Domů
Jaderné elektrárny
Dokončení finského EPR reaktoru Olkiluoto opět odloženo

Dokončení finského EPR reaktoru Olkiluoto opět odloženo

Dokončení třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, který byl prvním reaktorem EPR ve výstavbě bude opět opožděno Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila obdržení aktualizovaného časového plánu pro dokončení třetího bloku JE Olkiluoto. Podle dodavatele elektrárny, konsorcia společností Areva-Siemens, má komerční provoz elektrárny začít v červenci příštího roku. 

Dodavatelé elektrárny oznámili potřebu aktualizovat harmonogram již letos na jaře. Další zpoždění výstavby je způsobeno tím, že práce na modifikacích neprobíhají podle očekávání. 

Podle dodavatele elektrárny má být jaderné palivo do reaktoru zavezeno v lednu příštího roku, celý blok má pak být poprvé připojen k síti v dubnu. Komerční provoz v elektrárně má následně začít v červenci 2020.

Podle programu uvádění do provozu má blok během testování vyrobit mezi 1 a 3 TWh při různých hladinách výkonu. Tyto testy budou probíhat od připojení bloku na síť do začátku komerčního provozu. Testovací fáze měla podle původního harmonogramu začít již v lednu příštího roku.

Další v dlouhé sérii prodlev

Při dodržení aktuálního časového plánu bude dokončení třetího bloku zpožděno oproti předchozím plánům o 6 měsíců. Předchozí lednový termín byl oznámen v prosinci minulého roku odložením o 4 měsíce. Podle původních plánů měl být reaktor dokončen v roce 2009.

Problémů a zpoždění při výstavbě JE Olkiluoto 3 bylo již tolik, že ačkoliv se  jedná o první stavěný reaktor typu EPR, uveden do provozu bude velmi pravděpodobně až jako třetí. Prvenství drží první blok čínské jaderné elektrárny Taishan, který vstoupil do komerčního provozu v prosinci minulého roku. Druhý blok, Taishan 2, byl připojen k síti na konci června letošního roku a očekává se, že do komerčního provozu vstoupí ještě letos. 

„Přepracovaný scénář je nyní mnohem více kompletní. Věříme, že nám tato skutečnost umožní zlepšit provedení projektu. Práce na časovém plánu nebyla pouze aktualizací, skládala se také z přípravy metodiky pro změnu způsobů práce. Ačkoli bude dokončení elektrárny dále zpožděno, momentálně pracujeme na dosažení fáze zavážení paliva do reaktoru a převzetí reaktoru.“ – Jouni Silvennoinen, vedoucí pro projekt Olkiluoto 3.

Komentáře

(4)

Loudil

22. červenec 2019, 12:31

O tomto novém zpoždění ve Finsku jsem tu psal již někdy předevčírem. Smutná vizitka Evropy. Doba stavby v Číně : Taishan- 1 = 9 let, Taishan-2 = 9 let, v Evropě : Olkiluoto - 3 = 15 let, Flamanville - 3 = 15 let.

Ivan Novák

22. červenec 2019, 12:47

Nechci nikoho omlouvat, příběh OL3 je otřesný. Ale poslední vývoj šlo očekávat, protože částí smluvního vypořádání předloňských atd. vzájemných arbitráží byla cílovka 400 mil. EUR, pokud by komerční provoz nastal do konce r.2019. V tuto chvíli už se Finům vyplatí nespěchat, a Francouzi si na přelomu roku ověřili, že to asi nevyjde, a doma mají starostí nad hlavu - signálem, pro co se obě strany rozhodly, bylo, když řešení vibrací potrubí ventilu kompenzátoru objemu nechala Areva na TVO.

Loudil

22. červenec 2019, 18:11

Ono velké zpoždění je dle mého částečně způsobeno i - "kvalitou řadových pracovníků na stavbě". Byl jsem doslova v šoku ,když jsem se někdy před rokem dočetl, že na stavbě Olkilluota je to doslova jako při stavbě Babylonské věže kdysi ! Nejnovější a největší jaderný reaktor v Evropě staví cháska sehnaná dohromady spoustou různých národních pracovních agentur doslova z celé Evropy. Ve Finsku prostě reaktor staví různí gastarbajtři z Polska, Bulharska, Rumunska, Ukrajiny, Litvy, Chorvatska , Albánie....atd. naverbovaní pracovním agenturami. Koordinace práce a vzájemná domluva těchto - " pologramotných zedníků" - bude asi něco úžasného ! O Číně jsem nečetl, ale domnívám se, že tam staví reaktory plně čínská pracovní síla, možná s přítomnými zástupci francouzské AREVY. Takže v Číně stačí jediný tlumočník čínsko - francouzský a je vystaráno.

Andrea Borotea

24. červenec 2019, 06:08

Výstavba Dukovan 5 let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.