Domů
Jaderné elektrárny
Fiala: Bezpečnostní rada státu projednala podmínky tendru na Dukovany
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Fiala: Bezpečnostní rada státu projednala podmínky tendru na Dukovany

Bezpečnostní rada státu dnes podle premiéra Petra Fialy (ODS) projednala bezpečnostní charakteristiky a záruky na výběrového řízení dodavatele stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. V příštích týdnech se touto otázkou bude zabývat vláda. Fiala to dnes řekl na tiskové konferenci po zasedání kabinetu. Vše podle Fialy směřuje ke spuštění tendru.

„Pokládáme to za velmi důležité i z hlediska toho, co se děje s cenami energií, sestavováním energetického mixu i z hlediska bezpečnostně strategického. Dlouhodobá závislost na Rusku je nepřijatelná,“ uvedl.

Vyhodnocení tendru by mělo být podle Fialy uzavřeno do konce roku 2024, s vydáním stavebního povolení se počítá v roce 2029. Zkušební provoz je nutné spustit v roce 2036, řekl Fiala v neděli v České televizi. Tehdy také připomněl, že výběrové řízení na stavbu nového jaderného zdroje mělo být vyhlášeno už za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), která byla u moci mezi lety 2014 až 2017. Nepodařilo se to ani předchozímu kabinetu Andreje Babiše (ANO).

Možnou stavbu brzdily hlavně nejasnosti ve způsobu financování. To by měl nakonec zřejmě plně zajistit stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl za nový jaderný blok zaplatit zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší.

Dalším problémem byl zájem o stavbu ze strany ruských a čínských firem. Prezident Miloš Zeman loni v září podepsal tzv. nízkouhlíkový zákon. Ten mimo jiné prostřednictvím bezpečnostních záruk počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína, které byly mezi zájemci o přihlášení se do tendru, mezi tyto státy nepatří.

Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Nový jaderný blok má nahradit stávající, které budou muset být odpojeny. Jádro tvoří v energetickém mixu České republiky podle Fialy 40 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Vojvodik Petr
23. únor 2022, 17:28

Co na to rakušani? Budou blokovat přechody?

Mirek
24. únor 2022, 08:46

To není vyloučeno. S reaktory od Rosatomu se smířili, protože jsou kvalitní a spolehlivé. To se ale o těch západních určitě nedá říci. KHNP a EDF nabízí dokonce něco, co ještě nikde neexistuje.

energetik
24. únor 2022, 22:34

Určitě a nejen rakušani.

Richard Vacek
23. únor 2022, 19:15

FIala nemá moc dobrou paměť. O tendru měla rozhodnout už vláda jeho kolegy Nečase, který v roce 2010 předpokládal, že tendr bude vyhlášen v roce 2013. Bohužel z možných kandidátů pořád vypadalo nejlépe konsorcium Škoda JS + Atomstrojexport + Gidropress, což vůbec nevypadalo z vesmírné spravedlnosti dobře.

Však taky nic vyhlášeno nebylo a Nečas byl odejít. Teprve až dnes to vypadá nadějně že dobro zvítězí a ten pravý kandidát od nás obdrží spravedlivou odměnu.

Jiří Kelnar
24. únor 2022, 10:42

Ale nezastavil to Nečas, ale Babiš.

energetik
24. únor 2022, 17:31

Ano je to škoda, že ten jaderný tunel neprošel dříve. Putin mohl mít o několik tanků a raket více a my ČEZký Zwentendorf a byl by už od jaderného teroru klid.

Karásek
23. únor 2022, 20:39

Ještě od toho nesmyslného tendru můžeme ustoupit. Stačí, aby se vláda vzepřela jaderné mafii. Máme reference, že všude jinde je stavba nové JE finanční i časový propadák(Olkiluoto, Hinkly Point, Mochovce, Flemanville, Vogtle). Tak nedělejme u nás tunel tisíciletí.

Martin Svoboda
23. únor 2022, 22:26

Opravdu jsi schopný tohle prohlásit zrovna tento týden? Fakt? To pořád nechápeš (nejsi sám, bohužel), že elektřina (energie jako taková, tedy i plyn a ropa) je naprostý základ dnešní civilizace a kupovat ji někde venku je sakra nebezpečné? A to i od spojenců ... co my víme, co bude za dvacet let?

A nakupovat budeme muset, protože pomocí OZE to u nás prostě nezvládneme. Ať si někteří politi tvrdí co chtějí.

Maly Jarda
23. únor 2022, 23:37

v dnešní době se sociopati slézají hlavně pod zelenou vlajkou

hellokitty
24. únor 2022, 08:50

nechapem co tu argumentujete nakupovanim elektriny, ked vy sam ako koncovy zakaznik ju nakupujete neustale, to nie je nebezpecne? staci mensi poryv vetra a ste bez elektriny na par hodin

az budete mat elektraren zalohovanu bateriou potom tu vypisujte o nebezpecenstvach nakupovania elektriny, inak je to taky komicky paradox

energetik
24. únor 2022, 22:42

"„Evropa musí reagovat zvýšením dodávek kapalného plynu LNG ze zámořských zdrojů. Jeho cena z dlouhodobých kontraktů je dnes už nižší než cena potrubního ruského plynu,“ dodává Kocůrek." Vysvětlují analytici poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek a Michal Macenauer v rozhovoru pro SZ Byznys

nikdo
24. únor 2022, 01:16

A není to málo, Antone Pavloviči? nebyl by lepší tunel desetitisíciletí?

mohl by jste prosím uvést příklad nějakého tunelu z minulého tisíciletí ať máme nějakou představu.

Karásek
23. únor 2022, 20:40

Ještě od toho nesmyslného tendru můžeme ustoupit. Stačí, aby se vláda vzepřela jaderné mafii. Máme reference, že všude jinde je stavba nové JE finanční i časový propadák(Olkiluoto, Hinkly Point, Mochovce, Flemanville, Vogtle). Tak nedělejme u nás tunel tisíciletí.

miro novak
23. únor 2022, 22:37

Ked budem velky, tiez budem taky macho.

energetik
24. únor 2022, 17:26

Velká škoda že ten jaderný tunel nedostali atomteroristi z Ruska jak to bylo v plánu a připravené.

Teď by to bylo u ledu a byl by už od toho dalšího jaderného nesmyslu pokoj. ČEZští atomteroristé měli zase jedou štěstí, že se to tak dlouho odkládalo a že ji pomohli i výbuchy ve Vrběticích. Putin by sice měl naše peníze a tedy o pár tanků a raket navíc, ale tady bychom byly daleko více energeticky soběstačnější a o další jaderný tunel méně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516