Polský Sejm minulý týden schválil kontroverzní zákon, který výrazně omezí výstavbu větrných elektráren a navíc zavádí zvýšené daně a povinné audity pro provozovatele větrných turbín. Na nový zákon doplatí i ČEZ, který v Polsku připravuje několik projektů větrných elektráren.

Polský zákon, který byl již ve fázi návrhu výrazně kritizován, byl v minulém týdnu schválen v polském Sejmu. Polská legislativa tak reflektuje stížnosti obcí na hluk z větrných elektráren a zavádí obdobnou regulaci výstavby větrníků, jakou zavedlo německé Bavorsko.

Regulace výstavby větrných elektráren spočívá především v určení minimální vzdálenosti od nejbližších obydlí, která je stanovena na desetinásobek výšky větrné elektrárny. Okruh kolem obydlí tak bude mít poloměr cca 1,5-2 km, kde nebude možné větrné elektrárny postavit.

„Výsledkem bude, že větrné elektrárny zmizí z polské krajiny.“
Wojciech Cetnarski, ředitel Polského svazu pro větrnou energetiku

V důsledku dojde k podstatnému omezení míst, ve kterých je možné elektrárnu postavit stejným způsobem, jako k tomu došlo v Bavorsku. Zde byly například ve třetím čtvrtletí roku 2015 postaveny pouze 4 větrné elektrárny. Dříve přitom bylo Polsko označováno za velice persketivní trh pro větrné elektrárny.

Větrná elektrárna
Ilustrační fotografie

Mimo to zákon zavádí zvýšené daně z nemovitosti a pravidelné audity, které zvyšují náklady na provoz.

„Kvůli panice kolem obnovitelných zdrojů energie se nám snižuje růst HDP.“
Krzysztof Tchorzewski, polský ministr pro energetiku s odkazem na podporu OZE

Zástupci Polské vládnoucí strany PiS uvádí, že bylo potřeba reformovat regulaci tohoto odvětví energetiky a zároveň vyjít vstříc stížnostem občanů kvůli hluku, který větrníky způsobují.

Nový zákon musí před nabytí účinnosti schválit polský Senát a podepsat prezident.

Nový zákon zmaří ČEZu polské investice

Nový zákon se dotkne i společnosti ČEZ, která v Polsku pracuje na nových projektech větrných elektráren. Již dříve společnost uvedla, že pokud dojde k přijetí zákona, bude muset snížit hodnotu polských aktiv.

Podle agentury Reuters není vyloučeno ani to, že by Skupina ČEZ po polské vládě požadovala kompenzaci za zmařené investice.

ČEZ v Polsku momentálně připravuje 15 větrných elektráren a u prvních z nich by měl mít povolení již do konce roku.

Polsko má v současné době podíl OZE na spotřebě energie cca 12 %, přičemž do roku 2020 má od Evropské unie předepsaný cíl ve výši 15 %.

Polská strana Právo a spravedlnost tvrdí, že současná legislativa neohrozí dosažení těchto cílů.

Zdroj úvodního obrázku: Zdroj: Flickr Don Graham

//

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *