Francie bude pokračovat v investicích do jaderné energetiky, řekl ministr

DomůJaderné elektrárnyFrancie bude pokračovat v investicích do jaderné energetiky, řekl ministr

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron v úterý na jaderné konferenci v Paříži řekl, že Francie bude pokračovat v investicích do jaderné energetiky a potvrdil také podporu projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. 

Francouzská vláda investuje podle francouzského ministra hospodářství 5 miliard euro do francouzského dodavatele technologií pro jaderné elektrárny Arevy, která se v poslední době kromě ekonomických problémů potýká také se skandálem okolo falšování dokumentace u součástí pro jaderné elektrárny.

Podle zahraničního serveru Platts plánuje Francie kromě Arevy finančně podpořit také společnost EDF, která stojí mimo jiné za výstavbou jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii.

„Hinkley Point C je velmi důležitý projekt pro francouzský jaderný průmysl. Výstavba dvou reaktorů v této lokalitě bude těžit z „průtahů a problémů“, které postihly další dva EPR reaktory budované ve Finsku a Francii,“ řekl Macron.

Macron zároveň dodal, že jak Areva, tak EDF započaly i přes plánovanou finanční podporu od francouzské vlády programy zaměřené na snižování nákladů.

Budoucnost jaderné energetiky je spojena s obnovitelnými zdroji

Gerard Kottman, prezident Asociace francouzských exportérů v oblasti jaderné energie AIFEN, na konferenci řekl, že kromě výzev v oblasti zvyšování jaderné bezpečnosti a snižování nákladů čelí jaderná energetika výzvám politickým.

„Je zde také politická výzva,obzvláště když energetické politiky mnoha států podporují „zvláštní koktejl z obnovitelných zdrojů a fosilních paliv“ jako prostředek pro přechod k nízkouhlíkové výrobě elektřiny,“ řekl Kottman.

Ministr Macron v této souvislosti dodal, že budoucnost jaderné energetiky je spojena s obnovitelnými zdroji.

„Franouzská energetická politika otevírá soustavu rostoucímu množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, ale cílem není vyřadit jadernou energetiku. Musíme růst v obou těchto průmyslech, to je srdce naší strategie.“ řekl Macron.

Ve spojení s udržením důležité role jaderné energetiky Macron dodal, že je Francie rozhodnuta investovat 10 miliard euro do obnovy stávajících jaderných elektráren. Současně má dojít k náhradě dožívajících reaktorů novými zdroji.

Zdroj úvodní fotografie: www.edfenergy.com