Domů
Jaderné elektrárny
Bavorští regionální politici mají obavy z chystaného rozšíření Temelína
Jaderná elektrárna Temelín

Bavorští regionální politici mají obavy z chystaného rozšíření Temelína

Bavorským politikům v okresech ležících u hranic s Českem dělají starosti plány české vlády na rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Mají obavy ohledně kvality stavby. Odpor proti chystané výstavbě až čtyř nových bloků v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany dali najevo už také rakouští regionální politici.

„V Německu se upustilo od využívání dobrých jaderných elektráren, v Česku je třeba si dělat starosti, aby se nové nestavěly se špatnými standardy,“ cituje portál Bavorského rozhlasu Bernda Siblera, šéfa okresu Deggendorf ležícího nedaleko českých hranic.

Tento politik z konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU) na druhou stranu uznává, že elektrický proud je potřeba. V regionu podle něho panují také obavy ohledně úložiště jaderného odpadu na české straně.

Pro šéfa okresu Freyung Sebastiana Grubera (CSU) je rozsah současných plánů „velmi překvapivý a v pohraničí vyvolává znepokojení“. Jejich uskutečnění by podle něho mělo „významný dopad na kvalitu života“ v tomto regionu na německé straně Šumavy především kvůli tomu, že v minulosti byly oprávněné obavy ohledně bezpečnostních standardů.

Bavorští regionální politici chtějí o bezpečnostních standardech nových jaderných bloků mluvit se zástupci české vlády a říkají, že při těchto jednáních budou očekávat a požadovat dodržování nejpřísnějších bezpečnostních kritérií. Nechtějí ale kritizovat „suverénní rozhodnutí sousední země“. Německo, které od jaderné energetiky upustilo, si musí zvyknout na to, že jiné evropské země mají jinou energetickou politiku a je také nutné brát v potaz „hlad po elektřině“.

Německo svoji poslední jadernou elektrárnu odpojilo od sítě loni v polovině dubna. Energii z jádra přestalo vyrábět po více než 60 letech.

hab ank

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(39)
Richard Vacek
10. únor 2024, 12:32

My bychom měli mít obavu ze sázky na OZE ze strany Německa. Ukázalo se, že to vede k extrémně vysokým cenám energií v celé oblasti a zásadně to poškozuje celou ekonomiku. Navic vzrostlo riziko blackoutu a vyvolává to další náklady na stabilizaci sítě.

Baton David
11. únor 2024, 21:43

Zvážil bych projekt na experimentalní reaktor množivého typu, chlazeny by mohl být vodou z Dyje..

Miloslav Černý
8. únor 2024, 21:12

A není se jim vůbec divit. Oni se snaží ze všech sil vybudovat bezjadernou střední Evropu a mi jakoby naschvál a zbytečně jim jejich snahu maříme házením klacků pod nohy. Takhle se potřebné dlouhodobé vztahy dobrých sousedů budovat nedají. Oni to i s těmi obtížemi nakonec dokážou a nakonec nám to budou dávat zpapávat. A ti, kteří na tom velkém jádru u nás vydělají, se budou moci usmívat a zbylému národu zbydou jak už to u nás bývá zvykem oči pro pláč a to ještě v lepším případě

Bob
8. únor 2024, 21:41

"Chudáci" Němci jsou obklíčeni zeměmi, které mají JE a chystají se stavět nové. A je jich v Evropě čím dále více. Němci budou brzo jedním z "nejšpinavějších" výrobců elektřiny. Už je předběhlo i Slovensko, nakročeno má Polsko, my, Bulharsko...

Petr Turek
8. únor 2024, 21:56

Jak jinde napsal pan ing. Wagner, v SRN musí odejít politici co propadli šílené myšlence likvidovat funkční a vcelku moderní jaderné elektrárny a pak se i v SRN začnou opět budovat nové JE.

Poctivě řečeno, co mohl napsat ten politik z CSU ? Jsem blbové, že jsme je zrušili - kdo by pak takovéhoto blba volil...

Jinými slovy Němci nikdy nedělají nic malého, tedy včetně chyb

Všichni normální lidé dnes v SRN by nerušili jaderky, ale bojí se to veřejně říci, aby nebyli zelenými fanatiky prohlášeni za hlupáky a ti co to již dnes polohlasně říkají mají pravdu, ale bude to asi dlouho trvat než se něco změní...

hlpb
9. únor 2024, 08:37

Pana Wagnera musíte brát s rezervou, celý život pracoval na jaderném výzkumu a věřil, že jaderná energetika ovládne svět. Ale celý svět (nejen Němci) se v energetice ubírá jiným směrem (FVE + VTE + H2) a on je z toho nešťastný. Jeho pohled na energetiku je zaslepen jadernými brýlemi. V rozhovorech je schopen tvrdit takové nesmysly, že v Evropě jaderná energetika má podíl na vyrobené nízkoemisní elektřině 50%.

Realita je ale úplně jiná:

v roce 2023 JE vyrobily v Evropě: 610 TWh/rok = 30%

OZE za s tejné období vyrobily 1300 TWh/rok = 70%

Z pohledu celosvětového je JE zcela pidi zdroj, podíl JE v roce 2023 kles na pouhých 9%. A dál bude klesat. Jen pro představu podíl FVE + VTE vzrostl v roce 2023 celosvětově na 15%.

Jiří Švarc
9. únor 2024, 09:41

A kolik procent má H2? Protože bez H2 jaksi ten vzoreček ke 100 % nepůjde a FVE + VTE + JE je rozhodně milionkrát lepší řešení než FVE + VTE + H2.

Zaslepenci jsou akorát ti, co chtějí nula JE. Nula OZE tu nechtějí pomalu ani ti, co by si nejraději dali JE i k sobě do ložnice.

Petr prochaska
9. únor 2024, 09:44

FVE + VTE + H2 se plánuje až v hodně dlouhém období, kdy už můžeme být všichni mrtví. Pro kratší období se plánuje se FVE + VTE + plyn, což fungovat bude. JE se nemá šanci zaplatit.

Bob
9. únor 2024, 09:47

Hlavně, že plyn je levný a bezemisní a také máme zaručeny dostatečné dodávky od spřátelených zemí.

Petr prochaska
9. únor 2024, 10:24

Plyn je v současnosti levný pokud nebude požadavek na 100% bezemisní energetiku, tak FVE + VTE + plyn prostě funguvat bude a JE nemá šanci cenově konkurovat za současných podmínek v EU.

Bob
9. únor 2024, 11:10

Plyn je levný, protože je ho dost. Až zavřou uhelné elektrárny, jeho spotřeba skokově vzroste a bude ho málo. Pak poroste i jeho cena. Kromě toho nám elektřinu z plynu budou stále více zdražovat povolenky na emise.

Kombinace FVE + plyn je cesta do pekel. Bude to cca 1/2 elektřiny z plynu. Sice z hlediska CO2 lepší, než uhlí, ale zase podstatně dražší, než současná cena elektřiny.

Petr prochaska
9. únor 2024, 12:17

Plyn lze ušetřit například tak, že se bude v teplárnách a kotelnách využívat v létě elektřina místo plynu na ohřev TUV, popřípadě i v době, kdy v Německu hodně zafouká. Přídavný elektrokotel a akumulace teplé vody zase tolik nestojí. OZE se předimenzují, takže dají slušný výkon i na jaře a na podzim. Ve výsledku zase tolik plynu potřeba nebude, takže ani vyšší cena emisní povolenky nebude problém.

hlpb
9. únor 2024, 10:10

FVE + VTE + JE není lepší řešení než FVE + VTE + H2. FVE + VTE jsou velice nestabilní zdroje a jejich výkon kolísá od obrovských dodávek po 0. FVE + VTE potřebují flexibilní zdroje, které vykrývají jejich výkyvy a k tomu se hodí JE absolutně nejhůře. Nejlépe se k tomu hodí plynové elektrárny, které postupně budou přecházet na spalování vodíku. Německo minulý týden schválilo stavbu nových plynových elektráren na vodík s instalovanou kapacitou 10 GW. JE nemohou cenově konkurovat samovýrobcům (v budoucnu bude mít většina lidí, firem a obcí svojí FVE) nebo velkým FVE cena v jižních státech Evropy 15-30 €/MWh ve střední Evropě 30-50 €/MWh. Naše kapacita FVE pouhých 4 GW znamená výrobu 4 TWh/rok = 7% spotřeby, ale v létě tato kapacita mezi 11:00 - 15:00 bude pokrývat 40-45% spotřeby ČR. V této době se budou muset omezovat nejen uhelné elektrárny, ale jsou nachystané na omezování své produkce kvůli velké výrobě z FVE oba bloky v Temelíně.

Jiří Švarc
9. únor 2024, 11:48

Dokážete odhadnout, jaké budou kapacity na výrobu vodíku za 10 let v Německu? Obávám se, že kdybyste se nad tím zamyslel a dal si na papír pár čísel, že vám to ani zdaleka nevyjde.

hlpb
9. únor 2024, 13:49

Jirko plán Němců je mít do roku 2030 kapacitu elektrolyzérů 10 GW. Tato kapacita by měla pokrýt polovinu poptávky, druhou polovinu chtějí pokrýt dovozem.

Jiří Švarc
9. únor 2024, 21:10

Takže to máme kapacitu elektrolyzérů 10 GW a krmit se budou čím a roční koeficient využití bude jaký? Trochu konkrétněji, zatím vycházejí jen vzdušné zámky, já chci abyste sám se svými čísly přišel na to, že to není splnitelné.

Zamyslel jste se už nad tím, jak jen pro Německo převézt k elektrárnám 600 tun vodíku za hodinu (300 ze zásobníků + 300 z dovozu) a náklady + čas na vybudování takové infrastruktury?

Zamyslel jste se i nad tím, že elektrolyzéry potřebují garantovanou elektřinu, tzn. žádné přebytky zdarma, ale hezky za plnou cenu?

Jiří Švarc
9. únor 2024, 21:12

Takže to máme kapacitu e...lů 10 GW a krmit se budou čím a roční koeficient využití bude jaký? Trochu konkrétněji, zatím vycházejí jen vzdušné zámky, já chci abyste sám se svými čísly přišel na to, že to není splnitelné.

Zamyslel jste se už nad tím, jak jen pro Německo převézt k elektrárnám 600 tun vodíku za hodinu (300 ze zásobníků + 300 z dovozu) a náklady + čas na vybudování takové infrastruktury?

Zamyslel jste se i nad tím, že e...ly potřebují garantovanou elektřinu, tzn. žádné přebytky zdarma, ale hezky za plnou cenu?

Bob
9. únor 2024, 09:45

Ze staršího článku na tomto webu (srpen 2022), průzkum ARD v Německu:

"15 % dotázaných je pro to, aby byly zbývající tři provozované reaktory na konci letošního roku odstaveny, jak je plánováno dle současné německé politiky odklonu od jaderné energetiky. Jedenačtyřicet procent z těchto pozitivně odpovídajících respondentů se vyslovilo pro prodloužení provozu bloků o několik měsíců a stejné procento dotazovaných uvedlo, že by země měla jadernou energii využívat i nadále v dlouhodobém horizontu."

41 % Němců si přálo dlouhodobé využívání JE a jen 15% okamžité odstavení stávajících.

Bob
9. únor 2024, 10:05

Zkuste si nasimulovat kombinaci FVE + VtE + vodík zde a potom nám sem dejte výsledky:

https:§§app.energy-mix.cz§ (? nahraďte lomítkem).

A bude to potřeba brzo (nejspíše před 2030), takže nepočítejte s žádnými jinými technologiemi, než současnými (už tady je problém s H2), ani příliš rozdílnými cenami technologií a cen elektřiny z FVE a VtE. Spíše počítejte s tím, že když bude odběr, neklesne nikdy cena blízko 0, nebo do záporu, ale bude se držet nejméně na výrobních nákladech = zisk - (investice + úroky + provozní).

hlpb
9. únor 2024, 10:21

Bobe, musíme se smířit s faktem, že ČR se stane dovozcem elektrické energie (5-10 TWh/rok) na tom se už nedá nic změnit. Uhelné elektrárny rychle budou končit, jejích výrobu v celé Evropě nahrazují rychle VTE + FVE (jen letos přibude V EU 120 TWh/rok nové elektřiny z VTE + FVE). Náš vývoz přestává být v okolních zemích potřeba, Němci a Poláci mají svých uhelných zdrojů dostatek, Slovensko se stalo po spuštění JB v Mochovcích z dovozce vývozcem EE, Rakousko díky velkému rozvoji FVE a VTE se stane již letos čistým vývozcem EE, a začne dodávat EE i do ČR.

Bob
10. únor 2024, 18:50

V létě za poledne problém nebude, za chvíli bude dost FVE i u nás. Trochu problém bude ranní a večerní špička, ale to se dá vyřešit akumulátory, i když už to nebude žádná levná elektřina.

Problém bude v zimě, až uhelné elektrárny odstaví i okolní země. Potom nebude dost elektřiny ani, když bude foukat. Tím hůře, když foukat nebude. Jediným přebytkovým bude vždy v okolí možná Slovensko. To pak přebytky nabídne na burze. A protože jí bude v zimě (až na výjimky) málo bude drahá. Takže ji nakoupí ten, kdo dá více. Kdo to asi bude? Bohatý Němec, Rakušan, nebo chudší Čech?

Petr prochaska
9. únor 2024, 12:24

Navíc slováci zprovozní další JE, takže budou ještě větší vývozci. Maďaři si nastavěli docela dost FVE, takže například včera jsme dováželi elektřinu ze Slovenska a na Slovensko dováželi maďaři.

Petr prochaska
9. únor 2024, 10:28

Lidi si pořižují soláry a přetoky posílají skoro zadarmo do sítě, takže cena v době přetoků bude nízká. Podobně firmy si staví soláry, dostanou 30% dotaci na výstavbu a v případě přetoků je nezajímá cena. FVE šetří hlavně vlastní spotřebu, kde bude čím dál větší podíl regulované složky a to FVE ušetří.

Bob
9. únor 2024, 11:21

Pro vlastní použití OK.

Firmy nebudou mít přetoky, všechnu vyrobenou elektřinu spotřebují.

Ani domácnosti nebudou mít moc motivaci ji skoro zadarmo poskytnout. Navíc to asi nebude až tak zajímavé množství a hlavně časové pokrytí/rok, aby o to měly elektro lyzéry vážný zájem. Nehledě na omezení dané sítěmi pro přenos přetoků z FVE.

Jak už jsem psal jinde, spíše si dovedu představit elektro lyzér u stávající (už zaplacené) JE s nízkou cenou elektřiny, kterou bude odebírat přes celé léto mimo několika hodin denně odběrové špičky.

hlpb
9. únor 2024, 11:44

Firmy všechnu energii rozhodně nespotřebují. Některé firmy se chystají své přebytky dodávat, díky novému zákonu komunitní energetiky, jako benefit svým zaměstnancům. Jedna konkrétní firma počítá s ročním dodáním EE svým zaměstnancům v objemu 250 MWh/rok.

Petr prochaska
9. únor 2024, 13:58

Navíc energie, kterou FVE vyrobí, by se normálně vyrobila jinde, například v JE. Nyní ale tato energie nebude potřeba.

Petr Zelený
9. únor 2024, 15:18

V těch 1300TWh je i voda a biomasa a ta už moc neporoste - není kde stavět nové vodní elektrárny a plocha na pěstování je také jedna, tak je trochu faul je tam počítat a lépe nechat jen FVE a VTE. Podobně FVE se brzy dostanou na moxima, které nelze bez akumulace pojmout, vítr se k tomu dostane o nějaký rok později. Bez akumulace, kterou nikdo zatím nevymyslel může být další rozvoj tímto tempem jen několik let. Vodík akumulace není - ztráty okolo 70% a vysoká cena zařízení znamená při přepočtu na MWh v násobky cen co jsme znali z energetické krize. A pokud stejně musíte postavit na zimu jádro, tak ho můžete používat i v létě a nepotřebujete tolik FVE, kolik se plánuje. Je na čase si přiznat, že akumulaci nemáme a stavět energetickou soustavu s tímto vědomím. Na webu je pěkný simulátor energetické sítě, zkuste si naklikat co chcete a uvidíte, že není dekarbonizace bez jádra.

Pravoslav Motyčka
8. únor 2024, 23:52

Německo teoreticky může zastavit Český jaderný program a to tím že začne produkovat levnou elektřinu na vývoz. Jenže jejich výroba elektřiny dlouhodobě klesá.

Petr prochaska
9. únor 2024, 09:42

V Německu stačí, když vyřeší kapacitu přenosové soustavy tak, aby když zafouká, tak se u nás mohly vypnout všechny uhelky.

Bob
9. únor 2024, 09:53

1) Němci nestačí budovat přenosovou soustavu ani pro Bavosko, tím méně pro nás.

2) Až odstavíte uhelné elektrárny (třeba na celé léto). už je znovu nespustíte. Co v době, kdy v zimě fouká málo (většina času)? Kapacitní platby pro uhelky nemáme, plynové elektrárny i kdyby byly postaveny nebudou mít dost a levného plynu. I okolní státy ho budou chtít odebírat podstatně více.

Petr prochaska
9. únor 2024, 10:33

1) Němcům to jde pomalu, ale nakonec různá propojení postaví.

2) To je otázka na současnou vládu, že to neřeší. Možností je zachovat stávající uhelky, které v létě nepojedou nebo postavit nové plynovky. Spoléhat na okolní státy, že nám něco pošlou v době, kdy i oni budou mít málo, není zrovna dobré řešení.

Bob
9. únor 2024, 11:28

ad1) Němci sice staví, ale deficit nedohánějí, spíše to bude stále horší.

ad2) Souhlas, ale kapacitní platby pro uhelky nevzjednaly minulé vlády a nyní už to nejde. Plyn bude drahý a nespolehlivý (z hlediska dodávek).

Jak by se nám teď hodily další 2 už dostavěné bloky Temelína. Raději později, než vůbec. Bude to i tak levnější, než FVE+H2, nebo FVE+VtE+H2.

Petr prochaska
9. únor 2024, 12:27

Nyní by se 2 bloky Temelína využily. Nicméně za 10 let, kdy teoreticky by měl být nějaký blok JE dokončen, již využití nebude.

Jaroslav Studnička
9. únor 2024, 12:30

Petr prochaska: kde fasujete ty věštecké koule?

Petr prochaska
9. únor 2024, 14:01

to Jaroslav Studnička:

Stačí se podívat jak rychle rostou nové OZE.

Jaroslav Studnička
9. únor 2024, 14:46

Petr prochaska: takto velmi laickým pohledem vám to tak může připadat :-).

hlpb
9. únor 2024, 10:37

Bobe, v ČR je spotřeba 60 TWh/rok

JE vyrobí 28 TWh/rok

OZE vyrobí 12 TWh/rok

Plyn = 4 TWh/rok

Aktuálně tak uhlí má podíl na spotřebě podíl 25% = cca 16 TWh/rok.

Do roku 2030 se zvedne výroba z OZE k 22 TWh/rok, poroste i plyn 7 TWh/rok, něco málo zbývající uhelky + dovoz.

Bob
10. únor 2024, 19:06

Už jsme Vám tu mnohokrát psali, že roční a dokonce i měsíční součty jsou k ničemu.

Takže znovu: najděte si den v roce s nejvyšší spotřebou elektřiny a počítejte znovu, z čeho tu elektřinu vyrobíte. U FVE a VtE optimálně i jejich výrobu v ten den.

Potom můžete pokračovat s tím, že si stejné zdroje přenesete do dne s nejnižší spotřebou zase s ohledem na výrobu FVE a VtE.

Potom můžete uvažovat, zda to množství přenese distribuční soustava (dimenzovaná na den s nejvyšší spotřebou) a jak se ta elektřina spotřebuje.

A nakonec si můžete nasimulovat, kolik to vše bude stát.

Zde máte adresu: https:§§realisticka.cz§2023§05§27§namodeluj-si-svuj-elektroenergeticky-mix-cr-v-on-line-zdarma-aplikaci-app-energy-mix-cz§

A potom sem dejte výsledky.

Jaroslav Loudil
9. únor 2024, 17:46

Já mám určitou obavu o dobu stavby našich bloků. V EU se stavěl blok Olkiluoto - 3 přes 17 let, ve Francii Flamanville-3 to bude také přes 17 let a nyní se v Británii staví Hinkley Point-C od roku 2018 a před týdnem oznámili, že dobu dokončení produžují už na 2031, což je zatím 13 let stavby. Tedy - "ZATÍM !!! Další prodloužení je v podstatě jisté ! Rus v Bělorusku spustil dva bloky , jeden za 8 let, druhý za 9 let. Čína bloky staví za 5 až 8 let. Nevím nevím ,jak se s tím Evropa popasuje ! Zatím jsme vyřadili Američany, což je dobré ! Dal bych stavbu Asiatům, tedy Korejcům. Evropě už nevěřím. Stavbu 4 reaktorů v Barakh v SAE zvládli výborně ,každý reaktor = 8 let. To by nám stačilo ! Snad někde seženeme těch 5000 dělníků na stavbu . Zelenský chystá novou mobilizaci, tak rychle přiběhnou další desetitisíce dezertérů a ti by nám mohli bloky úspěšně postavit a parádně nám tak - "helfnout".. Je lepší i pro ně, když místo pušky budou držet v ruce zednickou lžíci. Nezemřou a ještě si vydělají slušné peníze na stavbě, která bude trvat minimálně 10 let. Jak se říká : "Všechno zlé je pro něco dobré ! Válka nám tak "přihraje" pracovní sílu ,která nám pak postaví Dukovany i Temelín ! Hlavně v tom umět chodit ! a o tom to všechno je ! Ukrajinci na stavbách, to je přímo požehnání pro každého stavbyvedoucího ! Bez nich se už nehnem ani o píď !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se