Domů
Evropská Unie
Reuters: Velká Británie trh EU ETS po Brexitu spíše opustí
Zdroj: Flickr @Ben Sutherland https://www.flickr.com/photos/bensutherland/4636724176/

Reuters: Velká Británie trh EU ETS po Brexitu spíše opustí

Velká Británie po Brexitu pravděpodobně nezůstane součásti evropského trhu s emisními povolenkami (EU ETS). Agentuře Reuters to oznámily zdroje z řad EU. Britští investoři tak zřejmě přijdou o jeden ze signálů, který motivoval k investicím do technologií snižujících emise.

Podle posledních informací je pravděpodobnější varianta, že Velká Británie po Brexitu nezůstane ani součástí evropského trhu s emisními povolenkami. Možnost zůstat členem trhu přitom existuje a je reálná. Součásti trhu jsou i evropské země, které nejsou členskými státy Evropské unie, například Norsko, Island nebo Lichtenštejnsko.

Británie má stejně jako další evropské státy stanovené závazné cíle v oblasti snižování emisí CO2. Do roku 2050 by měly tyto emise klesnout o 80 % oproti stavu v roce 1990.

„Nemyslím si, že účast Velké Británie v EU ETS bude mít po odchodu smysl.“

Ian Duncan, člen Evropského parlamentu

Problematická by podle Duncana byla zejména účast v systému, nad kterým by Velká Británie neměla žádnou kontrolu. Opuštěním EU totiž pochopitelně členský stát ztrácí možnosti rozhodovat o směrnicích a nařízeních, které evropský trh s povolenkami upravují.

Britská elektrárna Drax

Problém by byl i s vymáháním splnění povinností plynoucích z účasti v EU ETS. Součástí plánu tvrdého brexitu je totiž i odstoupení od jurisdikce Evropského soudního dvora, který tyto povinnosti vymáhá.

Za zachování účasti Británie v EU ETS se postavily zejména energetické společnosti E.ON a Centrica. Podle zástupce společnosti Centrica je lepší být součástí jednoho robustního systému než mít méně rozsáhlý a vlastní systém.

Problematická není situace pouze na straně Velké Británie. Vzhledem k tomu, že Velká Británie je druhým největším emitentem, bude i dopad na samotný trh EU ETS významný. Klíčové budou, vzhledem k nejistotě na trhu, zejména konečné podmínky a datum vystoupení Velké Británie z EU.

Systém emisního obchodování již nyní prochází reformou, která je důsledkem přebytku povolenek v oběhu. Tento přebytek je hlavní příčinou nízké ceny povolenky (aktuálně kolem 5,2 EUR/t CO2). Cena povolenky je aktuálně přibližně na jedné pětině původně zamýšlené cenové úrovně.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr @Ben Sutherland

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.