HDP.“
Krzysztof Tchorzewski, polský ministr pro energetiku s odkazem na podporu OZE

Zástupci Polské vládnoucí strany PiS uvádí, že bylo potřeba reformovat regulaci tohoto odvětví energetiky a zároveň vyjít vstříc stížnostem občanů kvůli hluku, který větrníky způsobují.

Nový zákon musí před nabytí účinnosti schválit polský Senát a podepsat prezident.

Nový zákon zmaří ČEZu polské investice

Nový zákon se dotkne i společnosti ČEZ, která v Polsku pracuje na nových projektech větrných elektráren. Již dříve společnost uvedla, že pokud dojde k přijetí zákona, bude muset snížit hodnotu polských aktiv.

Podle agentury Reuters není vyloučeno ani to, že by Skupina ČEZ po polské vládě požadovala kompenzaci za zmařené investice.

ČEZ v Polsku momentálně připravuje 15 větrných elektráren a u prvních z nich by měl mít povolení již do konce roku.

Polsko má v současné době podíl OZE na spotřebě energie cca 12 %, přičemž do roku 2020 má od Evropské unie předepsaný cíl ve výši 15 %.

Polská strana Právo a spravedlnost tvrdí, že současná legislativa neohrozí dosažení těchto cílů.

Zdroj úvodního obrázku: Zdroj: Flickr Don Graham

//