V Evropě se v prvním pololetí prodalo přes 90 tisíc elektrických aut

DomůEvropská UnieV Evropě se v prvním pololetí prodalo přes 90 tisíc elektrických aut

V zemích Evropy se v prvním pololetí tohoto roku prodalo více než 91 300 elektromobilů a hybridů do zásuvky. Oproti stejnému období loňského roku došlo ke zvýšení prodejů o 21 %. Údaje o prodejích prezentoval web EV-volumes.com.

Nejvyšší nárůst prodejů se odehrál v prvním čtvrtletí tohoto roku. Naproti tomu v druhém čtvrtletí došlo ke zpomalení nárůstu prodejů, který dosáhl pouze 13 % oproti 21 % za celé pololetí. Za nižšími prodeji v druhém čtvrtletí může především nízký růst v Dánsku, Nizozemí a Švýcarsku.

Naopak významný růst si udržely země jako Španělsko, Rakousko, Finsko, Portugalsko nebo Belgie. Prodej hybridů do zásuvky rostl prakticky ve všech zemích až na Nizozemsko a Dánsko. Výrazný propad v prodejích v Nizozemsku byl ale podle EV-volumes.com způsoben změnou daňových podmínek, což ovlivnilo jinak pozitivní statistiky elektromobility v Evropě.

Prodeje elektromobilů v Evropě zdroj: ev-volumes.com

Vítězem na celé čáře bylo v prvním pololetí opět Norsko. Díky velice příznivým podmínkám pro nákup elektromobilu se celkové prodeje elektromobilů a hybridů do zásuvky podílely na celkových prodejích automobilů v zemi z 24 %.

Daleko za Norskem se umístilo Švédsko, kde se prodeje elektroaut podílí pouhými třemi procenty. Z dalších státu překonalo pouze Irsko hranici dvou procent a dalším šesti evropským státům se podařilo překonat hranici jednoho procenta.

Podíl elektromobilů na celkových prodejích automobilů zdroj:ev-volumes.com

Žádné překvapení naopak nezaznamenaly druhy prodávaných elektromobilů. Nadále se mezi nejprodávanějšími modely drží Renault Zoe, Mitsubishi Outlander PHEV, Nissan Leaf a Tesla Model S. Zajímavostí jsou především stále vysoké prodeje Nissanu Leaf, u kterého se během cca jednoho roku očekává uvedení na trh vylepšené verze.

Internetový portál dále odhaduje, že za celý rok 2016 dojde k nárůstu prodejů o 30 %. Pro srovnání mezi roky 2014 a 2015 došlo k růstu cca o 100 %.

V současné době je v Evropě cca 500 000 elektromobilů a hybridů do zásuvky. Aby byly splněny všechny cíle v oblasti dopravy, mělo by jich být v roce 2020 kolem 8 milionů, což by znamenalo každoroční nárůst o 100 %, připomíná web Cleantechnica.com.