Domů
Jaderné elektrárny
Stávky ve Francii by mohly opozdit zprovoznění jaderných elektráren o výkonu až 7,2 GW
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Stávky ve Francii by mohly opozdit zprovoznění jaderných elektráren o výkonu až 7,2 GW

Pokračující stávky ve Francii opozdí návrat až 8 jaderných elektráren s celkový instalovaným výkonem 7,2 GW do provozu, informoval zahraniční portál Montel s odkazem na prohlášení zástupců největší tamní odborové energetické organizace FNME-CGT. Zaměstnanci stávkují kvůli rostoucí nespokojenosti s výší svých mezd. Pro agenturu Reuters během soboty mluvčí EDF uvedl, že dosud bylo stávkami ovlivněno 6 zdrojů.

Stávky prodlouží odstávky

Stávky za vyšší mzdy dle mluvčího EDF doposud způsobily, že se zpozdí odstávky 6 zdrojů o 1 a více dní. Jak podotýká zástupce odborů Sébastien Menesplier, tak jeden den odstávky jednoho zdroje navíc znamená pro EDF běžně ztrátu okolo 1 milionu EUR.

„Akce [stávky] dopadnou na hospodaření společnosti: jeden den odstávky zdroje má obvykle hodnotu 1 milionu EUR. Při současných cenách je to však 5x až 10x více,“ uvádí Menesplier.

Zástupci EDF a odborů by se měli sejít ve středu 19. října. Situace je zvláště naléhává i z důvodu, že Francie může během zimní sezóny kvůli špatné disponibilitě své jaderné flotily čelit výpadkům elektrické energie v případě, kdy by venkovní teploty byly pod dlouhodobým průměrem.

Provozovatel přenosové soustavy nicméně uvádí, že by muselo jít o extrémní počasí. Záviset by přitom mohlo rovněž na disponibilním výkonu zdrojů okolních států, jelikož se země bude dle předpokladů v určitých hodinách spoléhat na import elektrické energie.

„Přestože má Francie možnou zimní vrcholnou poptávku okolo 100 GW, máme pouze okolo 85 GW řiditelných zdrojů,“ uvedl další zástupce odborů Page Le Merour. To dovozuje, že jsou si odbory nynější svízelné situace plně vědomy.

Problémy a zestátnění EDF

Silně zadlužená EDF se zmítá v problémech. Do nich ji uvrhla také státní politika. Tamní představitelé např. při nynější energetické krizi společnosti, kde stát aktuálně drží 84% podíl, nařídili, aby dodávala svým konkurentům určitý objem elektřiny za 42 EUR/MWh. Dle zástupců EDF je proto společnost nucena prodávat elektřinu se ztrátou. Požaduje tak po státu odškodnění.

Vzhledem k praktickému monopolu ve výrobě elektřiny z jaderných elektráren musí EDF část výroby prodávat za regulovanou cenu konkurentům. Regulatorní mechanismus je znám pod zkratkou ARENH.

Francouzská vláda s ohledem na problémy EDF a vlastním ambicím, kdy plánuje vybudovat až 6 nových EPR reaktorů, předložila návrh na zestátnění EDF. Akcionářům nabídla 12 EUR za akcii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jimi
18. říjen 2022, 10:17

Tak ještě že je zachráněj německé větrníky :o)

richie
18. říjen 2022, 15:58

Tak tak .. sice mozno len par dni v mesiaci, ked to nemci nebudu mat kde tlacit, ale niekto aj v tom bude vidiet zachranu...

Karásek
18. říjen 2022, 19:45

Daleko větším problémem je, že ten jaderný šrot je poruchový.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se