Domů
Jaderné elektrárny
Japonská Hitachi bude i nadále vyjednávat s britskou vládou o výstavbě JE Wylfa Newydd

Japonská Hitachi bude i nadále vyjednávat s britskou vládou o výstavbě JE Wylfa Newydd

Vedení japonské společnosti Hitachi podle informací deníku The Financial Times odsouhlasilo pokračování v dalším vyjednávání s britskou vládou o projektu jaderné elektrárny Wylfa Newydd, která by měla vyrůst v severním Walesu. Vyjednávání mezi britským a japonským veřejným, i soukromým sektorem probíhají již několik let, konečné rozhodnutí o budoucnosti projektu však zatím stále nepadlo.

Důležitou roli v projektu plánované výstavby JE Wylfa Newydd o výkonu minimálně 2700 MW bude hrát způsob financování projektu. Společnost Hitachi již ke konci roku 2016 zahájila jednání s japonskou a britskou vládou o potenciálním státním financování projektu. V současné době se tak diskutuje nad rozdělením projektu stejným dílem mezi Hitachi, britské konsorcium sdružující zástupce veřejného i privátního sektoru a japonské státní společnosti.

Podle zdrojů oslovených deníkem The Financial Times, jež mají blízko k představenstvu japonské Hitachi, jsou po pondělním jednání představenstva vyhlídky na realizaci projektu, který mnozí vidí jako klíčový pro britský jaderný průmysl, pozitivní. Uzavření memoranda o porozumění se podle jednoho z nich očekává v průběhu letošního června.

Podle zdrojů obeznámených se současnou situací byl návrh britské vlády společností přijat pozitivně, avšak během pondělního jednání byly některými z ředitelů Hitachi vyjádřeny námitky týkající se přílišného finančního rizika.

Přesnější analýza celkových nákladů na realizaci projektu by měla být dokončena ke konci letošního roku, přičemž vydání konečného investičního rozhodnutí o projektu se neočekává dříve než v příštím roce. Jedním z klíčových faktorů je rovněž výše garantované výkupní ceny – britská vláda se již dříve vyjádřila, že projekt dostane zelenou pouze tehdy, pokud výkupní cena bude nižší než v případě jaderného projektu Hinkley Point C (92,5 liber za MWh). Podle deníku by britská vláda mohla podpořit cenu zhruba o 15 liber nižší.

Úvodní fotografie: původní jaderná elektrárna Wylfa, jejíž provoz byl na konci roku 2015 po 44 letech ukončen.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.