Poslanci Evropského parlamentu schválili reformu trhu s elektřinou
Brusel 11. dubna (zpravodajka ČTK) – Europoslanci dnes schválili reformu trhu s elektřinou v Evropské unii. Cílem normy je, aby byl trh cenově dostupnější a přívětivější pro spotřebitele a aby byli zranitelní zákazníci chráněni před odpojením od elektřiny. Opatření sestávající z nařízení a směrnice, která již byla dohodnuta s členskými státy, byla přijata 433 hlasy, 140 bylo proti a 15 europoslanců se zdrželo hlasování, respektive 473 hlasy pro, 80 proti a 27 europoslanců se zdrželo hlasování.
„Chceme stabilní a dostupné ceny elektřiny. Elektřina nesmí být luxus, ale nesmí být zadarmo,“ uvedl během dnešní debaty v Bruselu zpravodaj návrhu, španělský europoslanec Nicolás González Casares ze socialistické frakce.
Reforma rovněž žádá od Evropské komise, aby za dva roky předložila analýzu fungování trhu, dodal.
„Cílem právního předpisu je chránit spotřebitele před kolísáním cen. Poslanci zajistili, že spotřebitelé budou mít právo na přístup ke smlouvám s fixní cenou nebo s dynamickým určováním ceny a obdrží důležité informace o službách, k jejichž užívání se zavážou,“ uvedl Evropský parlament ve svém tiskovém prohlášení s tím, že dodavatelé nebudou moci jednostranně měnit podmínky smlouvy.
V právním předpisu se rovněž hovoří o mechanismu pro případ krize cen energie. V situaci velmi vysokých cen a za určitých podmínek může Evropská unie vyhlásit regionální nebo celoevropskou krizi elektřiny, což členským státům umožní přijmout dočasná opatření ke stanovení cen elektřiny pro malé a střední podniky a pro energeticky náročné průmyslové spotřebitele.
Aby vstoupil v platnost, musí právní předpis po schválení Evropským parlamentem ještě formálně přijmou také Rada EU.
Vyjednavači Evropského parlamentu a Rady Evropské unie, která zastupuje členské státy, se na návrhu reformy trhu s elektřinou shodli v takzvaném trialogu loni v prosinci. Jak tehdy Rada EU uvedla ve své tiskové zprávě, úprava pravidel má za cíl posílit stabilitu trhu, chránit spotřebitele před dopady náhlých výkyvů cen a snížit závislost unie na ruském plynu.
Dohodu již dříve podpořil také český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který si od ní slibuje větší „odolnost trhu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, předvídatelnost nákladů na energie do budoucnosti a posílení konkurenceschopnosti našeho průmyslu“.
tes ban mka
Mohlo by vás zajímat:
Dobrý den
Tak toto lze charakterizovat jediným slovem co je hned na začátku článku v té citaci: CHCEME
Faktický efekt tohoto ale je, že teď už opravdu nikdo z investorů ani s 5 promile v žíle už nekývne na obnovu a stavbu nové infrastruktury z čistě komerčních peněz. Protože teď už ví naprosto na 100 procent, že se to nikdy nezaplatí. Že ho stát vždy odrbe a podrazí ať budou náklady jakékoli a neplatičů kolik chce. Vítejme v socialismu s lidskou tváří. Tentokrát to už prostě vyjít musí!
Heil Gréta!
Každý ....... občan má právo žít v čistém a zdravém prostředí na své vlastní půdě a má právo si poctivou prací vydělávat na své důstojné živobytí.
K Zemi Hleď!
Kdo je John Galt?
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se