Nový reaktor Pakš II získává klíčové povolení pro první betonáž
Maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó oznámil, že první vylití betonu pro nový jaderný blok Pakš II proběhne začátkem roku 2025. Tento krok následuje po schválení předběžné bezpečnostní zprávy Národním úřadem pro atomovou energii.
Podle Szijjártóa je schválení této zprávy jedním z nejvýznamnějších milníků projektu. Dokument, který má rozsah půl milionu stran, splňuje standardy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Po vylití prvního betonu získá staveniště oficiálně status jaderného zařízení ve výstavbě.
Aktuálně probíhá výkop zeminy do hloubky 23 metrů a dokončeno je již 39 000 z celkových 75 000 pilotů, které budou zavrtány do země jako součást stabilizace podloží. Szijjártó také uvedl, že na staveništi nyní pracují tisíce lidí.
Vizualizace nového reaktorového VVER-1200 v JE Pakš. Zdroj: Paks2
V srpnu 2024 bylo na staveniště dodáno první velké zařízení pro jadernou elektrárnu, tzv. lapač taveniny. Toto zařízení, známé také jako „melt trap“, má kuželovitý tvar a je vyrobeno z tepelně odolné oceli. V případě mimořádné události bezpečně zachytí taveninu aktivní zóny a zabrání úniku radioaktivních látek mimo kontejnment reaktoru.
Povolení k první betonáži
Národní úřad pro atomovou energii (Országos Atomenergia Hivatal, OAH) ve svém oficiálním oznámení uvedl, že rozhodl o zrušení tzv. retenčního bodu, který byl uveden ve stavebním povolení pro nové bloky jaderné elektrárny. Toto rozhodnutí umožňuje zahájení klíčových činností, včetně první betonáže jaderného ostrova nového bloku.
OAH zdůraznil, že zahájení těchto činností podléhá splnění dalších technických a administrativních podmínek, jako například získání povolení k využití stabilizovaného podloží. Po celou dobu výstavby bude OAH monitorovat dodržování právních požadavků a podmínek stanovených v povoleních prostřednictvím ohlášených i neohlášených kontrol.
Historie a budoucnost projektu Pakš II
Projekt Pakš II byl zahájen na začátku roku 2014 na základě mezivládní dohody mezi Maďarskem a Ruskem. Rosatom dodá dva reaktory typu VVER-1200, přičemž většina projektu je financována ruskou státní půjčkou. Žádost o stavební povolení byla podána v červenci 2020 a povolení bylo vydáno v srpnu 2022. Podle harmonogramu schváleného v loňském roce by měly být nové bloky připojeny k síti na počátku 30. let 21. století.
Strojovna JE Pakš I; Zdroj: Alstom
Stávající čtyři bloky v elektrárně Pakš jsou reaktory typu VVER-440, které byly spuštěny mezi lety 1982 a 1987 a pokrývají přibližně polovinu maďarské spotřeby elektřiny. Jejich původní plánovaná životnost činila 30 let, ale v roce 2005 byla prodloužena o dalších 20 let, do období 2032 až 2037. Maďarský parlament v roce 2022 schválil další prodloužení provozu, což umožňuje přípravy na dlouhodobý provoz elektrárny až do 50. let 21. století.
Mohlo by vás zajímat:
Je fajn, že budeme mít srovnání jak úspěšně se daří různým firmám v různých zemích plnit plány na stavbu reaktorů. Ukáže se jednak kvalita dodavatele a i kvalita a rychlost byrokracie v jednotlivých zemích.
Ano, v Pakši první beton příští rok slibují už asi 5 let.
Čistě hypoteticky, vemu to hodně optimisticky: Pokud budou naši byrokraté stejně rychlí jako ti maďarští, pak po úspěšném ukončení výběru dodavatele (tipuju 2026) by mohlo být stavební povolení vydáno někdy v roce 2038, načež k prvnímu kopnutí do země dojde v roce 2040. Dostavby a spuštění se nejspíš nedožije většina dnešních čtyřicátníků.
Kdyby dokumentaci pro stavební povolení taky dodával Rosatom, tak by to tak dopadnout mohlo...
Plánovaná životnost zatím jediné provozované jaderné elektrárny v Maďarsku již byla jednou prodloužena, a to z 30 na 50 let. Nově maďarský parlament v prosinci odhlasoval podporu dalšího prodloužení životnosti. To zní podobně jak diktát EU na OZE....
Když parlament odhlasuje podporu záměru vlády, která chce ve 100% státní společnosti prodloužit životnost elektrárny, tak to zní jako "diktát"? :-D
Mám pocit, že pan Josef si to plete záměr vlády provozovat a renovovat elektrárny s příkazem vlády aby úřad jaderného dozoru provoz schválil.
Tim by se to asi vysvětlovalo.
On ten návrh dává úřad pro jadernou bezpečnost, a příkaz to schválit?
Očekávál bych schválení rozpočtu na výzkum prodloužení životnosti, takto je to stejná politcká deklarace jako, když se odhlasuje podíl OZE na mixu bez analýz
Rozpočet MVM, která tu elektrárnu vlastní, schvaluje vedení té společnosti a nikoliv parlament.
Čtyři bloky VVR440 (takže jako naše Dukovany) "pokrývají přibližně polovinu maďarské spotřeby elektřiny". No tady asi někdo pěkně kecá, že jo...
Máte pravdu, přibližně poloviny výroby ano, přibližně polovinu spotřeby ne, často se v tom chybuje. :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se