Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Leningrad II-2 vyrobila první TWh elektřiny
Zdroj: Rosatom

Jaderná elektrárna Leningrad II-2 vyrobila první TWh elektřiny

Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku překonal 15. ledna 1 TWh vyrobené elektřiny. Tohoto milníku blok dosáhl v rámci svého pilotního provozu, který byl zahájen v listopadu minulého roku.

„K tomuto okamžiku byl reaktorový blok provozován na různých výkonových úrovních úspěšně již 85 dní,“ řekl minulý pátek Alexander Belyaev, hlavní inženýr JE Leningrad II. „Za tuto dobu, proběhly testy a prověrky na výkonových úrovních 40 %, 50 %, 75 % a 90 % instalovaného výkonu, aby potvrdily spolehlivý, efektivní a především bezpečný provoz bloku za různých provozních podmínek,“ dodává.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

Nyní probíhají na reaktorovém bloku zkoušky při úrovni 100 % instalovaného výkonu a téměř 75 % tepelného výkonu.

Energetická podpora nových projektů

„První vyrobená miliarda kilowatthodin elektrické energie je samozřejmě důležitá, ale pro nás vcelku normální událost, která potvrzuje schopnost plnit hlavní úkol elektrárny, a tím je vyrábět elektřinu. Produkce elektrické a tepelné energie umožní pokračující realizaci řady velkých investičních projektů v severozápadní části Ruska, které vyžadují značné energetické kapacity,“ uvádí Belyaev.

Jaderná elektrárna Leningrad II; Zdroj: Rosatom

Po ukončení pilotního provozu bude blok odstaven pro inspekci zařízení a následné schvalování národním regulátorem. Spuštění reaktoru do průmyslového provozu se očekává v březnu 2021.

Čtyři nové VVER-1200 nahradí stárnoucí RBMK-1000

Stávající areál JE Leningrad v Sosnovém Boru disponuje čtyřmi reaktory RBMK-1000, zatímco nová elektrárna Leningrad II bude mít celkem čtyři bloky designu VVER-1200.

První blok Leningrad I byl odstaven pro dlouhodobé vyřazení z provozu 21. prosince 2018 a nový blok Leningrad II-1 připojili energetici k síti 9. března 2018, čímž se stal v pořadí druhým provozovaným reaktorem typu VVER-1200 po 6. bloku JE Novovoroněž, který byl spuštěn v roce 2016. Reaktorový blok JE Leningrad II-2 nahradí stárnoucí blok Leningrad I-2, který byl podle plánu trvale odstaven 10. listopadu 2020 po 45 letech provozu.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

„Projekt výstavby jaderné elektrárny Leningrad II zajistí JE Leningrad udržet si pozici největší jaderné elektrárny v Rusku,“ sdělil Belyaev.

Úvodní fotografie: Výstavba JE Leningrad II-2. Zdroj: Rosatom

Komentáře

(3)

ijn

20. leden 2021, 14:49

U nás v Temelíně jedou bloky na 1095MWe a máme vše již odzkoušené a synergické efekty stejné stavby+ND+paliva+spouštění+provozu+PD skutečného stavu a homologace jasně praktikům říká: "stavte to, co umíte, co jste již postavili"!!!!! Na jiné lokalitě lze o jiných typech I.O. uvažovat, ale nyní v schválené a nastoupené UHLÍKOVÉ NEUTRALITĚ nic jiného ČR NEZBÝVÁ!!! PSP a vláda nekoná, pouze odkládá rozhodnutí!

Richard Vacek

20. leden 2021, 15:46

Nikomu se nechce kousnout do kyselého jablka.

1. Necháme to postavit někomu, kdo to umí a přátelé se na nás budou škaredit jako se škaredí na Němce kvůli plynovodu.

2. Necháme přátele ať nám to postaví - a budeme mít maketu 1:1.

Těžká volba.

Jan pekar

21. leden 2021, 06:52

Nechat postavit je tomu kdo umí bez ohledu na současnou rusofobii se zapojením našich podniků.

Temelín zkoušeli na americké palivo a dopadlo to tristně.

A že budeme Dukovany a Temelín potřebovat o tom žádná po tom zeleném šílenství v Německu.

Když jsme mohli zaplatit za solary bilion miliard je 200 ,+ 300 miliard za Dukovany a Temelín pakatel.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.