Domů
Jaderné elektrárny
Japonská Hitachi bude i nadále vyjednávat s britskou vládou o výstavbě JE Wylfa Newydd

Japonská Hitachi bude i nadále vyjednávat s britskou vládou o výstavbě JE Wylfa Newydd

Vedení japonské společnosti Hitachi podle informací deníku The Financial Times odsouhlasilo pokračování v dalším vyjednávání s britskou vládou o projektu jaderné elektrárny Wylfa Newydd, která by měla vyrůst v severním Walesu. Vyjednávání mezi britským a japonským veřejným, i soukromým sektorem probíhají již několik let, konečné rozhodnutí o budoucnosti projektu však zatím stále nepadlo.

Důležitou roli v projektu plánované výstavby JE Wylfa Newydd o výkonu minimálně 2700 MW bude hrát způsob financování projektu. Společnost Hitachi již ke konci roku 2016 zahájila jednání s japonskou a britskou vládou o potenciálním státním financování projektu. V současné době se tak diskutuje nad rozdělením projektu stejným dílem mezi Hitachi, britské konsorcium sdružující zástupce veřejného i privátního sektoru a japonské státní společnosti.

Podle zdrojů oslovených deníkem The Financial Times, jež mají blízko k představenstvu japonské Hitachi, jsou po pondělním jednání představenstva vyhlídky na realizaci projektu, který mnozí vidí jako klíčový pro britský jaderný průmysl, pozitivní. Uzavření memoranda o porozumění se podle jednoho z nich očekává v průběhu letošního června.

Podle zdrojů obeznámených se současnou situací byl návrh britské vlády společností přijat pozitivně, avšak během pondělního jednání byly některými z ředitelů Hitachi vyjádřeny námitky týkající se přílišného finančního rizika.

Přesnější analýza celkových nákladů na realizaci projektu by měla být dokončena ke konci letošního roku, přičemž vydání konečného investičního rozhodnutí o projektu se neočekává dříve než v příštím roce. Jedním z klíčových faktorů je rovněž výše garantované výkupní ceny – britská vláda se již dříve vyjádřila, že projekt dostane zelenou pouze tehdy, pokud výkupní cena bude nižší než v případě jaderného projektu Hinkley Point C (92,5 liber za MWh). Podle deníku by britská vláda mohla podpořit cenu zhruba o 15 liber nižší.

Úvodní fotografie: původní jaderná elektrárna Wylfa, jejíž provoz byl na konci roku 2015 po 44 letech ukončen.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Německo zvažuje obnovení provozu odstavených jaderných elektráren
24. květen 2022, 10:03
Kdo dostaví Dukovany? Tři nápadníci v tendru, jejich minulost a trumfy
19. květen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se