Dokončení finského EPR reaktoru Olkiluoto opět odloženo

DomůJaderné elektrárnyDokončení finského EPR reaktoru Olkiluoto opět odloženo

Dokončení třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto, který byl prvním reaktorem EPR ve výstavbě bude opět opožděno Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) oznámila obdržení aktualizovaného časového plánu pro dokončení třetího bloku JE Olkiluoto. Podle dodavatele elektrárny, konsorcia společností Areva-Siemens, má komerční provoz elektrárny začít v červenci příštího roku. 

Dodavatelé elektrárny oznámili potřebu aktualizovat harmonogram již letos na jaře. Další zpoždění výstavby je způsobeno tím, že práce na modifikacích neprobíhají podle očekávání. 

Podle dodavatele elektrárny má být jaderné palivo do reaktoru zavezeno v lednu příštího roku, celý blok má pak být poprvé připojen k síti v dubnu. Komerční provoz v elektrárně má následně začít v červenci 2020.

Podle programu uvádění do provozu má blok během testování vyrobit mezi 1 a 3 TWh při různých hladinách výkonu. Tyto testy budou probíhat od připojení bloku na síť do začátku komerčního provozu. Testovací fáze měla podle původního harmonogramu začít již v lednu příštího roku.

Další v dlouhé sérii prodlev

Při dodržení aktuálního časového plánu bude dokončení třetího bloku zpožděno oproti předchozím plánům o 6 měsíců. Předchozí lednový termín byl oznámen v prosinci minulého roku odložením o 4 měsíce. Podle původních plánů měl být reaktor dokončen v roce 2009.

Problémů a zpoždění při výstavbě JE Olkiluoto 3 bylo již tolik, že ačkoliv se  jedná o první stavěný reaktor typu EPR, uveden do provozu bude velmi pravděpodobně až jako třetí. Prvenství drží první blok čínské jaderné elektrárny Taishan, který vstoupil do komerčního provozu v prosinci minulého roku. Druhý blok, Taishan 2, byl připojen k síti na konci června letošního roku a očekává se, že do komerčního provozu vstoupí ještě letos. 

„Přepracovaný scénář je nyní mnohem více kompletní. Věříme, že nám tato skutečnost umožní zlepšit provedení projektu. Práce na časovém plánu nebyla pouze aktualizací, skládala se také z přípravy metodiky pro změnu způsobů práce. Ačkoli bude dokončení elektrárny dále zpožděno, momentálně pracujeme na dosažení fáze zavážení paliva do reaktoru a převzetí reaktoru.“ – Jouni Silvennoinen, vedoucí pro projekt Olkiluoto 3.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...