Domů
Jaderné elektrárny
Německo uzavírá další jadernou elektrárnu, poslední o dvou blocích
Německá jaderná elektrárna Gundremmingen B+C

Německo uzavírá další jadernou elektrárnu, poslední o dvou blocích

V sousedním Německu byl ke konci roku 2017 definitivně odstaven jaderný blok Gundremmingen B, čímž se celkový výkon jaderných elektráren v Německu snížil o dalších 1344 MW. Zároveň se jednalo v Německu o poslední jadernou elektrárnu, která měla v provozu současně dva bloky.

Na konci roku 2017 došlo k odstavení dalšího německého jaderného bloku, tentokrát došlo na jeden z bloků elektrárny Gundremmingen. Aktuálně tak v Německu zůstává v provozu pouze 7 bloků s výkonem těsně převyšujícím 10 GW.

Další blok má být odstaven až na konci roku 2019, kdy dojde k odstavení JE Philippsburg 2. Plán odstavení jádra bude pokračovat v roce 2021 a 2022, kdy má být v obou letech shodně odstaveno kolem 4,3 GW.

Odstavování jaderných elektráren - Německo
Energiewende – Odstavování jaderných elektráren – Německo

Gundremmingen je umístěn na jihu země, stejně tak Philippsburg, což znamená, že se v dalších dvou letech prohloubí rozdíly mezi jihem a severem země. Obě části země nadále nejsou dostatečně propojeny přenosovým vedením, a proto může být další odstavování stabilního výkonu na jihu problémem.

Navíc na jihu země nejsou tak vhodné podmínky pro rozvoj větrné energetiky, jako je tomu na severu. Větrné elektrárny přitom mají podle německých plánů postupně nahradit odstavené jádro a ideálně i elektrárny využívající uhlí.

Aktuálně jsou na severu země umístěny tři jaderné bloky, na jihu země zůstávají čtyři bloky. Po odstavení JE Philippsburg zůstanou na jihu i severu země tři elektrárny.

Přestože již byla elektrárna odstavena a přestala dodávat elektrickou energii do sítě, bude trvat ještě řadu let, než bude elektrárna kompletně rozebrána. Z 32 reaktorů, které byly v Německu v provozu, je rozebrání dokončeno pouze u tří bloků. Dalších 22 je v různých fázích rozebrání a kompletního vyřazení z provozu.

Odstavení bloku provázely i protesty odpůrců jaderné energetiky, kteří vyžadovali, aby byl co nejdříve odstaven i blok C. Argumentovali přitom tím, že reaktory v elektrárně Gundremmingenu jsou podobného typu jako ty ve Fukushimě.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
petrik
23. září 2018, 16:19

Nemecko odstavuje JE, my je budeme zase stavet, abychom mohly nadale prodavat elektrinu,ale nevime co s jadernym odpadem, jedna z moznosti je prodavat elektrinu i s odpadem do odstavenych JE Nemecka??? Nasi politici totalne zbabrali solarni bom,a ted to uz nejde napravit, lide uz jsou znechuceni, pritom to mohl mit kazdy na strese rd, v miste spotreby , bez zbytecnych pretoku v siti, s uspornymi spotrebici to jde celkem dobre,ale ceny musi dolu a neprodavat SMEJDY,co nic nevydrzi!!!

David
3. leden 2018, 09:12

Místní zaměstnanci mají nejspíše oči pro pláč když se procházejí po plně funkční elektrárně s nízkoemisním provozem s ohromným výkonem a možnosti bezpečného provozu dalších několik desetiletí. Co z toho když žijí v na palici státě kde se takovéto energeticky technologické skvosty v panice před možnou havárii zavírají :(. Jen se obávám toho s čím dalším němčour přijde ? :(

C
3. leden 2018, 19:34

Otázka bezpečnosti není nikdy jasná bohužel, také jsme si do dneška asi všichni mysleli že procesory Intel jsou bezpečné a ony mají přímo v sobě vážnou bezpečnostní chybu návrhu "železa". JE měly nedávno, ve Francii, také průšvih s ocelí, takže jak moc jsou reálně bezpečné nevíme.

Hodnotit jestli je nějaký stát na palici bych si na vašem místě netroufl, Němci mohou úplně stejně hodnotit ČR, a možná budou pravdě blíž s tím co se u nás děje, přestože se tu nic neděje.

Pavel
4. leden 2018, 23:03

Oze fanatik německý oze tunel objektivně nezhodností, to je jasné. Stejně tak je jasné, že v oblasti energetiky jsou němci na palici.

Vinkler
4. leden 2018, 06:06

Nevím co je bezpečné. Narodit se je nebezpečné, musíte umřít. Já pamatuji dva výbuchy v brněnské teplárně= několik desítek obětí. V Bhopalu jich bylo desítky tisíc. Kolik lidí umírá na následky exhalací - auta, výroba FVE panelů..atd.atd... Kolik lidí umírá v místech s nedostatkem energií?

V Japonsku - Fukušima zatím neudávají žádnou oběť jako přímá příčina. Nechci zlehčovat. Jen píšu fakta.

Milan Vaněček
4. leden 2018, 23:34

Zrovna v tom Gundremmingenu byl po prvé větší jaderné havarii v Německu odstaven již v roce 1977 blok A.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se