V sousedním Německu byl ke konci roku 2017 definitivně odstaven jaderný blok Gundremmingen B, čímž se celkový výkon jaderných elektráren v Německu snížil o dalších 1344 MW. Zároveň se jednalo v Německu o poslední jadernou elektrárnu, která měla v provozu současně dva bloky.

Na konci roku 2017 došlo k odstavení dalšího německého jaderného bloku, tentokrát došlo na jeden z bloků elektrárny Gundremmingen. Aktuálně tak v Německu zůstává v provozu pouze 7 bloků s výkonem těsně převyšujícím 10 GW.

Další blok má být odstaven až na konci roku 2019, kdy dojde k odstavení JE Philippsburg 2. Plán odstavení jádra bude pokračovat v roce 2021 a 2022, kdy má být v obou letech shodně odstaveno kolem 4,3 GW.

Odstavování jaderných elektráren - Německo
Energiewende – Odstavování jaderných elektráren – Německo

Gundremmingen je umístěn na jihu země, stejně tak Philippsburg, což znamená, že se v dalších dvou letech prohloubí rozdíly mezi jihem a severem země. Obě části země nadále nejsou dostatečně propojeny přenosovým vedením, a proto může být další odstavování stabilního výkonu na jihu problémem.

Navíc na jihu země nejsou tak vhodné podmínky pro rozvoj větrné energetiky, jako je tomu na severu. Větrné elektrárny přitom mají podle německých plánů postupně nahradit odstavené jádro a ideálně i elektrárny využívající uhlí.

Aktuálně jsou na severu země umístěny tři jaderné bloky, na jihu země zůstávají čtyři bloky. Po odstavení JE Philippsburg zůstanou na jihu i severu země tři elektrárny.

Přestože již byla elektrárna odstavena a přestala dodávat elektrickou energii do sítě, bude trvat ještě řadu let, než bude elektrárna kompletně rozebrána. Z 32 reaktorů, které byly v Německu v provozu, je rozebrání dokončeno pouze u tří bloků. Dalších 22 je v různých fázích rozebrání a kompletního vyřazení z provozu.

Odstavení bloku provázely i protesty odpůrců jaderné energetiky, kteří vyžadovali, aby byl co nejdříve odstaven i blok C. Argumentovali přitom tím, že reaktory v elektrárně Gundremmingenu jsou podobného typu jako ty ve Fukushimě.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *