Domů
Jaderné elektrárny
Na jaderném bloku Olkiluoto vyměnili poškozená a chybějící těsnění konektorů
Vizualizace jaderného bloku EPR. Zdroj: EDF Energy
Zdroj: EDF Energy

Na jaderném bloku Olkiluoto vyměnili poškozená a chybějící těsnění konektorů

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) sdělila, že nalezla a následně opravila nedostatky a závady na těsnění některých konektorů třetího bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. Do komerčního provozu vstoupil nový blok typu EPR 1. května letošního roku.

Společnost poznamenala, že konektory s chybějícím těsněním fungovaly v rámci očekávaných stavů, ale nesplňovaly požadavky specifikované v nehodových podmínkách. Například během nehody se ztrátou chladiva by nebylo jasné, jak se tyto konektory zachovají.

"Během let 2022 a 2023 společnost zaznamenala několik výpadků signálů v systému měření teploty klasifikovaném do bezpečnostní třídy. V únoru tohoto roku bylo zjištěno, že některé konektory neobsahují jedno, nebo obě těsnící vložky," informovala společnost TVO.

Z celkem 108 kontrolovaných konektorů chybělo těsnění na 29 z nich. Personál elektrárny vyměnil těsnění na všech kontrolovaných konektorech.

Technici opravovali těsnění na třetím bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. Zdroj: TVO

Vzhledem k tomu, že incident tohoto typu nebyly k dispozici dostatečně specifické pokyny a nedostatky byly zjištěny na několika místech, byla nehoda hodnocena jako "anomálie" na mezinárodní stupnici jaderných a radiačních událostí INES. Anomálie patří do prvního stupně, přičemž INES rozděluje události do 7 stupňů.

17. dubna předložila společnost TVO zprávu s hodnocením události finskému státnímu jadernému dozoru STUK. Ten ji schválil 10. května.

"Jedno chybějící těsnění nepředstavuje bezpečnostní problém. Opakující se problém a chyby zvyšují význam tohoto incidentu na hodnotící stupnici jaderných událostí," poznamenal státní dozor STUK.

Třetí blok jaderné elektrárny Olkiluoto dosáhl první kritičnosti 21. prosince 2021. K přifázování k síti došlo 12. března 2022. Následně na reaktoru EPR probíhalo testování a zkoušky. Celkem technici provedli 3300 zkoušek, ze kterých vzniklo více než 9000 záznamů.

Reaktorová nádoba EPR pro první blok Hinkley Point C Zdroj: EDF Energy

Reaktor EPR

Evropský (Evoluční) tlakovodní reaktor (EPR) je lehkovodní reaktor generace III+ s pasivními bezpečnostními prvky. Od starších koncepcí reaktorů generace II se odlišuje zejména schopností zachytit, uchladit a zajistit podkritičnost aktivní zóny v případě velmi vážných havárií spojených s tavením jaderného paliva. Výkon tohoto bloku je 1650 MWe a nyní je provozován v Číně a Finsku.

Další výstavba reaktoru EPR probíhá ve Francouzském Flamanville, kde se však zpožďuje. V brzké době má probíhat zavážení paliva do třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville. Další bloky tohoto reaktoru se realizují ve Spojeném království, konkrétně v jaderné elektrárně Hinkley Point C. EPR bloky mají rovněž vyrůst v lokalitě Sizewell C.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
17. květen 2023, 14:25

Tak dodává to již 1,6 GWe do sítě nebo ještě stále ne? Nějak se v tom už nevyznám.

Emil
17. květen 2023, 14:36

Dodává už od půlky března, máte to napsané v článku, stejně jako to, že se na problém narazilo v únoru, kdy byl také vyřešen.

hellokitty
17. květen 2023, 15:54

ze to bolo opravene v unoru sa tam nikde nepise, naopak v anglickej verzii clanku pisu "now" co mohlo znamenat kludne vcera

A total of 108 connectors were inspected, with 29 of them found to be missing seals, TVO said. "All the inspected connectors have now been provided with new seals".

Milan Vaněček
17. květen 2023, 15:54

Opět já o voze Vy o koze. Já se ptám zda dodává 1,6 GWe do sítě, a taky čtu že "Do komerčního provozu vstoupil nový blok typu EPR 1. května letošního roku".

Oni už něco "malého" dodávali do sítě vloni, že ano?

Emil
17. květen 2023, 16:13

Ne, to není o voze a o koze, to máte jen opět problém s porozuměním textu, Vaněčku. Ptal jste se "dodává to již 1,6 GWe do sítě nebo ještě stále ne?" já odpovídám, že "Dodává už od půlky března". Převedení do komerčního provozu je pouze administrativní krok, blok dodával 1,6 GWe do sítě už před uvedením do komerčního provozu.

Dalimil Gala
18. květen 2023, 12:30
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se