Domů
Emise CO2
Platts: Cena emisních povolenek se bude letos pohybovat průměrně okolo 90 EUR
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

Platts: Cena emisních povolenek se bude letos pohybovat průměrně okolo 90 EUR

Cena emisních povolenek v minulém roce vůbec poprvé překonala hranici 100 EUR/t CO2, v průměru dosáhla dle dat S&P Global Platts na 85,23 EUR. Ještě počátkem roku roku 2021 se jejich cena pohybovala pod 35 EUR. Strmý nárůst ceny se propsal do cen energií i během energetické krize. Během té byl ovšem ve velké míře upozaděn nárůstem ceny plynu. Ceny plynu se nyní dostávají do oblasti, kde se očekává jejich nový normál a vysoká cena povolenky brání dalšímu poklesu cen elektřiny. Dá se však očekávat pokles jejich cen? Podle analytiků Plattsu nikoli.

Cena emisních povolenek se počátkem letošního roku obchoduje daleko od svých maxim z roku 2023, a to přibližně na úrovni okolo 76 EUR. Analytici ale aktuálně očekávají na této úrovni silnou podporu. Důvodem jsou mrazy, které mají v Evropě panovat v následujících dnech.

Podporu na stávající úrovni obchodníci vidí navzdory tomu, že se zvyšuje množství povolenek uváděných na trh – do systému byla totiž začleněna počátkem roku námořní doprava. Roční emise námořního sektoru se mají dle dat Plattsu pohybovat v roce 2024 okolo 90 mil. tun CO2 ekvivalentu (CO2e), v následující roce se odhaduje 85 mil. t CO2e.

Podle analytiků Plattsu se cena emisní povolenky v letošním roce vyhoupne v průměru na 89,6 EUR v porovnání s 85,23 EUR z roku 2023. Prvním impulzem růstu mají být právě nadcházející mrazy a s tím související vyšší poptávka po teple. Stejně tak se očekává vyšší průmyslová aktivita v porovnání s loňským rokem jdoucí ruku v ruce s větší spotřebou energie.

Společnosti spadající pod systém EU ETS pak musí za každou vypuštěnou tunu CO2 nakoupit jednu emisní povolenku. Za rok 2023 by měly společnosti povolenky odevzdat standardně do konce dubna 2024, vláda nicméně navrhla posun termínu na konec září. Důvodem má být zlepšení peněžního toku dotčených společnosti.

Promítnutí do cen elektřiny i tepla

Vysoká cena emisních povolenek se pak promítá nejen do cen elektřiny, ale i tepla. Zjednodušeně lze říci, že na výrobu 1 MWh elektřiny z uhelné elektrárny je zapotřebí odevzdat 1 emisní povolenku. V případě, kdy je uhelná elektrárna závěrnou elektrárnou na trhu (poslední elektrárnou, která je zapotřebí, aby byla pokryta poptávka, a tedy elektrárnou určující cenu) promítá se cena povolenky jedna ku jedné do ceny elektřiny.

Cena elektřiny se v důsledku nemůže dostat na dřívější cenové úrovně okolo 50 EUR/MWh, jelikož dosud nemáme dostatek bezemisních ani nízkoemisních zdrojů. Zvláště pak během zimní sezóny. Vysoká cena emisní povolenky, resp. elektřiny a tepla, nicméně zatraktivňuje investice ať již do OZE, nebo například tepelných čerpadel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(28)
Milan Vaněček
7. leden 2024, 10:01

Emisní povolenky bývají často srovnávány se středověkými církevními odpustky. Je zde ale jeden velký rozdíl. Ty odpustky si kupovala převážně bohatší část společnosti.

V naše současném systému ovšem tyto "odpustky" dopadají převážně na spodní polovinu (či spodní 3/4 společnosti), myšleno podle finančních příjmů.

A nákup je povinný (až na bezdomovce). Nikdo nechce doma v zimě zmrznout.

Emil
7. leden 2024, 10:13

Nákup není povinný, Vaněčku, stačí získávat energii jen ze zdrojů které je platit nemusí. Určitě nějaké takové znáte.

Milan Vaněček
7. leden 2024, 11:57

Emil pozná, zda ta elektřina ze zásuvky teče z bezemisních nebo z emisních zdrojů. On ví vše. A u přímo občany spalovaných zdrojů CO2, v kamnech či autech, se taky brzy dočkáme: občane plať.

Emil
7. leden 2024, 12:24

Emil to nepozná a ani to poznat nepotřebuje, povolenku nenakupuje spotřebitel podle toho co mu přiteče do zásuvky, nakupuje ji výrobce, u kterého je jasné jaký má zdroj. A vždyť přece nic nebrání spotřebiteli si takový "bezemisní" zdroj postavit nebo nově díky komunitní energetice nakoupit třeba od souseda, tak co má být zase za "to néééjde" argumentaci?

Antonín Mikeš
7. leden 2024, 22:20

Pane Emile, má emisenka expirační lhůtu? Dají se stále koupit a uplatnit třeba deset let staré povolenky?

Na OZE tarify jsem kdysi koukal ale byly prostě dražší než ty, které měli v dodávce část energie z emisních zdrojů (ty OZE tarify asi neobsahovaly jádro).

Emisní daně na domácí zdroje jsou správné řešení, každý si může požádat o dotaci a ekologizovat své vytápění z peněz těchto povolenek, a narovná se tím ekonomika tepláren.

Emil
8. leden 2024, 07:12

Emisní povolenka nemá expirační lhůtu, emitenti na které se systém vztahuje mají pouze povinnost do určitého data odevzdat a tím znehodnotit tolik povolenek, kolik za minulý rok vypustili.

OZE tarif nijak nezaručuje, že výrobce elektřiny nemusel platit za povolenky, jeho součástí je jen certifikát, že někde někdy bylo stejné množství elektřiny vyrobené z OZE, ale nemusí to být zrovna ta kterou jste si koupil vy, ta může být klidně z uhelné elektrárny. Ale to vás jako spotřebitele nemusí zajímat, protože tu povolenku neplatíte vy a jak píšete, elektřina bude stejně drahá nebo spíš o ten certifikát dražší, ať bude z emisních zdrojů nebo ne.

Navíc energie můžete získávat i z vlastních zdrojů, např. ze slunce nebo ze dřeva, u kterých taky není potřeba platit žádné povolenky. Zrovna Vaněček to tady neustále propaguje, ale když dojde na lámání chleba, najednou píše že "nákup je povinný". Zvláštní.

Milan Vaněček
8. leden 2024, 09:47

ad Emil 7.1. 12:24 Měl jsem napsat "skoro povinný", samozřejmě Češi jsou kreativní a techničtí kutilové a (většinou) ještě mají selský rozum.

Takže v (dřívějších časech) silného zdražování (které už zůstalo "navěky") si obnovovali vlastní studně a čerpadla vody, místo aby platili skoro stonásobné vodné+stočné, vztaženo k roku 1990.

V současné době silného (3-4x) zdražení plynu plyn šetřili a topili z velké části dřevem, uhlím, resp čímkoliv hořlavým... (když nebydleli v paneláku)

S tou elektřinou (vyrobit si sám) v zimě je to ale potíž, sluneční panely Vám jí dají málo

(snad už to každý pochopil, proto v Zimě máme na našem území zimu, dopadá méně slunečních paprsků po kratší dobu), opět: stačí na to selský rozum.

A tak skoro všichni (omlouvám se Emilovi, "všichni to nejsou", jen takových 99%) musí platit odpustky (=ty povolenky především pro naše velmi významné uhelné elektrárny) aby si doma svítili a nabíjeli baterie notebooků či mobilů.....

Než nastane čas komunitní sdílené energetiky s vlastními VtE a bioplynkami, to pro 99% Čechů ještě potrvá aspoň 10 let.

No a energetici se budou mít dobře následkem drahé elektřiny a vysokých zisků (i pro jejich akcionáře), občané (zase ne všichni, ale velká většina) to zaplatí jako "zvláštní daň" resp "odpustky", je to jedno jak se to nazývá...

Emil
8. leden 2024, 10:29

TL;DR: nákup tedy povinný není. Nikdo z té "spodní poloviny (či spodní 3/4 společnosti)" je ve skutečnosti nenakupuje a ani nemusí. Nakupují je výrobci, kterým nikdo nebrání vyrábět elektřinu tak aby žádné povolenky nakupovat nemuseli, naopak je v tom stát všemožně podporuje.

Milan Vaněček
8. leden 2024, 10:39

Tak v tomto sdělení již zdravý "selský rozum" kapituloval. Cituji: "Nakupují je výrobci, kterým nikdo nebrání vyrábět elektřinu tak aby žádné povolenky nakupovat nemuseli"

Takže třeba pan Tykač si dneska namaluje OZE a jaderné elektrárny, aby mu ze dne na den, nebo z roku na rok, reálné to není ani během 10 let vyráběli elektřinu bez nutných povolenek, aby nahradil výpadek elektřiny na trhu ze zavření svých uhelných elektráren.

To by nedokázali ani v Kocourkově...

Emil
8. leden 2024, 10:47

Proč "ze dne na den"? Vy něco pište o selském rozumu, Vaněčku, když ho sám postrádáte. Emisní povolenky nebyly zavedeny včera, jsou tu s námi již od roku 2005. Na namalování "OZE a jaderných elektráren" bylo tedy času víc než dost.

Bob
8. leden 2024, 13:05

Když pane Vaněčku budete dál používat ten "selský rozum" a i vzhledem k tomu, co sám píšete o (ne)použitelnosti FVE v zimě, měl byste dojít i k tomu, že u nás nelze mít za základ energetiky FVE. Ta by měla být i do budoucna minoritní oproti jiným zdrojům, jen pro vlastní spotřebu.

Jirka
8. leden 2024, 12:02

Cituji: "V případě, kdy je uhelná elektrárna závěrnou elektrárnou na trhu (poslední elektrárnou, která je zapotřebí, aby byla pokryta poptávka, a tedy elektrárnou určující cenu) promítá se cena povolenky jedna ku jedné do ceny elektřiny."

Výsledná cena elektřiny je dána cenou právě závěrné elektrárny (tedy té nejdražší, protože jsou nasazovány podle ceny). Tuto cenu pak platí odběratelé za veškerou elektřinu, nikoli jen za tu část ze závěrné elektrárny! A je úplně jedno z jakého zdroje ta elektřina je.

Pravoslav Motyčka
7. leden 2024, 11:36

od letošního roku stahuje EU povolenky rychlostí 4% ročně. od 1.1. 2027 bude do EU ETS zahrnuta celá spotřeba fosilních paliv. Okolo roku 2040 prognózy počítají s cenou povolenky přes 1000EUR/t. tím se prosadí "levný" vodík a elektromobilita v nákladní dopravě. Emise CO2 okolo roku 2040 budou asi 20% těch současných. Topit plynem bude opravdový luxus.

Lukáš
7. leden 2024, 13:12

,,CO2 okolo roku 2040 budou asi 20% těch současných,, ale iba v EU, o nieco to klesne v USA a v strednej Amerike, o Cine si nerobme iluzie, sice investuje dost do obcasnych zdrojov ale stale buduju uholne a plynove elektrarne. Zvysok sveta dobehne to co sa usetri v EU a uzitok to neprinesie.

To ako ked prestanem hnojit ale sused nie, stale budem mat na dvore smrad.

Petr prochaska
7. leden 2024, 15:49

Čína loni nainstalovala za jeden rok stejnou kapacitu solárů jako je celková instalace všech solárů ve všech zemích EU. Tyto soláry instalované za 1 rok jim udělají asi 5% spotřeby. Nyní jim roste celková spotřeba EE, protože v dopravě přecházejí na elektro, ale Čína může být teoreticky za 15 let bezemisní. Před 20 lety neměli žádné rychlovlaky, podobně to může dopadnout s OZE.

Emil
7. leden 2024, 15:57

Rád bych připomněl že ještě pět minut zpátky jste tvrdil, že "co bude v roce 2040 se nyní opravdu neví"...

Pravoslav Motyčka
7. leden 2024, 17:29

Na konci roku 2022 měla Čína elektrický výkon v OZE mimo vody asi 1300TWh to je o 1/3 více na obyvatele než ČR + to samé má Čína ve vodě. Nicméně vzhledem k rychlosti elektrifikace dopravy a růstu HDP nestačí nové OZE na růst spotřeby elektřiny - zatím. Čína se chce opustit fosilní paliva až roku 2060 a to kvůli tomu ,že dotěží svoje uhlí ,ropu a patrně i plyn , takže by všechny fosilní zdroje musela importovat a nebo by musela těžit to , co ještě dnes nebylo na nejím území objeveno , což nebudou žádné levně těžitelné zdroje , pokud tedy oficiální statistika , kterou Čína předkládá nelže. V každém případě základní výhoda proti Číně je asi v tom ,že na rozdíl od nás má pouště , větrné oblasti kde nikdo nebydlí + pobřeží , největší hydropotenciál na světě a umí postavit JE za 5 let. Má také chytrou energetickou politiku oni využívají v co největší míře domácí zdroje a ne že odepíšou uhlí a dováží plyn , jako my nebo Německo. Takže zatím jsou ve fázi , kdy je přechod na nové zdroje dělá bohatšími a tato fáze jen tak neskončí. Čínský trh s tepelnými čerpadly je také největším na světě.

Petr prochaska
7. leden 2024, 15:44

Co bude v roce 2040 se nyní opravdu není. 16 let zpět to ani nebyli solární baroni. Za tu dobu se může stát cokoliv a nějaké emisní povolenky vůbec nemusí existovat, natož pak EU.

Pravoslav Motyčka
7. leden 2024, 17:38

EU bude existovat dokud lidé budou volit unionistické strany v ČR tyto strany volí 8 z 10 voličů . Popularita těchto stran se v součtu prakticky nemění , proto nelze očekávat že by třeba ČR vystoupila z EU. Ze stejného důvodu se také EU nerozpadne , protože podobná situace je i v dalších členských státech.

Petr prochaska
8. leden 2024, 10:12

Vystoupení z EU čekat nelze. Nicméně u Sovětského svazu se také tvrdilo, že se nemůže rozpadnout a rozpadl se. EU je Sovětskému svazu hodně podobná, je jen otázkou kdy se taky rozpadne, ale otázkou je kde se nyní nacházíme, jestli v 50. letech nebo v roce 1985.

Dalibor Fišer
8. leden 2024, 14:00

Pokud ty ceny emisních povolenek takhle porostou, tak to bychom je mohli raději dovážet EE z Ruské federace, Turecka, kde to vyrobí z uhlí bez nákladové položky Emisní povolenka, Neboť se to vyplatí.

Milan Vaněček
7. leden 2024, 11:59

Možná, ale jen v EU, ne ve světě, kde žije více než patnáctinásobek obyvatel EU.

Pravoslav Motyčka
7. leden 2024, 17:54

Pane Vaněčku pamatuji si jak jste orodoval za OZE , ale najednou , když to máte platit a pochopil jste ,že to bude stát většinu Vašeho důchodu tak už ty OZE nejsou tak super a levné a taky se Vám nezdá že to celé má smysl. Bohužel už je pozdě , protože nám dorostla mladá generace voličů , kteří od dětství neznají nic jen unionistickou propagandu a ti mají pocit že OZE jsou jedinou cestou pro budoucnost , vzdělání mají mizerné takže, vlastní názor u nich nehrozí , proto nečekejte žádný obrat , bude to čím dál tím horší.

Milan Vaněček
7. leden 2024, 19:49

Pane Motyčko, já neoroduji... Já jsem vědec a vysvětluji občanům, že fotovoltaické elektrárny představují zatím nejvyšší technický pokrok v přímé výrobě elektřiny. A seznamuji je s nejnovějším pokrokem. To dělám již přes 20 let. A informuji, že jsou neustále levnější, jako následek technického pokroku, vyjádřeného cenovou "learning curve".

A že budou někdy v letech 2040-2050 dominovat v celosvětové výrobě elektřiny.

S tím už žádná propaganda nic neudělá.

To není věc propagandy, to je věc vědeckého a technického pokroku.

Bohužel rozpoutaná hysterie okolo změny klimatu nutí mnoho zemí, aby zavíraly uhelné elektrárny dříve než přirozeným vývojem bude vybudováno dostatečně mnoho FVE a VtE a akumulace. To chce svůj čas, jako každá zatím proběhlá energetická transformace ve světě. A bylo už jich několik.

Takže FVE ano, to je budoucnost, ale období s dotacemi musí už brzy skončit (v Číně už většina instalací je bez dotací), fotovoltaika vydělává (ziskovou výrobou komponent i výrobou elektřiny).

Co se týče mladých, někteří mají (technické) vzdělání mizerné, někteří zase výborné, někteří podléhají propagandě (jako tomu bylo kdysi).

Nebude to stále horší, racionalita a pragmatizmus nakonec zvítězí, uvidíte. Ale nebude to jednoduché.

Pravoslav Motyčka
7. leden 2024, 21:02

Víte cena OZE není jen o ceně zdroje , ale v případě nestabilních zdrojů o jejich podílu na celkové spotřebě . Z principu pak rostou ceny s exponentem. nejdříve roste cena distribuce , protože energie je třeba dopravovat na větší vzdálenost , pak je nutno mít akumulaci den/noc a nakonec je nutno vyrábět vodík. Původní cena el. energie , kterou dává FVE tím vzroste násobně cca 3x 4x pokud by někdy v budoucnu dávala FVE i v našich podmínkách el. energii za 2kč , pak máte konečnou cenu 6 až 8kč - silovku + DPH + cenu distribuce takže jsme na 12 -13kč/kWh pro domácnosti. A teď s tím máte topit tepleným čerpadlem ve starém domě. Dejme tomu ,že ty domy budou výborně zatepleny budou mít 6kW ztráty z podlahovkou budou mít vlastní FVE , takže ze sítě nakoupí 2,5MWh ročně za 30 000 kč ročně , asi to bude udržitelné tokový systém jenže dopracovat se k těm zatepleným domům s podlahovkou bude problém. A to jsme u domácností energeticky náročné zboží bude velmi drahé , drahé budou i potraviny. Podle mě dojde ke koapsku celého hospodářství a nebo musí dojít k zásadním objevům v oblastech skladování elektřiny , pokud by bylo možné si v létě vyrobit a nebo dovést po drátech , pak to asi fungovat bude jinak ne.

Milan Vaněček
7. leden 2024, 21:17

Pane Motyčko, ten Váš vymyšlený příklad může zajímat tak 0,1 promile obyvatel Zeměkoule. Svět má jiná řešení pro 90% obyvatel a 9,9% obyvatel si najde jiné řešení než je to Vaše.

Energetický přechod byl vždy celosvětová záležitost (pro 99% obyvatel)

Xoor
8. leden 2024, 08:50

@vanecek - prostě budeto drahé a už to pociťujeme. 99% obyvatel? Jo polovina afriky/ameriky/a kus asie nějaká elektřina moc nezajímá.

always healthy
9. leden 2024, 13:07

Exceptional! Just what I was searching for.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se