Domů
Evropská Unie
Z Fondu spravedlivé transformace EU bude Česko čerpat i v budoucnu
Německá Energiewende se bez fosilních zdrojů, hlavně plynu, neobejde. Uhelná elektrárna Neurath
Zdroj: RWE

Z Fondu spravedlivé transformace EU bude Česko čerpat i v budoucnu

Evropská komise oznámila, že chce Fond spravedlivého přechodu pro evropské uhelné regiony zachovat i v příštím programovém období po roce 2027. Podmínkou bude úspěch programu a optimální využití prostředků v období současném.

Budoucnost fondu nebyla doposud oficiálně potvrzena. Jak ale uvedl server Euractiv, možnost budoucího čerpání z něj je velmi pravděpodobná.

Fond spravedlivé transformace, ze kterého těží primárně uhelné regiony v Evropské unii je novinkou současného programového období Evropské komise 2021-2027. EU pro toto období poprvé vyčlenila objem peněz určený přímo pro zvláště zasažené regiony, aby jim pomohla s ekologickou transformací.

"Myslím, že po jednání s paní komisařkou (Kadri Simson) můžeme potvrdit, že pokud se vládě a regionům podaří prostředky efektivně investovat, bude stejný nebo podobný program, jako je Fond spravedlivé transformace, pokračovat," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na červnové konferenci o uhelných regionech v Karlových Varech.

O konkrétní podobě pokračující podpory se však stále jedná. Komisařka uvedla, že program stále musí být vyhodnocen. Pokud ale bude jasné, že je efektivní při realizaci projektů, bude pokračovat. V jaké formě, je zatím otázkou. Někteří čeští politici očekávají zjednodušení a flexibilitu.

Jednou z otázek je, zda by fondy byly do budoucna opět k dispozici pouze uhelným regionům. Ministerstvo životního prostředí v současnosti řeší otázku, zda by podpora mohla směřovat i do strukturálně postižených regionů jinou než uhelnou těžbou. Uvedl to ministr Hladík. Podle něj však rozhodnutí padne až v červnu příštího roku po volbách do Evropského parlamentu.

Česká republika a další uhelné regiony nyní požadují více času na dočerpání stávajících prostředků v období 2021-2027. České regiony se připojily k iniciativě sedmi členských států a 18 uhelných regionů, a podepsaly písemný podnět, ve kterém žádají Evropskou komisi o posunutí termínů pro čerpání prostředků z Fondu spravedlivé transformace.

Část prostředků z Fondu spravedlivé transformace totiž musí být vyčerpána do konce roku 2026, neboť pochází z nástroje EU pro obnovu po krizi Next Generation.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se