Jaderná elektrárna Leningrad II-2 vyrobila první TWh elektřiny

DomůJaderné elektrárnyJaderná elektrárna Leningrad II-2 vyrobila první TWh elektřiny

Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II v západním Rusku překonal 15. ledna 1 TWh vyrobené elektřiny. Tohoto milníku blok dosáhl v rámci svého pilotního provozu, který byl zahájen v listopadu minulého roku.

„K tomuto okamžiku byl reaktorový blok provozován na různých výkonových úrovních úspěšně již 85 dní,“ řekl minulý pátek Alexander Belyaev, hlavní inženýr JE Leningrad II. „Za tuto dobu, proběhly testy a prověrky na výkonových úrovních 40 %, 50 %, 75 % a 90 % instalovaného výkonu, aby potvrdily spolehlivý, efektivní a především bezpečný provoz bloku za různých provozních podmínek,“ dodává.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2
Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

Nyní probíhají na reaktorovém bloku zkoušky při úrovni 100 % instalovaného výkonu a téměř 75 % tepelného výkonu.

Energetická podpora nových projektů

„První vyrobená miliarda kilowatthodin elektrické energie je samozřejmě důležitá, ale pro nás vcelku normální událost, která potvrzuje schopnost plnit hlavní úkol elektrárny, a tím je vyrábět elektřinu. Produkce elektrické a tepelné energie umožní pokračující realizaci řady velkých investičních projektů v severozápadní části Ruska, které vyžadují značné energetické kapacity,“ uvádí Belyaev.

Jaderná elektrárna Leningrad II; Zdroj: Rosatom

Po ukončení pilotního provozu bude blok odstaven pro inspekci zařízení a následné schvalování národním regulátorem. Spuštění reaktoru do průmyslového provozu se očekává v březnu 2021.

Čtyři nové VVER-1200 nahradí stárnoucí RBMK-1000

Stávající areál JE Leningrad v Sosnovém Boru disponuje čtyřmi reaktory RBMK-1000, zatímco nová elektrárna Leningrad II bude mít celkem čtyři bloky designu VVER-1200.

První blok Leningrad I byl odstaven pro dlouhodobé vyřazení z provozu 21. prosince 2018 a nový blok Leningrad II-1 připojili energetici k síti 9. března 2018, čímž se stal v pořadí druhým provozovaným reaktorem typu VVER-1200 po 6. bloku JE Novovoroněž, který byl spuštěn v roce 2016. Reaktorový blok JE Leningrad II-2 nahradí stárnoucí blok Leningrad I-2, který byl podle plánu trvale odstaven 10. listopadu 2020 po 45 letech provozu.

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

„Projekt výstavby jaderné elektrárny Leningrad II zajistí JE Leningrad udržet si pozici největší jaderné elektrárny v Rusku,“ sdělil Belyaev.

Úvodní fotografie: Výstavba JE Leningrad II-2. Zdroj: Rosatom

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují